Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Sözleşmeli Kurum Avukatlarının Sözleşme Şartları

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-06-2011, 22:24   #1
tiryakim

Olumlu Sözleşmeli Kurum Avukatlarının Sözleşme Şartları

Merhabalar Değerli Meslektaşlarım ,

Sözleşmeli Kurum avukatları ((( Mesela ; Bankalar ( Yapı Kredi - Akbank - Denizbank - Hsbc - Garanti Bankası - Türkiye Finans katılım Bankası - Finansbank - Şekerbank - İş Bankası - Halkbank - Ziraat Bankası - İş Bankası vb... ) Tedaş - Telekom - Varlık Yönetimi Şirketleri - Sigorta şirketleri - SSK vb... ))) sözleşme imzaladıkları avukatlarla nasıl bir sözleşme imzalıyorlar sözleşmelerinin şartları nedir sözleşmede kararlaştırılan prim nedir ?
Bu konuda görüşlerini yazan tüm meslektaşlarıma Teşekkür ederim.

Alıntı:
Örnek ; TÜRKİYE HALKBANK A.Ş ' nin Sözleşme şartları şu şekilde ;
Halkbank Sözleşmeli avukatları Resmi vekalet ücretinin 3 / 4 ünü avukat alıyor . 1 / 4 üde kurum avukatları arasında paylaştırılmak üzere havuza atılıyor. Aldığın 3 / 4 vekalet ücretinede fatura kesiyorsun. Mesela 1000,00 TL resmi vekalet ücretin var diyelim. Bunun 1 / 4 ü yani 250 TL si havuza gidiyor, Sözleşmeli Avukat 750 TL üzerinden fatura kesiyor. Sözleşmeli avukat KDV dahil 622.88 TL para alıyor. Bu aldığı paranın yüzde 18 ' i KDV olarak gidiyor.Sözleşmeli avukatın cebine kalan para ise , 508,47 TL ' dir.
Ayrıca Halkbank sözleşmeli avukatları tahsilatlarını 6 ayda yaparlarsa Yüzde 5 prim, 12 ayda yaparlarsa Yüzde 4 Prim 18 ayda yaparlarsa yüzde 3 prim vb... alıyorlar. Halkbank sözleşmeli avukatlarına 50 Bin TL ve üzeri dosyalarda prim vermiyorlar.

NOT: Yukarıda saydığım kurumların yada başka kurumların Sözleşmeli vekilliğini yapan meslektaşlarım Sözleşme şartları konusunda yukarıda alıntı ' da belirtiğim şekilde ayrıntılı yazarlarsa sevinirim.

Teşekkürler...
Old 30-06-2011, 08:36   #2
av.ozancelik

peki nasıl sözleşme yapılıyor yani banka ile sözleşme imzalayabilmek için ne yapmak gerekiyor.
Old 30-06-2011, 09:10   #3
tiryakim

Olumlu Torpil

Alıntı:
Yazan av.ozancelik
peki nasıl sözleşme yapılıyor yani banka ile sözleşme imzalayabilmek için ne yapmak gerekiyor.

Torpil Bulmak Gerekiyor...
Old 02-07-2011, 16:58   #4
tiryakim

Arkadaşlar bu konuda fikri olan yok mu ? Yoksa kimse cevap vermek mi istemiyor

Teşekkürler...
Old 02-07-2011, 22:18   #5
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan tiryakim
Arkadaşlar bu konuda fikri olan yok mu ? Yoksa kimse cevap vermek mi istemiyor

Teşekkürler...

O sözleşmelerin birçoğu Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi'ne aykırı olduğu için, sözleşme şartlarının buraya yazılacağını sanmıyorum.
Old 03-07-2011, 20:24   #6
tiryakim

Peki neden Bankalar sözleşmeli vekilleri ile Avukatlık Ücret tarifesine aykırı sözleşme imzalıyorlar...
Old 03-07-2011, 22:02   #7
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan tiryakim
Peki neden Bankalar sözleşmeli vekilleri ile Avukatlık Ücret tarifesine aykırı sözleşme imzalıyorlar...

Bence soruyu tersten sormak gerekir.
Old 03-07-2011, 22:08   #8
tiryakim

Olumsuz Neden ?

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Bence soruyu tersten sormak gerekir.

O zaman soralım ?

Peki Neden Avukatlar Avukatlık Ücret Tarifesine aykırı olan Banka veya diğer kurumların sözleşmelerini imzalıyorlar ?

Neden ?
Old 06-07-2011, 15:11   #10
tiryakim

Mutlu Para

Alıntı:
Yazan av.ozancelik
para kazanabilmek içindir sanırım...

Napolyon ne demiş para para para
Herşey para mıdır yani ?
Old 07-07-2011, 10:04   #11
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan tiryakim
Napolyon ne demiş para para para
Herşey para mıdır yani ?

Her şey değil ama çok şey paradır
Old 07-07-2011, 19:52   #12
tiryakim

Alıntı:
Yazan Av.Özlem PEKSÜSLÜ
Her şey değil ama çok şey paradır

Old 07-07-2011, 20:34   #13
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan tiryakim
Torpil Bulmak Gerekiyor...

Siz torpille mi banka vekili oldunuz?
Old 07-07-2011, 22:47   #14
tiryakim

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Siz torpille mi banka vekili oldunuz?

Torpilsiz banka vekili olan var mı acaba ?
Old 08-07-2011, 08:57   #15
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan tiryakim

Bilmiyorum. Ben sizi sormuştum, av.ozancelik'in sorusuna böyle yanıt verdiğiniz için bilirsiniz diye düşündüm.
Old 08-07-2011, 09:22   #16
Admin

Alıntı:
Yazan tiryakim
Özellikle özel bankaları kastediyorum ama görüşüm kısmen kamu bankaları için de geçerli olabilir:

Bir tüzel kişilik olan bankanın çalışacağı avukatları mesela kendi çalışanlarının güvendiği isimlerden seçmesini "torpil" olarak nitelendirirsek seçme kriterinin ne olması gerektiğine ben karar veremedim.

Vekillik neticede en başta güvene dayanan bir ilişkidir. Gerçek kişi olsun, tüzel kişi olsun herkesin kendisini temsil edecek vekilini seçerken "güvenebileceği" bir kişiyi bulma çabası içinde olmasından daha doğal birşey düşünemiyorum. Bir tüzel kişinin güvenebileceği bir kişiyi bulma çabasının da kendi güvendiği çalışanlarının referanslarına dayanması çok garipsenmeyecek bir durum olmalı.

Siz bir bankanın genel müdürü olsanız ve sakarya'da bir icra takibi için yerel bir avukat bulmanız gerekse, ne yaparsanız? Bankanın 20 yıldır beraber çalıştığınız hukuk işleri/insan kaynakları veya sakarya şubesi müdürüne, güvendiğiniz bir kişiyi görevlendirin derseniz, bu "torpil" olarak nitelendiriyor. Böyle demezseniz, ne yapacaksınız, mesela karpuz alımı yapar gibi, Avukat ihalesi mi açacaksınız? Farzedin açtınız, başvuran avukatlardan ne isteyeceksiniz, bilgilerini ölçmenin yolu çok zor değil ama güvenip güvenemeyeceğinizi nasıl ölçeceksiniz?

Sokaktaki vatandaş kendisini temsil edecek avukatını tanıdıkları, arkadaşları, çalışanlarına vs. sorup soruşturarak seçtiğinde bunun ismi seçme hakkı oluyor da, bir tüzel kişilik aynısını yaptığında neden "torpil" oluyor? Avukatlık en başta güvene dayalı bir ilişki olduğundan, bir tüzel kişiliğin bakış açısından güvenebilirliği ölçmenin başka bir yolunu biliyorsak, mevcut durumu eleştirmek kadar bunu da paylaşmayı öneriyorum.

Not: Banka avukatı değilim, hiç olmadım.
Old 10-07-2011, 07:58   #17
av.murat kılıç

Her kurum tanıdıklarını veya referanslı olanları alır diye düşünüyorum. Ben bir iki kurumdan dosya almak için başvuru yaptım dosya vermediler. Bir avukat arkadaşım başvuru yaptı referansı vardı verdiler.. Bir söz vardır. Neyi bildiğin değil kimi bildiğin önemli..
Old 10-07-2011, 16:31   #18
tiryakim

Olumlu

Evet arkadaşlar konu baya bi dağıldı ... Asıl Sorumuza tekrar gelelim

Alıntı:
Sözleşmeli Kurum avukatları ((( Mesela ; Bankalar ( Yapı Kredi - Akbank - Denizbank - Hsbc - Garanti Bankası - Türkiye Finans katılım Bankası - Finansbank - Şekerbank - İş Bankası - Halkbank - Ziraat Bankası - İş Bankası vb... ) Tedaş - Telekom - Varlık Yönetimi Şirketleri - Sigorta şirketleri - SSK vb... ))) sözleşme imzaladıkları avukatlarla nasıl bir sözleşme imzalıyorlar sözleşmelerinin şartları nedir sözleşmede kararlaştırılan prim nedir ?

Teşekkürler...
Old 12-07-2011, 10:00   #19
Av. Hulusi Metin

Varsayılan İş ve Maliyet

Sayın katılımcılar

Bilinenlerin -zorunlu- kısa tekrarı...

Veriler:
1.Sözleşme özgürlüğü...
2."Kelepçe" sözleşmeler...
3.Meslek Yasamız - Meslek İlkelerimiz - Avukatın ilkeleri

4.İş sahibi (Kurum)yönünden:
4.1."Hukuk hizmeti"ni en düşük maliyetle almak,
4.2."Hukuk hizmeti" (personel)giderini sabitlemek,
4.3."Performans" (Tahsilat) kavramından hareketle, avukata belli oranda prim vermek.
4.4.Özetle, "en iyi hukuk hizmetini en ucuza almak"...

5.İşe talip olan avukat açısından:
5.1."Kelepçe sözleşme"yi mecburen (!?) kabul etmek,
5.2.Olanağı varsa "eşitler arası" sözleşme yapmak,
5."Ben kabul etmesem, başkası eder" düşüncesine teslim olmak.

Alıntı:
Sözleşmeli Kurum avukatları ... sözleşme imzaladıkları avukatlarla nasıl bir sözleşme imzalıyorlar sözleşmelerinin şartları nedir sözleşmede kararlaştırılan prim nedir ?

6.Özgürlüğün bedeli:
6.1."Serbest piyasa ekonomisi" içinde,kimin kiminle hangi koşullarda sözleşme imzaladığı... Olsa olsa kişisel bir meraktır.
6.2.Vahim olan ve düşünülmesi gereken; meslektaşlarımızın "kelepçe sözleşmeleri" imzalamak zorunda kalmalarıdır.

Saygılarımla
Old 12-07-2011, 13:47   #20
Av.FGY

Alıntı:
Yazan tiryakim
O zaman soralım ?

Peki Neden Avukatlar Avukatlık Ücret Tarifesine aykırı olan Banka veya diğer kurumların sözleşmelerini imzalıyorlar ?

Neden ?
sadece Avukatlar banka ve kurumlarda da mı bu şekilde sözleşme imzalıyorlar? Onun için mi Hayır kurumuna dönüştü artık Avukatlık.. Biz yeni Avukatlarda hayır kurumuna dönüşen meslekte kendimize bir yer edinmeye çalışıyoruz!!!
Old 12-07-2011, 14:20   #21
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Yardım - Hizmet

Avukatlık ücreti, avukatın hukuki yardımının karşılığı olan meblağı veya değeri ifade eder (1136/m.164)

Yardım :
a. 1. Kendi gücünü ve imkânlarını başka birinin iyiliği için kullanma, muavenet: “Oğlunun yardım dileyen bakışlarını görmezden gelerek kahvaltı masasına oturdu.” -E. Şafak. 2. Bir ülkeye bağış veya ödünç olarak verilen para ve ihtiyaç maddeleri. 3. Etki: “Otların üstünde, ağaçların yapraklarında kalan yağmur damlaları rüzgârın da yardımıyla öğleye kadar kurudu.” -N. Cumalı. 4. Bağış, iane. 5. İşlerin daha etkin ve verimli olabilmesi için sağlanan katkı, destek: “Bugün tiyatroya yapılan devlet yardımlarının gerekçesi de tiyatronun eğitimle olan sıkı ilişkisine dayanmaktadır.” -M. And.
(Güncel Türkçe Sözlük)

İrdeleme:
Hiç bir ekonomik faaliyet, ekonomik sistemin dışında değildir!

Sistemin iredelenmesi:

1.Avukatın sunduğu, hukuki yardım değil! Hukuk hizmetidir.

2.Sistem; "serbest piyasa ekonomisi"dir.

3.İş sahibi,en iyi hizmeti en ucuza almak ister.

4.Hizmet sunan (avukat) da "rekabet ortamında" işi kaçırmamak için "fiyat kırmak" zorunda kalır.

5.Sağlıkta en iyi doktor ... Hukukta "tuttuğunu koparan" ucuz avukat aranır.
Old 16-07-2011, 00:18   #22
tiryakim

Olumlu Sözleşme Şartları

Evet arkadaşlar konu baya bi dağıldı ... Asıl Sorumuza tekrar gelelim
Teşekkürler...

Alıntı:

Old 19-07-2011, 10:25   #23
çiçek abbas

Amacım konuyu dağıtmak değil ancak bilindiği üzere
Avukatlık Kanununun 164. maddesi ;

'Avukatlık asgari ücret tarifesi altında vekalet ücreti kararlaştırılamaz. Ücretsiz dava alınması halinde, durum baro yönetim kuruluna bildirilir.

Dava sonunda, kararla tarifeye dayanılarak karşı tarafa yüklenecek vekalet ücreti avukata aittir.'
diyor.

2001 değişikliğinden önce karşı vekalet ücreti konusunda 'aksine sözleşme olmadığı sürece' gibi bir ibare varmış fakat artık olmadığına göre yapılan bu sözleşme hukuka aykırılık teşkil etmiyor mu? Bu durumda vergi mükellefiyeti açısından kesilen serbest meslek makbuzunu olması gereken meblağdan düşük miktarda kesildiği için sorumluluk doğmuyor mu?
Old 21-07-2011, 15:23   #24
av.eduss

Varsayılan Kurumlar Candir..allah BaŞimizdan Eksİk Etmesİn :)

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
O sözleşmelerin birçoğu Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi'ne aykırı olduğu için, sözleşme şartlarının buraya yazılacağını sanmıyorum.

başarılı bir tesbit..kendimden örnek vermem gerekirse:hayal kırıklığından ibaret 3 yıllık serbest avukatlık tecrübemden sonra girmiş olduğum kurumla yaptığım sözleşmemin tarifeye ne kadar uyduğu ile ilgilenmedim bile..Serbest meslekte de uyulmadığını görmüştüm zira.. 25-30 yıllık avukatlar 250 liraya boşanma davası aldıklarında, hatta almayıp mahkeme vekalet ücreti yeter dediklerinde, cmk listesini hiçe sayıp hergün karakollarda ifade peşine düşüp,ifadede ekleyecek bir şey varmı diye sorulduğunda "allah bereket versin" dediklerini duyduğumda, dolapları tıka basa dosya ile doluyken sadece CMK ödeme dönemlerinde vergi verdiklerini gördüğümde...ve işte tamda bu sebeplerle hayalkırıklığı yaşadığımda bir kurum beni bu kadar istismar edemez dedim..hakkınız sözleşme eksikliği sebebiyle yendiği zaman istifa eder dava açabilirsiniz.o yüzden kurumlarda çalışan -ben dahil- hiç bir avukatın emeğinin sömürüldüğünü sanmıyorum bu anlamda..allah serbest meslekteki meslekdaşlarıma sabır ve güç versin asıl savaş o cephede bence...
Old 13-08-2011, 16:08   #25
tiryakim

Olumlu Aktif

Konumuzu tekrar aktif hale getimeye ne dersiniz

Alıntı:
Merhabalar Değerli Meslektaşlarım ,

Old 16-08-2011, 21:41   #26
Av.Ali ÇİTİL

Alıntı:
Yazan tiryakim
Konumuzu tekrar aktif hale getimeye ne dersiniz

Son zamanlarda bankalar sözleşmeli avukatlarla çalışmak yerine kendi bünyelerinde istihdam ettikleri avukatlardan ve icra takip elemanlarından oluşan bir departman oluşturup artık avukatlara dosya göndermeyeceklerini duymuştum bunun ne kadar gerçeklik payı var?Ayıca bankaların bu sistemi kurup yürütebileceklerini düşünüyor musunuz?
Old 16-08-2011, 23:57   #27
tiryakim

Alıntı:
Yazan lawman
Son zamanlarda bankalar sözleşmeli avukatlarla çalışmak yerine kendi bünyelerinde istihdam ettikleri avukatlardan ve icra takip elemanlarından oluşan bir departman oluşturup artık avukatlara dosya göndermeyeceklerini duymuştum bunun ne kadar gerçeklik payı var?Ayıca bankaların bu sistemi kurup yürütebileceklerini düşünüyor musunuz?

Gerçeklik payı yok üstadım...Yine konuya dönelim

Alıntı:
Old 17-08-2011, 07:17   #28
Av.Ali ÇİTİL

Alıntı:
Yazan tiryakim
Gerçeklik payı yok üstadım...Yine konuya dönelim

üstad konuya dönelim de... şu an için bu kurumlarla nasıl bir sözleşme yapıldığı değil de bu sözleşmenin bu kurumlarla nasıl yapılabildığını araştırıyorum gerekli referanslara bakıyorum.Ayrıca şimdiden bu tür bilgilerede ulaşmak çok iyi oluyor.Paylaşımda bulunan üstadlara teşekkür ediyorum.Devamını bekliyoruz.
Old 17-08-2011, 14:11   #29
tiryakim

İnşallah bende devamını bekliyorum ama hiç kimseden ses seda çıkmıyor. Sanki devlet sırrıymış gibi kimse cevap yazmıyor...Acaba Türk Hukuk Sitesinde Kurum avukatlığı yapan mı yok ki ?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi