Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İş davasında yargılamanın yenilenmesi

Yanıt
Old 11-02-2010, 15:15   #1
anofta

Varsayılan İş davasında yargılamanın yenilenmesi

Değerli arkadaşlar, öncelikle iyi çalışmalar dilerim,

Müvekkilim (İŞVEREN), işçilerle yapmış olduğu iş sözleşmesinde yazılı olmasına rağmen fazla mesai talebini, bir gün önce kaldırılan çay molaları nedeni reddeden üç kaynak işçisinin, işletmeyi zarara uğratmaları sebebi ile işten çıkarıldığının tebliğ etmesinin ardından fabrikadaki tüm işçiler işi bırakmış. durum Jandarma tarafından tutanağa bağlanmıştır;'fabrika önünde işçilerin toplanmış olduğu makinelerin çalışmadığı, olayın kaldırılan çay molaları sebebi ile işten çıkarılan üç işçi sebebi ile gerçekleştiği anlaşılmıştır'.
Toplam 23 işçiden 9 u çalışmaya devam etmiş, üç kaynak işçisinin olay günü iş sözelşmeleri fesih edilmiş, bir ay içerisinde 3 iş gününde işe devam etmeyen 11 işçi hakkında da haklı fesihe dayanılarak iş sözleşmesi feshedilmiştir. işçiler, haksız olarak ve keyfi nedenlerle işten çıkarıldıklaına dair işveren aleyhine işçi alacakları ki, sadece ihbarve kıdem alacaklarının mevcut olduğu bilirkişi raporunda belgelenmiştir, dava açmışlardır. yargıtay ise temyiz itirazlarını ret ederek Onama kararı vermiştir. ben deniz bu aşamada dosyaya vekil tayin edildim.

ancak davacılardan birisi duruşmadaki beyanında olay günü istirahatli olduğunu, olayı arkadaşlarının araması üzerine öğrendiğini ve işyerine geldiğini, kendisine üç arkadaş işten çıkarıldı sen de çalışmayacaksın denilmesi üzerine tamam öyleyse dediğini ve jandarma tutanağını imzalayarak bir daha işe gelmediğini beyan etmiştir.

mahkeme gerekçesinde iş yeri sahibinin Jandarma tutanağında ' işçiler işten çıkarıldıklarında işyerinde değildim' şeklindeki ifadesine binaen işvereni yani fesihi haksız bulduğunu bu nedenle işçiler lehine davaları kabul ettiğini gerekçede belirtmiştir. ancak işyeri sahibinin ifadesinde böyle bir ibare bir yana benzer bir ifade ya da beyan da yer almamaktadır.

sorum ise; karar düzeltme yoluna iş mahkemelerinde başvuramamakta olmamız karşısında, delillerin yanlış değerlendirilmiş olması sebebi ile ya da davacı asil in ikrarına rağmen davanın kabulüne karar verilmiş olması sebebi ile Yargılamanın iadesi yoluna başvurabilirmiyim???

ya da AİHM e aynı sebeplerle başvurabilirmiyim??

ya da bana yardımcı oalbilecek başka bir yol var mı???

teşekkürler saygılarımla,,,
Old 11-02-2010, 22:30   #2
Adli Tip

Ben aktardığınız olayda yargılamanın yenilenmesini gerektirecek bir husus göremedim açıkçası. Delillerin yanlış değerlendirildiği iddiası, yargılamanın yenilenmesi sebebi değildir diye biliyorum.

http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=3068
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi