Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

dizi ve filmlerde avukatlar

Yanıt
Old 13-11-2008, 17:42   #91
av.sinem

Ben tarifeye uygun olarak vekalet ücretimi peşin olarak almayı başarırsam kendimi çok şanslı hissediyorum.160.000 YTL şimdilik uzak bir hayal...
Old 13-11-2008, 18:05   #92
ISIL

Avukatın saygı görüp görmemesi kendi hal ve davranışına göre değişiyor. Genel olarak avukatlara karşı olan negatif düşünce esasen diğer ülkelerde de var. Orneğin Amerika da avukatlara kopek balığı diyorlar. Ne kadar kötü fıkra üretildi ise bunların çoğu avukatlar hakkında. Ama yüzlerine karşı çok saygı gösteriliyor. Burada da ben müvekkili tarafından azarlanan avukatların ancak dizilerde olduğunu düşünüyorum. Dediğim gibi eger gercekte var ise burada sorun avukatın kendisinde aranmalı.

Gösterilen saygıdan çok bence sorun avukatın verdiği hizmetin değerini bilmemekte. Yurt dışında gelişmiş ülkelerde avukata ödenen bedeli insanlar fazlaca sorgulamıyor, halbuki ülkemizde dısarda luks bir restoranda bir aksam yemeğine verdiği para hiç gözünde olmazken avukata verdiği para veya avukatın talep ettiği para çok geliyor. Bir dilekçe yazdı, sunu istedi v.s. gibi yorumlarda bulunuyor. Halbuki en az 15 yıl egitim + staj + ... yıl deneyim ve emek + dilekçe olarak değerlendirilse istenen hiç bir rakam fazla gelmez.

Ülkenin gelişmişlik düzeyi ile hizmet sektörüne bakış açısı dogru orantılı. Daha gidecek çok yol var.
Old 18-11-2008, 23:55   #93
AV.SERTANn

Dün yine bir dizide (binbir gece) " Bak avukat istediğimiz gibi sonuç alamazsak onca yıllık Avukatımsın demem harcarım seni ona göre ...!" " Tamam efendimmm...emredersiniz efendimmm....!" kabilinde meslek açısından son derece aşağılayıcı diyaloglar vardı...ha bir de Avukatın sıkıntı ve endişeden kravatının bağını çözmesi de çabası....! Son derece sinir bozucuydu!

Alıştık artık mı demeli...?! Bir de yorumlara bakılınca konuyu açmış olan Sayın Meslektaşımızın barolar veya birliğinin bir şey yapması gerekmez mi ?şeklindeki sorusu biraz es geçilmiş....
Old 19-11-2008, 13:49   #94
Av_Medine Çiçek

Ülkemizde her kanalda,birbirine benzeyen bir dizi furyası mevcut. Kendi mesleğimiz ile alakalı dizilere baktığımda yargılama usulü dikkatimi çekiyor,örnek: sanığın tutuk halinin kaldırılmasında mahkemede sarılmalar prosedür izlenmeden salıverilmeler sonra mutlu bir aile tablosu..hukuğu bilmeyen ellere kalem verilmese bence bu tarz gülünç durumlara düşülmez..teşekkürler..
Old 19-11-2008, 14:07   #95
Av.Ali DURAK

Arkadaşlar bence bu konuyü fazla eleştirmemek gerek dizilerde filmlerde yer alması problem teşkil etmemeli tabi ki içeriğini avukatlığın nasıl yansıtıldığını eleştirelim ama yer vermeleri de sinemamız açısındn önemli değil mi?
Old 19-11-2008, 15:40   #96
limpid

Alıntı:
Yazan AV.SERTANn
Dün yine bir dizide (binbir gece) " Bak avukat istediğimiz gibi sonuç alamazsak onca yıllık Avukatımsın demem harcarım seni ona göre ...!" " Tamam efendimmm...emredersiniz efendimmm....!" kabilinde meslek açıcından son derece aşağılayıcı diyologlar vardı...

alıştık artık mı demeli...?!

sayın sertan,

ben de tam bunu yazacaktım siz yazmışsınız. bana bir müvekkil böyle diyecek? bende dizideki avukat gibi hareket edeceğim? aklım almıyor.

saygılar.
Old 21-11-2008, 13:32   #97
Gülümse

Doktorlar ameliyat sahnelerinin tıbbi olarak gerçekçi ama sohbet açısından farklı olduğunu bilirler ama açık etmezler... Çünki ameliyatlarda kimse ".... kırık, kesik eyvah kanıyor" falan demezler. Sevdiklerim bir müziği açıp şarkı söyleyeni de, arada dedikodu yapanı her türlüsü mevcut. Ameliyatta ameliyat dışında herşey konuşulur herşey sohbet konusudur ama dramatik olarak olayın ciddiyetini bozacağı için bu tür sahneler yazılmaz, yazılmadığı gibi kimse biz böyle ameliyat yapmıyoruz demez...

Gelelim diziler ve avukatlara, tam anlamı ile dizinin hukuka uygun olmasını istiyorsanız öncelikle yapımcınızı bu konuda ikna etmeniz lazım. Çünki bu iş için danışman olan avukatın senaristin 24 saat emrinde olması gerekir. Her an telefon edip olmuş mu diye göstermeniz lazım.

Hele konu yurt dışında alınmış bir uyarlamayla o zaman senariste yapımcıda şapa oturur. Çünki hukuka uygunluk engeli büyük bir engel haline gelir. Onların hukuksal işleyişi ile bizim hukuksal işleyiş arasında büyük bir fark oluşur. O zaman verilmesi gereken radikal bir karar vardır. Ya o uyarlamayı yapmaz yeni bir konu bulursunuz, ya da bu uygunsuzluğu görmezden gelip oradaki anlatmak istediğiniz dramın matematiğine kilitlenirsiniz. İşte bu nedenle bizim hukuk anlayışına uymayan raydan çıkmış, bir kere raydan çıktıktan sonra tutarsızlığı devam eden diziler ve filmler ortaya çıkar.

Senaristler açısında adalet dizilerine bakarsanız, tek bir gerçekle karşılaşırsınız. Bizim adelet sistemimizin işleyişi mahkemede bir senariste yeten görsel dramayı taşımamaktadır. O yüzden Türk hukukuna uygun bir dizi yaptığınızda izlenmesi gereken yol avukat ile müvekkil arasında geçer, mahkeme ise görsel dramayı taşımadığı için etkili bir final oluşturmaz. Siz de o dramayı koridorlara ya da adliye önlerine taşırsınız...
Old 21-11-2008, 19:51   #98
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Gelelim diziler ve avukatlara, tam anlamı ile dizinin hukuka uygun olmasını istiyorsanız öncelikle yapımcınızı bu konuda ikna etmeniz lazım. Çünki bu iş için danışman olan avukatın senaristin 24 saat emrinde olması gerekir. Her an telefon edip olmuş mu diye göstermeniz lazım.

O zaman bu tür diziler bakımından avukat senaristlere destek olmak ve onların arasından senarist çıkmasını teşvik etmek lazım. )

Mesala Adli Tip ve ben birlikte senaryo yazsak, becerebilir miyiz?
Old 21-11-2008, 21:05   #99
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Gülümse

Doğru valla...Benim bildiğim bir dizi film avukatı var. Kendisine 24 saat danışıyorlar. Mecburen ben de telefonumu açık tutuyorum.
Old 21-11-2008, 21:57   #100
supernatural

Neşeli

Alıntı:
Yazan Saim
O zaman bu tür diziler bakımından avukat senaristlere destek olmak ve onların arasından senarist çıkmasını teşvik etmek lazım. )

orataya felaket(güzel anlamda dedim yanlış anlaşılmasın lütfen) bir senaryo çıkar
Old 21-11-2008, 22:25   #101
Gülümse

Alıntı:
Yazan Saim

Eh sizde bir senaryo danışmanı kullanırsınız o zaman çember tam olur...
Old 22-11-2008, 13:23   #102
SadeKahve

Soru

Bahse konu dizilerin senaryolarını yazanlardan ve bu projelerde avukat rollerine koşanlardan acaba kaç tanesi hukuk fakültesinde okuyup avukat olma idealine sahipti? merak ediyorum.. meslek hayatınızda kaç diyaloğunuzda; ben de avukat olacaktım ama..? ile başlayan konuşmalara tanık oldunuz? bahse konu dizilerde avukatlık mesleği ile avukatları bu derecede rencide etme çabasının altında yatan gerçeğin kıskançlık olabilme ihtimalini düşünmek bile istemiyorum.. yeterince araştırılmadığını düşünmek istiyorum..
Saygılarımla.
Old 22-11-2008, 23:01   #103
Gülümse

Alıntı:
Yazan Saim

Eminim gülümseyen birileri size destek olacaktır...
Old 22-11-2008, 23:31   #104
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Gülümse

Bundan hiç kuşkumuz yok. Çok teşekkürler gülümseyen birileri.

Aslında Adli Tip ve Ben, içinde hukuk olmayan "uğraşsız meslek mensupları" nı anlatan senaryo hayal ediyoruz.

Gülümseyen birilerinden yardım istiyoruz.
Old 22-11-2008, 23:36   #105
Adli Tip

Nerden nasıl başlanır onu bilmek lazım... Gülümseyen birileri yardım eder belki...

Habertürk'te Cem Yılmaz var, onu izliyorum şimdi. O şu şekilde yazıyormuş:

Sanki izlediği bir filmi anlatı gibi anlatıyormuş kayıt cihazına. Sonra onu kağıda döküp üzerinde çalışılıyormuş.

Bizim Saim Bey'le şöyle bir sıkıntımız var bence :

"Ben şiir yazmalıyım, ama nasıl bir şiir olsun?" Bir çıkış noktası olmaz bence.

"Ben bunu anlatmalıyım ama nasıl, şiirle mi, resimle mi yoksa filmle?" mi gibi bir çıkış lazım belki de.
Old 22-11-2008, 23:39   #106
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Adli Tip
"Ben bunu anlatmalıyım ama nasıl, şiirle mi, resimle mi yoksa filmle?" mi gibi bir çıkış lazım belki de.

Bu çıkış biraz karışık gibi geldi bana

Yangın merdivenini deneyin derim
Old 22-11-2008, 23:43   #107
Adli Tip

Alıntı:
Yazan av-ufuk
Bu çıkış biraz karışık gibi geldi bana

Yangın merdivenini deneyin derim

Biz kıvılcım arıyoruz, siz yangından bahsediyorsunuz Teşekkürler...
Old 23-11-2008, 00:02   #108
Av.Mehmet Saim Dikici

Takma kafana... Ben hikayemi kurguladım bile. Sana gönderdiğim özkütleyi biraz işleyeceğim.
Old 23-11-2008, 00:06   #109
Av.Mehmet Saim Dikici

"...evin küçük oğlu Tikkatli, oynarken kutuyu kırar ve kutudan bir torba düşer."

Cümleye bak..!
Old 23-11-2008, 20:57   #110
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Biz kıvılcım arıyoruz, siz yangından bahsediyorsunuz Teşekkürler...

Boğulacaksan büyük denizde boğul

Bütün felaketleri de taktım peşime
Old 23-11-2008, 21:02   #111
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Saim

Daha "mesela" yazamıyorsunuz, senaryo nasıl yazacaksınız?

Not: Bunun üzerine Saim beyden "İşte böyle: Senaryo. Bak işte yazdım!" şeklinde bir yanıt bekliyorum.
Old 23-11-2008, 22:02   #112
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ

Not: Bunun üzerine Saim beyden "İşte böyle: Senaryo. Bak işte yazdım!" şeklinde bir yanıt bekliyorum.

Saim Abi, şu anda harıl harıl yazıyordur. Sitede olmayışının sebebi budur diye düşünüyorum.
Ben de Star'da Ay Işığı'nın izliyorum şimdi. Ardından Derdest'e bakacağım. İş bölümünü bu şekilde yaptık: Saim Abi yazıyor, ben rakipleri kontrol ediyorum, Cengiz Bey de yazım hatalarımızı düzeltiyor.
Old 23-11-2008, 23:01   #113
Av.Ali DURAK

Aslında ayışı hoş bir dizi ama avukatların operasyona gitmesi biraz tuhaf değil mi:?
Old 23-11-2008, 23:41   #114
Nur Deniz

Hayatta uğraşmam, güler geçerim.

Dizilere kalsak hemşirelerin hali hepten beter..

Konuyu açsak, masum ama başı çok belada olan bir hemşirenin hukuki mücadelesini ,mesleğinde mükemmel avukatları yazsak mı mesela?

Neden kızdınız ki?

Mesela demiştim, tamam yazmayın, ben yazarım.
Old 24-11-2008, 21:29   #115
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Saim Abi, şu anda harıl harıl yazıyordur. Sitede olmayışının sebebi budur diye düşünüyorum.
Ben de Star'da Ay Işığı'nın izliyorum şimdi. Ardından Derdest'e bakacağım. İş bölümünü bu şekilde yaptık: Saim Abi yazıyor, ben rakipleri kontrol ediyorum, Cengiz Bey de yazım hatalarımızı düzeltiyor.

Valla bu gün dilekçe yazmaktan kafamı çeviremedim. Bu hafta hukuk aleminde bir anormallik var sanki.
Old 24-11-2008, 21:41   #116
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ

Hee... öyle.
Old 24-11-2008, 21:55   #117
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Gülümse

Gösterdiğiniz duyarlı tavır nedeniyle THS huzurunda açıkça (çok) teşekkür ederiz.
Old 25-11-2008, 09:53   #118
Av_Medine Çiçek

gülümsemeye ve hayallere devam edin;ama gerçek hayattan da çok uzaklaşmadan....
Old 04-01-2011, 18:07   #119
gençhukukçu54

Varsayılan Avukatıma talimat verdim...

Henüz stajyer olmama rağmen bu kelimeyi çok defa duydum. Acaba Müvekkil ile Avukat arasındaki iş ilişkisi ne tür bir ilişkidir? Benim düşüncem "hukuki yardım" bu sebeple kişi kendisinden yardım aldığı birine talimat/emir/direktif vs. veremez. Ancak böyle bir durumun oluşmasında en büyük etken ne?
Geçenlerde de bir dizide adam arabasında bekliyorken yanına(repliklerden avukat olduğunu anladığımız) takım elbiseli ve elinde çanta olan bir adam geliyor arabadaki adama "suç sabit, cezası mahkemenin seyrine göre değişir" diyor, adam da "bunu ben de biliyorum, bunu söylemek için mi hukuk fakultesini bitirdin" gibisinden bir şey söyleyip gidiyor. Genel olarak dizi ve filmlerde avukatlar hep bu şekilde lanse ediliyor, mesela karakoldaki ifade alınma sahnelerinde veya savcı ifadelerinde vs.
Senarist veya yönetmenleri suçlayabiliriz aslında ama bir noktada onlarda bir vatandaş, peki bu vatandaşlar neden böyle düşünüyor sizce?
Old 04-01-2011, 21:27   #120
suskun_juliette

Dizi ve filmlerde avukatlar ya vurulur,darp edilir; ya bozuk düzene para hırsıyla adaleti kurban eder. Vakti zamanında avukatlarla ilgili dizilerde adalet yolundan gidenler de ele alınmıştır, sonrasında sıkıcı gelmiş ve bitirilmiştir. Ne de olsa toplumun gözünde halâ avukatlar yalancıdır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi