Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

Diyaliz hastalarına yardım hakkında.

Yanıt
Old 30-11-2012, 13:17   #1
Konuk

Varsayılan Diyaliz hastalarına yardım hakkında.

Hocam;
Babam diyaliz hastası ve %90 üzerinde özürlü durumda ve aklımızda ailecek birkaç soru var.
1-Maddi bi yardım yapılıyor mu ?
2-Bakıcısı yani anneye bir yardım oluyor mu?

Saygılar..
Emre.
Old 07-12-2012, 00:22   #2
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Konuk
Hocam;
Babam diyaliz hastası ve %90 üzerinde özürlü durumda ve aklımızda ailecek birkaç soru var.
1-Maddi bi yardım yapılıyor mu ?
2-Bakıcısı yani anneye bir yardım oluyor mu?

Saygılar..
Emre.

Sayn Konuk bahsettiğiniz gibi %90 özürlü raporu varsa, kendisine bakan kişiye hasta, özürlü ve yatalak hastalar için bakım yardımı yapılmaktadır. Bu miktar 2011 yılında 450 tl kadardı. Ancak son halini bilmiyorum.

Siz kaymakamlığa bakım parası olarak yazıl başvuruda bulununuz, daha sonra kaymakamlık bağlı bulunulan aile sağlığı merkezine, daha sonra toplum sağlığı merkezine yazışmalar yaparak, başvuru tarihinden itibaren size bakım parası bağlayacaktır.

Saygılarımla.

Not: Bakan kişinin başkaca emekli maaşının olması vs bu durumu etkilememektedir.
Old 14-10-2013, 11:12   #3
Konuk

Babam 6 yıldır diyaliz hastası 5yildir kendisi servise binerek haftada 3 gun diyalize gidiyordu 20 yildir felcli olmasindan dolayi yaklasik 1 yildir yurüme zorluğu çekmekte diyaliz merkezi artik babami bu sartlarda evden sedye ile alamayacaklarini belirtiyorlar simdi soruyorum hastanin hic mi hakki yok kendisi servise binerken iyi yatalak duruma dusunce bak carene denilebilirmi bu kurumun ozel diyaliz merkezi olmasi bu hakki veriyormu cevaplarsaniz sevinirim saygilarimla
Old 14-10-2013, 14:04   #4
Mesut ÇETİN

Alıntı:
Yazan Konuk
Babam 6 yıldır diyaliz hastası 5yildir kendisi servise binerek haftada 3 gun diyalize gidiyordu 20 yildir felcli olmasindan dolayi yaklasik 1 yildir yurüme zorluğu çekmekte diyaliz merkezi artik babami bu sartlarda evden sedye ile alamayacaklarini belirtiyorlar simdi soruyorum hastanin hic mi hakki yok kendisi servise binerken iyi yatalak duruma dusunce bak carene denilebilirmi bu kurumun ozel diyaliz merkezi olmasi bu hakki veriyormu cevaplarsaniz sevinirim saygilarimla
---------------------------------------------------------

Sayın KONUK,

Öncelikle gecmiş olsun.

Babanız için eğer bulunduğunuz ilde başka bir özel diyaliz merkezi var ise yetkilileri ile konuşup durumu

anlatabilirsiniz.Uygun olursa diyaliz merkezini değiştirebilirsiniz..

Bunun dışında Tc.sağlık Bakanlığının "EVDE BAKIM HİZMETİ " adı altında uygulaması var.

Bu hizmetlerden yaşlı,felçli,kronik rahatsızlığı

bulunan,bakıma muhtaç hastalar yararlanıyor.

Diyaliz hastaları bu uygulamanın dışında olsada,hastanızın yaşlı ve felçli olması sebebi ile bu kapsama dahil edilip bir çözüm bulunabilir diye düşünüyorum.

Bunun kararı yetkililerin yapacağı değerlendirmenin

sonucunda belli olur.

Bu merkeze başvuru için cep telefonunuzdan " 444EVDE "

yazarak mesaj gönderebilirsiniz.Ya da 444 38 33 telefon ile çağrı merkezine başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca 112

servisinden de sizi yönlendirmesini talep edebilirsiniz.

Bütün bunların dışında bulunduğunuz yörenin ilçe veya
büyükşehir belediyelerinin evde yaşlı ve yatalak hastalara verdiği bakım hizmeti olabilir.Buradan da faydalanmak mümkün görünmektedir.

En son olarak da yine bulunduğunuz ilçe veya ilin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Müdürlüğüne hasta adına başvuru yapıp yardım talebinde bulunabilirsiniz.Size mutlaka bir yanıt vereceklerdir.

Acil şifalar dileklerimle.

Ecz.Mesut ÇETİN
Old 31-03-2015, 01:17   #5
Konuk

Varsayılan diyaliz hastası

Ben 5 yıllık kız kardeşim ise 10 yıllık diyaliz hastasıyız ve maddi olarak çok kötü durumdayız 2022 maaşı ile geçinmeye çalışıyoruz ve çok zorlanıyoruz devletimiz Bakım parası almak için tamamen yatağa bağlı olmamızınistiyor Elhamdulillah yatağa bağlı değiliz ama maddi olarak iyiyiz diye bilmek herhalde en çok istediğim şeydir babam 61 annem 52 yaşlarındalar babam Çalışır durumda da değil Bakım parası olmamız için lütfen bize bir yol Gösterin enazından birimizde alsak yeter...

Babamızın biz hastalandığımızda başkasının ellerine bakarak acaba kim bu sefer. Yarım ederde hastaneye götüreyim düşüncesinden kurtulmasını istiyorum lütfen yardımcı olun ((((
Old 05-06-2017, 02:42   #6
Konuk

Slm kardeşim diyaliz hastası %93 özürlü raporu var bide gutpastra diye bi hastaligida var 2010 gün oldu emekli olamıyor bunun için ne yapmalıyım girdigi diyaliz merkezi sigorta yapmis çalışıyor gosteriyor nasıl bi yol uzlemeliyim
Old 16-06-2017, 11:15   #7
Mesut ÇETİN

Alıntı:
Yazan Konuk
Slm kardeşim diyaliz hastası %93 özürlü raporu var bide gutpastra diye bi hastaligida var 2010 gün oldu emekli olamıyor bunun için ne yapmalıyım girdigi diyaliz merkezi sigorta yapmis çalışıyor gosteriyor nasıl bi yol uzlemeliyim
--------------------------------------------------------------------------------------
Sayın KONUK,
Öncelikle geçmiş olsun.
Kardeşiniz malülen emekli olabilmesi için çalışma gücünü en az %60 oranında yitirmiş ve 1.800 gün prim gününü doldurmuş olması gerekiyor.
Kişiye verilen özür oranı ile çalışma gücünü kaybı oranları ayrı ayrı durumlardır.
Özürlü kişiler özür durumlarına uygun işlerde çalışabilir şeklinde değerlendirilmektedir.
Kardeşinize konulan Goodpasture Hastalığı teşhisi dolayısıyla kendisine çalışma gücünü yüzde kaç oranında etkilendiğinin belirlenmesi uygun olacaktır.
Bulunduğunuz ilin SGK Kurumuna dilekce ile başvurarak,hem diyaliz yönünden hemde Goodpasture Hastalığı yönünden malülen emekli olmak için sevk isteyebilirsiniz.SGK'nın sizi yönlendireceği Devlet Üniversite Hastaneleri,TC.Sağlık Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Hastaneleri'nden birisine gönderebilir.Buralardan eğer yüzde 60 oranında çalışma kaybı için heyet raporu verilebilirse malülen emekli olabilir diye düşünüyorum.
Acil şifalar dileklerimle.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi