Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

II. Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Kongresi... 7 -9 Ekim 2009... Hacettepe Üniversitesi

Yanıt
Old 19-07-2009, 12:35   #1
Academic

Varsayılan II. Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Kongresi... 7 -9 Ekim 2009... Hacettepe Üniversitesi

"Çocuk İhmal ve İstismarı Vakalarının Belirlenmesinde Öğretmen Desteğinin Sağlanması" konulu bildiri tarafımdan sunulacaktır.

Saygılarımla..
Old 03-09-2009, 10:14   #2
Academic

Varsayılan Cinsel istismar ders oluyor

Cinsel istismar ders oluyor

AKP'li vekiller Asan ve Dedegil'in "Çocuklara Yönelik Cinsel İstismara Karşı Eylem Planı"nın "eğitim" bölümü taslak olarak biçimlendirildi

1 Eylül 2009 16:15

AKP'li vekiller Asan ve Dedegil'in "Çocuklara Yönelik Cinsel İstismara Karşı Eylem Planı"nın "eğitim" bölümü taslak olarak biçimlendirildi.
AKP'nin kadın milletvekilleri Aşkın Asan ve Alev Dedegil'in, " Çocuklara yönelik Cinsel İstismara Karşı Eylem Planı" nın hukuki, sosyal boyutundan sonra üçüncü ve en önemli ayağı olan 'eğitim'le ilgili bölümü taslak olarak biçimlendirildi.
Eğitim, Ana Okulu'ndan orta öğretime kadar olan süreçte çocukların Cinsel istismar konularında tam donanımlı hale getirilmesi amaçlanıyor. Öğrenimin her aşamasında, öğrenciler, cinsel istismar, istismarcılar, istismarcılara karşı korunma, ensest (aile içi cinsel istismar) ve tecavüzü öğrenecekler. Bu konularda ders verecek öğretmenler öncelikle eğitimden geçirilecek. Böylelikle, öğrenci ile öğretmen arasında güven köprüsü oluşturulması amaçlanıyor. Cinsel istismara ya da tecavüze uğrayan çocuğun öğretmenine durumunu çekinmeden dile getirmesi sağlanacak.
ÖĞRETMENLER EĞİTİLECEK
AK Parti Ankara Milletvekili eğitimci Aşkın Asan, SABAH'a eğitimle ilgili bölümü değerlendirdi ve "Öğretmen adaylarına çocuk istismarı nedir, hukuki yaptırımları nedir gibi eğitimler verilecek. Öğrencisinin kendisiyle ilgili rahatlıkla konuşması sağlanacak. Öğretmenin farkındalık düzeyinin artırılması amaçlanıyor" ifadesini kullandı.
Eğitim fakülteleriyle çok sıkı bir çalışma yaptıklarını anlatan Asan, "Bir öğretmen öğrencisinin halinden istismara uğrayıp uğramadığını anlayabilir. Öğretmen adayları da bu formasyona sahip olacak. Fiziksel şiddet, cinsel şiddet, duygusal şiddet bunlarla ilgili öğretmen donanımlı olursa çocuklarımızı daha rahat anlayabilir. Taslak da 12 yıllık eğitim sürecinde çocukların nasıl bilgilendirilecekleri yer alıyor. Müfredatımızda bu konulara hiç eğilmemişler. Bir eksikliğimiz giderilecek" şeklinde konuştu.
NASIL OLACAK?

Öğrencilere konular günlük olaylardan , örneklerden yola çıkılarak anlatılacak. Yaratı drama yöntemi kullanılacak. Tartışma ortamı yaratılacak ve çocukların görüşleri alınırken öğretmenlerde doğru bilgileri beyinlere yerleştirilecek. Cinsel istismar vakaları inceleme tekniğiyle yapılacak.
HER YAŞA AYRI EĞİTİM
1. Sınıf: Beden bölgelerinin adları öğrenilecek. Bedenimizin özel olduğu ve kimsenin biz istemeden ona dokunamayacağı ilkesi anlatılacak. "Hayır" deme becerisi öğretilecek. Aile ve arkadaş ilişkilerinde dikkat edilmesi gereken etik kurallar anlatılacak.
3. Sınıf: Çocuk istismarı, istismarcılar ve özellikleri. İstismarcıların kullandıkları taktikler. İyi dokunma- kötü dokunma. Kendimizi koruma ve savunma. Kimden nasıl yardım alabiliriz?
6. Sınıf: Sağlıklı cinsel gelişim ve sorunlara çözüm bulma yolları.Teknolojinin, özellikle internetin taşıdığı riskler.
8. Sınıf: Akranların cinsel istismarı.
12. Sınıf: Tecavüz ve yapılması gerekenler. Ensest.
ANKARA PİLOT BÖLGE
Kadın milletvekilleri Aşkın Asan ve Alev Dedegil tarafından hazırlanan "Cinsel istismar" a karşı eylem planı için Ankara pilot bölge olarak seçildi. Öğretmenler, aileler, din adamları, polis ve yargı, konuyla ilgili eğitim alacak.
Sabah
http://www.extrahaber.com/haber.php?haber_id=6692
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi