Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Anket Sonucu: Sizce Hukuk Fakültelerinde Okutulan Roma Hukuku Dersi Gerekli Mi?
Gerekli Buluyorum 242 64,53%
Gereksiz Buluyorum 133 35,47%
Oy Verenler: 375. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 189)

Hukuk Fakültelerinde okutulan Roma Hukuku dersi günümüzde ne kadar gerekli?

Yanıt
Old 01-07-2006, 10:35   #1
vaaely

Varsayılan Hukuk Fakültelerinde okutulan Roma Hukuku dersi günümüzde ne kadar gerekli?

Hukuk Fakültelerinde 1. sınıfta öğretilen Roma Hukuku dersinin hukuk fakültesi öğrencileri için günümüzde ne kadar gerekli olduğu tartışma konusu.Müfredattan kaldırılıp kaldırılmamasına ilişkin çeşitli görüşler mevcut.Roma Hukuku çağdaş hukuk sistemlerini büyük ölçüde etkilemiş ve onlara kaynaklık etmiş.Evet bu doğru.Ancak gelişen hayat düzeniyle birlikte Roma Hukukunun ihtiyacı karşılamadığı da ortada.Gerçekten Roma Hukuku dersi günümüzde bütünüyle gerekli bir ders mi yoksa sadece belli kısımlarının mı okutulmasında yarar var?
Old 01-07-2006, 10:53   #2
Tractatus

Türk Hukuku'nun kaynağı Avrupa Hukuku ve Avrupa Hukuku'nun kaynağı da Roma Hukuku olunca, haliyle Roma Hukuku'na değinmek gerekiyor. Ama başlı başına bir ders olarak işlenmek yerine, Hukuka Giriş veya Hukuk Tarihi derslerinde değinilen bir konu olarak da işlenebilir.
Old 01-07-2006, 10:57   #3
vaaely

Elbetteki Roma Hukuku çağına göre özellikle Iustinianus döneminden sonraki hukuk kuralları için konuşacak olursak önemli.Ancak günümüzde çok detaylı ve ayrıntılı öğretilmesini doğru bulmuyorum.
Old 01-07-2006, 11:09   #4
S.Ç.

Evet kaynak larak gerekli bence de .Ancak bütün bir yıl okutulmasına gerek yok.Dönemlik bir ders olarak yer verilmeli
Old 01-07-2006, 11:12   #5
vaaely

Çok sıkmaya da gerek yok tüm derslerden geçip Roma'dan kalınca böyle oluyo işte
Old 01-07-2006, 16:32   #6
Av. R. Onur ÇINAR

arkadasım sen ne demek istiyorsun anlamadım

modern hukuğun temeli romada

birinci sınıfı henüz bitirmeden roma hukukunun günümüzde yeterli olmadığı kanısına varmışsın.

sana bir sır vereyim: zaten günümüzde roma hukuku uygulanmıyor.

hukuğun ne demek olduğunu anlamak için roma hukukunu öğreniyoruz.

daha da ayrıntılı öğretilmesi gereken bir dersi bu kadar üstünkörü görmek bence yetersiz...

gelecek senelerde ne demek istediğimi anlayacaksın.

bence bazı şeylerin farkına varmadan böyle yerlerde bu tip cümleler kurma.
Old 01-07-2006, 18:07   #7
obaykan

onur arkadaşım biraz sert bir çıkış yapmış ama ben itiraf etmeliyimki roma hukuku, hukukun temelini teşkil etsede roma hukuku dersinden 6 yıl sonra geriye dönüp baktığımda bir kaç latince kelimeden başka bir şeyin kaldığını pek söyleyemem.Ama benim için zevkli bir dersti o başka bir durum
Old 01-07-2006, 19:08   #8
vaaely

sevgili onur çınar öncelikle Roma Hukukunun günümüzde uygulanmadığını biliyorum.Benim ortaya attığım bu konu sadece 1. sınıfı bitiren bir öğrencinin değil bu işe yıllarını vermiş bazı hukukçuların da görüşü.Ben Roma Hukukunun ayrıntılı anlatılmasına gereksiz latince kelimelerin öğretilmesine karşıyım yoksa Roma Hukukunun çağdaş hukuk sistemlerine kaynaklık ettiğini de söylemiştim.Bazı şeylerin farkına varmadan demişsiniz; bu konuyu çoğu şeyin farkına varan pek çok kişiden duyunca paylaşma gereği duydum.Hepsi bu.UBI SOCIETAS IBU IUS
Old 01-07-2006, 19:12   #9
Murat Serdar

Roma hukuku çağdaş,borçlar hukukunun ve genel anlamda medeni hukukun temelini teşkil eden bir derstir,zira günümüz hukukunda hala roma hukukundan kalma kullandığımız müesseler mevcut.evet dili ağır anlaşılmasında güçlükler var,ki zaten roma hukuku mevcut ihtiyaca cevap vermeye değil doktrine temel oluşturmaya yarar ve bir nevi hukuk tarihi dersi rolü oynar.Bence hukuk eğitiminde önemli bir rolü var,günümüz problemlerini çözmek için değil günümüz hukukukuna temel teşkil ettiği için...
Old 01-07-2006, 21:42   #10
Tractatus

"nemo plus iuris ad allium transfere potest quam ipso habet"

hala aklımda
Old 02-07-2006, 09:32   #11
ahmetsacit

Roma hukuku günümüz hukukunun temelini oluşturuyor.Bu yüzden mutlaka gerekli bir ders..
bis de eadem re ne sit actio
Old 02-07-2006, 12:32   #12
Av. R. Onur ÇINAR

Varsayılan sevgili vaelly

dostum ilk önce şunu belirtmek isterim ki latince dünya çapında bir bilim dili.
biz sosyal bir bilim olan hukukla ilgileniyoruz, lisede işlenen felsefe derslerinden hatırlayacak olursan sosyal bilimler yığın bilgiler içerir. dolayısıyla bu bilimi bir kül halinde kabul etmezsen bu bilimi anlayamazsın

bunun için latince hangi bilim dalıyla ilgilenirse ilgilensin her bilim adam için gereklidir.

sorarım sana sevgili vaelly, madem gereksiz latince kelimeleri ezberlemek zor geliyor ne diye cevabının altına latince bir cümle yazdın???
Old 02-07-2006, 12:55   #13
vaaely

Varsayılan onur çınar

Sizinle ortak noktada buluşamayacağız gibi.Olayı bir laf kallabalığı yapmaktan ziyade şunu söylemek istiyorum.Tekrar yeniliyorum ben ayrıntılı ve gereksiz latince kelimelerin Roma Hukukunda öğretilmesini doğru bulmuyorum.Bu söylediğim roma dersini hiç istemiyorum ya da latince hiç bir kelime öğrenmek istemiyorum anlamına gelmez.Aklımda elbette bir şeyler kaldı bunun değerini de ilerleyen dönemlerde anlayabileceğim sizin dediğiniz gibi.Ama ne zamana kadar unutmam bunları bilemem.
Old 02-07-2006, 13:02   #14
arif0275

Bir çoğunu 5 yıl içinde unutacağınızı sanıyorum.Bazen hukukçu arkadaşlar ile sohbet ederken birkaç kelime hatırlayabilirsiniz o zamanda bir çok kişi hafızan ne kadar güçlü diye size övgüde bulunacaktır.
Old 02-07-2006, 15:41   #15
Huzeyfe

Kitap

evet bence de Roma Hukuku temel noktaları itibariyle önemli
Ama 1 yıl boyunca bu dersi haftada 3 saat vermek yerine,
felsefî ve Metodolojik bakımlardan hukukun değerlendirmelere tabi tutulduğu bir ders eklenebilir müfredata.
ya da Hukuk Sistemlerinin (Roma H.- Common Law - İslam H. gibi ) temel kavram ve müesseselerini öğreten bir ders.
Hukuk Başlangıcı dersleri bu ihtiyacı karşılayamıyor kanaatindeyim

Sevgiler..
Old 02-07-2006, 17:59   #16
Av.Ömer KAVİLİ

Sayın onurcinar86izmir imzalı yazı çok önemli bir bakış açısı sunuyor.
Hukuku bilim olarak kendi tanımlamaları ve temel ilkelerine uygun olarak anlamak, hukuku teknisyenlik düzeyinden kurtarmak istiyorsak ROMA HUKUKU kaldırılmak şöyle dursun, yetkinleştirilmelidir.

Günümüz hukukuna etkisi bakımından bir iki örnek:
- HİÇKİMSE SAHİP OLDUĞU HAKLARDAN FAZLASINI DEVREDEMEZ. (İİY. m.278 ve sonrası İptal Davası)
- SÖZ UÇAR YAZI KALIR. (Basın yoluyla işlenen suçlarda ceza ARTIRILARAK uygulanır.)
Old 02-07-2006, 21:09   #17
eygumus

Sevgili arkadaşlarım bu konu yıllardır tartışılmakta olup...
Oldukça gereksiz bir polemik yaratılmaktadır...
Şimdi size söyle birşey söyleyeceğim...
rakamları bilmeden matematiksel işlem yapabilir misiniz?
cevap açıkça HAYIRdır...

Roma hukuku günümüz kıta avrupası hukukunun temelini oluşturmuştur ve biz de bu ekolün içinde yer aldığımız için hukuk mantığının yerleşmesi açısından son derce faydalı ve de gerekli bir derstir...
roma hukuku bir çok temel ilkeye bizce medeniyetin olmadığı bir dönemde ulaşmış olduğundan insanda hayranlık uyandıran bir sistemdir...

bunu tartışmaya gerek yoktur...
keşke daha fazla bilgimiz olsaydı o dönemlerle ilgili...
teşekkür ederim
Old 03-07-2006, 11:53   #18
davut

Varsayılan gerekir mi acaba

bende bu sene 1.sınıfı bitirdim ve roma dersinde çok zorlandım.çünkü bazı konuları varki günümüzle alakalı olmayan bir çok boş bilgiyle öğrencilerin kafasını dolduruyo ama şu da yadsınamaz bir gerçekki bazı konularıda tamamen bizim ve avrupa hukukunun temelini oluşturuyo yani kısmen okutulmalı diye düşünüyorum.
Old 03-07-2006, 22:26   #19
Av.Ergün Vardar

Varsayılan roma

juste viviere neminem la edere sum tribure

DOĞRU DÜRÜST NAMUSLU YAŞAMAK

Hala aklımda ve yaşamımın içinde....
Old 04-07-2006, 10:56   #20
kerim

bakın işte demek ki yararlı imiş bu bir kültürdür bizlere bir şey katmış demek ki buna ilave olarak arkadaşımı da anlıyorum kalmanın üzüntüsü içinde ama ikinci sınıfta da bu dersin yararını anlayacak çünkü borçlar hukuku dersinin ilk dönemi roma hukuku dersinin ikinci dönemini kapsıyor diyebiliriz birde tek dönemlik olssun demiş arkadaşlar hukuk fakültelerinin çoğunda eğitim yıllıktır ve bu öneri de baştan kaybeder. birde hukukmuzun menşei ve evrelerini görmek açısından da yararlı bir ders
Old 04-07-2006, 12:52   #21
TURKMENLAWYER

ne diyeccekler, bilmiyorum, yanı roma hukukunu kavramadan nasıl hukukda doktora yapıyorsunda diyebılırler, boşuna yapıyorsunda daha fazla da bılemıyorum, bildiğim tek şey ise yabancı uyruklu öğrenci olarak lisans eğitim hayatımda tek alttan aldığım yanı kaldığım ders roma hukuku idi, bona fides harıcınde aklımda kalan bir şey yok, haksız olabılırm ama gerçek bu, saygılar efendım
Old 04-07-2006, 20:29   #24
denpaluk

Varsayılan roma hukuku mu ?

roma hukuku dersinin bizim hukukumuz açısından önemli olduğuna inanıyorum. polemik yaratmanın bir anlamı yok çünkü herkes kendi düşüncesini dile getiriyor bunu değiştirmeye çalışmak da biraz anlamsız. ama gerçek olan bişey var roma hukuku özellikle borçlar hukukunun daha kolay anlaşılmasını sağlıyor. ben 2. sınıfı yeni bitirdim. romayı alttan alıyordum ve sınav dönemi borçlar çalışırken çok faydasını gördüm çünkü iki dersin birçok konusu ortak. bence roma hukukunu iyi bilen biri borçlar hukuku çalışırken çok fazla zorlanmaz. her nekadar 2. sınıfta o dersi versemde bizim hukukumuz için önem arzettiğinin farkındayım
Old 04-07-2006, 20:42   #25
Canan Beşe

Varsayılan Roma

Roma'nın gerekli olup olmadığını tartışmanın gereksiz olduğunu düşünüyorum. Hani belki zaman öldürmek için olabilir.
Aklımda kalan latince sözlerden biri var ki, sanırım hayatımın sonuna kadar unutmayacağım; "genus non perit" (nev'i telef olmaz). O zamanlar bunu, hakaret etmek istediğim insanlara söylerdim, anlamını da söylerdim de, pek anlayan olmazdı
Old 04-07-2006, 23:05   #26
Av. Galip DAĞTEKİN

Türk hukuk sistemi kara avrupası hukuk sistemine dayanmaktadır..kara avrupası hukuk sistemi ise roma hukuku temeline dayanmaktadır...evet belki istemeyenlerin haklı sebepleri olabilir(örneğin kendi eşya hukuku dersimizi öğrenmeden roma hukuku eşya dersini öğreniyoruz ve bu bizi haliyle zorluyor)...hukukumuzun temeli romaya dayandığına göre bu dersi zorlansakda öğrenmeliyiz...
Old 06-07-2006, 10:03   #27
fatma_501

Roma hukuku dersi hukuk eğitimi için çokda gerekli olmayan bir ders.Sonuçta amaç hukuk tarihini ve gelişimini anlatmaksa yapılacak olan hukuk tarihi dersi diye bir ders ihdas edilir ve bu ders içerisine tüm medeniyetlere ait hukuk tarihi ve gelişimi konur.Yok amaç hukukun temel başlangıç ilkelerini anlatmaksa zaten okullarda hukuka giriş diye bir ders var.Şahsi kanaatim bu dersin kaldırılması değil ama öneminin azaltılmasıdır.Çünkü fakültede bu ders hem öğrencileri yoruyor hem de öğrenciler için bir değerde ifade etmiyor.
Old 06-07-2006, 13:57   #28
neslegen

"mi piace roma" italyanca romayı seviyorum demek,onur
Old 06-07-2006, 17:51   #30
özlem özdemir

bence derste latince kelimelerin öğretilmesine hiç gerek yok...zaten bizim hocamız bu konuda bizi hiç zorlamadı...roma hukuku esya hukuku vs.temelini olusturuyor....bazı seyler hic değismemis aynı....bence gerekli ve cok zevkli bir ders
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi