Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

türkiye'de idarenin şeffaflığı ve bilgiye erişim

Yanıt
Old 23-08-2011, 23:06   #1
emrahcevik

Varsayılan türkiye'de idarenin şeffaflığı ve bilgiye erişim

bir süre önce yani epey bir süre önce cumhurbaşkanlığı'na, bilgi edinme yasası çerçevesinde devlet denetleme kurulunun toki ile ilgili hazırlamış olduğu raporlar varsa tarafıma iletilmesini çünkü kurum hakkında basında devlet denetleme kurulu raporları kaynak gösterilerek yolsuzluk haberleri yapıldığını yazarak bilgi istedim.

gelen cevap şöyle;

Alıntı:
Sayın Emrah ÇEVİK

4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında elektronik posta yoluyla ilettiğiniz, Devlet Denetleme Kurulu tarafından Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ile ilgili olarak hazırlanan herhangi bir rapor varsa bir suretinin gönderilmesi talebini içeren dilekçeniz alınmıştır.

Devlet Denetleme Kurulu tarafından hazırlanan "Toplu Konut İdaresi Başkanlığının 2002-2003-2004 Yılları Eylem ve İşlemlerinin Araştırılıp Denetlenmesi" konulu, 11.11.2004 tarih ve 2004/7 sayılı Rapor 144 sayfadır.

4982 sayılı Kanunun 10. maddesinde, "Başvurunun yapıldığı kurum ve kuruluş, erişimine olanak sağladığı bilgi veya belgeler için başvuru sahibinden erişimin gerektirdiği maliyet tutarı kadar bir ücreti bütçeye gelir kaydedilmek üzere tahsil edebilir" hükmü yer almaktadır. Bu hükmün uygulanması, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği Bilgi Edinme Hakkı Yasasının Uygulanmasına İlişkin İlke ve Yöntemler Hakkında Yönetmeliğin 19. maddesi çerçevesinde yürütülmektedir. Buna göre, başvuru sahibinden, bilgi ya da belgelere erişimin gerektirdiği inceleme, araştırma, kopyalama, postalama ve diğer maliyet unsurları ile orantılı ölçüde ücret alınabilmesi; erişimine olanak sağlanacak bilgi ve belgelerin ilk on sayfası için ücret alınmaması, ilk on sayfadan sonra ise sayfa başına 50 Kuruş ücret alınması öngörülmektedir.

Bu sebeple, 144 sayfa olan Raporun ilk 10 sayfasının dışındaki 134 sayfasının bedeli olan 67 TL'yi, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliğinin T.C. Ziraat Bankası 1736 Cumhurbaşkanlığı Bürosu 8878999-5002-TRY numaralı hesabına yatırarak ödeme belgesini iletmeniz durumunda, söz konusu Raporun bir sureti gönderilecektir.

Bilginizi rica ederim.

görüldüğü üzere devletten bilgi almak neredeyse imkansız. her şey kapalı kapılar arkasında oluyor. vatandaşın bilgiye erişimini nasıl zorlaştırırız acaba diye bir grup memur oturup düşünüyor.

hiçbiri; bu raporları siteye koyalım demiyor. onu geçtim artık e-posta var, bunu o şekilde gönderelim de vatandaşa maliyeti olmasın demiyor.

aynı kafa uyap'ı da bizlere kullandırtmamak için uğraşıyor.

o kafa nasıl bir kafaysa yasalarla bile aşamıyoruz.
Old 24-08-2011, 13:20   #2
Avukat Hakan Eren

türkiye'de idarenin şeffaflığı ve bilgiye erişim
Ekşi sözlük formatında yanıt verirsek:

Yok böyle bi$ey
Old 24-08-2011, 13:34   #3
üye31284

En sosyetik ( ! ) fotokopicide bile sayfa başı 50 kuruş alındığını sanmıyorum, altın tozu mu kullanıyor mürekkepte acaba? Aksi taktirde ciddi sebepleri olmalı...Diğer giderleri de eklemişler güya ama yine de ben denkleştiremedim. İlk on sayfanın da parasını almıyorlarmış üstelik, sağolsunlar
Old 24-08-2011, 15:06   #4
Av.Barış

15 avukat bir araya gelelim. sayın emrah siz 1-10
sayfalarını isteyin, ben 10-20 isteyeyim ve böyle gitsin
Kurum uyanıklığına aynı uyanıklıkla çözüm bulabiliriz.
Old 24-08-2011, 17:11   #5
Avukat Hakan Eren

Alıntı:
Yazan Av.Barış
15 avukat bir araya gelelim. sayın emrah siz 1-10
sayfalarını isteyin, ben 10-20 isteyeyim ve böyle gitsin
Kurum uyanıklığına aynı uyanıklıkla çözüm bulabiliriz.

40-50 arasını bana yazın...
Old 24-08-2011, 21:46   #6
emrahcevik

böyle cevapları gördükçe bu ülkenin gerçek olamayacağını düşünüyorum. sayfası 50 kuruştan 144 sayfa. hadi 10'u bizden olsun. sizden 5 tl almayalım. 134 sayfa 67 tl'de anlaştık mı? şimdi hesap numarası veriyorum. oraya yatırın. çok merak ediyorum acaba 144 sayfa evrakın fotokopisinin çekilip postalanması için harcanacak zamanı ilgili raporu siteye koymak için harcasalar ne olur? madem rapor gizli değil ve herkese açık o zaman buna erişim neden bu kadar zor? aynı anda bu rapora 100.000 kişinin talepte bulunduğunu düşünün. bana bu cevabı veren sayın yetkili ne yapar çok merak ediyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi