Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

oğlumun 2.ismini sildirmek istiyorum

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-02-2014, 23:25   #1
Konuk

Varsayılan oğlumun 2.ismini sildirmek istiyorum

Merhabalar,
Biz eşimle resmi olarak ayrıldık ama karar temyiz e gitti.bi tane oğlumuz var 3.5yaşında velayetini bana verdiler.oglumun adı a.. ı.... eşim ve babası ben 2 günlük lohusa iken çantamdan gizlice doğum belgesini alarak bana sormadan istemediğimi bildikleri halde a.. ı.... ismini yazdırmışlar kimlige ben ı.... ismini sildirip sadece a.. nin kalmasını istiyorum.bunun için izlemem gereken yol nedir?bu ismi sildirmek için babasının onayı gerekir mi.? Konu ile ilgili bilgi verip izlemem gereken yolu konusunda yardımcı olursanız sevinirim.şimdiden teşekkürler.
Old 03-02-2014, 13:25   #2
üye7160

Sayın Konuk,

Medeni Kanunumuza göre isim değiştirme talebinin haklı nedene dayanması gerekir.Bu husus çocuklar içinde geçerlidir.Çocuğun isminin değişmesi için aranan haklı nedenlere ; telaffuzu güç bir isim olması ,anlamının kötü olması,yada olumsuz bir şeyi çağrıştırması,yazılandan farklı çağırılması gibi örnekler verilebilir.
Söz konusu nedenler yok ise salt siz istemediğiniz için isim değişikliği yapılmaz.

Bunların dışında ;İsim değişikliğinde velayet sizde olduğu için babanın onayı olmaksızın mahkemeye talepte bulunabilirsiniz.Haklı nedeninize ilişkin iki tanık göstererek çocuğunuz için isim değişikliği talebinde bulunabilirsiniz.

Süreci bir avukat ile takip etmeniz yararınızadır.
Old 03-02-2014, 23:01   #3
Konuk

Zaten ben ve ailem çevrem oğlum u a.. ismiyle çağırıyorlar.kimse ikinci ismi ile çağırmıyor.ama bilmeyen insanlar a..ı.... diye çağırıyor çocuğun da aklı karisiyor ve bana benim adım a..mi yoksa a..ı.... mi diye soruyor.bu sebepten dolayı dava acsam ve ailem den iki şahit gostersem babanın onayı olmadan dava acıp isim değişikliği yapibilirm demi.bu konuda bi avukattan destek alın dediniz ama benim avukattan destek alacak gucum yok.tek başıma bu işi başarabilirmiym
Old 03-02-2014, 23:05   #4
Konuk

Çözüm

Yanlız boşandık velayet i bana verdi hakim ama karar daha temyiz de davayı temyiz kararndan sonra mi aciyım yoksa şu an acsamda olur mu
Old 04-02-2014, 08:55   #5
üye7160

Sayın Konuk,velayeti sizde olduğu için baba onayı olmadan dava açabilirsiniz.Dava dilekçenize küçük ............... 'ya velayeten (kendi isminiz) ............... diye dava açabilirsiniz.Bir çok hukuk sitesinde örnek dilekçeye ulaşabilirsiniz.Bu şekilde tanık isimlerini de beyan ederek dava açmanız ve takip etmeniz de mümkündür.

Ancak avukat tavsiyemiz hak kaybına uğramamanız içindir.Maddi imkanlarınız elverişli değil ise bulunduğunuz ilin BAROSUNA başvurabilir,adli yardım talep edebilirsiniz.
Old 04-02-2014, 11:10   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
Yanlız boşandık velayet i bana verdi hakim ama karar daha temyiz de davayı temyiz kararndan sonra mi aciyım yoksa şu an acsamda olur mu

Sayın Katılımcı

Davayı şu an açarsanız, isim tashihi için açtığınız dava velayetin kesinleşmesini bekletici mesele yapacaktır.

Velayetle ilgili hüküm kesinleşince davanızda bir sorun kalmayacaktır. Dilerseniz kesinleşmeyi bekleyiniz.

Saygılarımızla
Old 04-02-2014, 12:22   #7
Konuk

Yıldız hanım ve Av.Ufuk , size çok tsk ederim verdiginiz bilgiden dolayı.o zaman davanın kesinleşmesini beklemek en iyisi.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi