Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Anket Sonucu: Yargı Hizmetlerinin parasız olması gerektiği görüşüne
Katılıyorum 606 58,78%
Katılmıyorum 358 34,72%
Çekimserim 67 6,50%
Oy Verenler: 1031. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 309)

Yargı hizmetinin parasız olması için THS'nin kampanya düzenlemesini talep ediyorum...

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-10-2011, 12:07   #91
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Nusret
Bütün yargısal iş ve işlemler parasız olmalı, insanların "adalet"e ulaşmaları çabası paraya tahvil edilmemelidir. Zaten bu Devlet gelir üzerinden, hatta harcama üzerinden de vergi almıyor mu? Yargısal işlerden dolayı nasıl para alınırmış? Osmanlı'da da yargı için alınan harçlar kadının geliri sayılırmış. Bu kirli ve çirkin gelenek kadının yerine devleti geçirerek devam ediyor maalesef.

THS'nin de, bütün yargısal iş ve işlemlerin parasız olması gerektiğine dair büyük bir kampanya düzenlemesini talep ediyorum.

İstanbul Barosu'nun son Kongresinde buna dair (yani Baro'nun bu konuda İdare ve Meclis nezdinde çalışma yapması için) sunduğum önerge son sıralarda okunup oya sunuldu ve salonda kalanların :-) tümünün (yine de az sayılmazdı canım, güldüğüme bakmayın) oyunu alarak oybirliğiyle kabul edilmişti. Ama şimdiye kadar bir hareket göremedik Baromuzdan.

Yeni HMK ve Gider Avansı Tarifesi ile eskiyi mumla arattılar. Ben eski HUMK zamanına dönülmesi için THS'nin kampanya düzenlemesini talep ediyorum.
Old 25-10-2011, 13:33   #92
üye26959

parasız olması halinde vatandaş "zaten şu kadar harç verip şu kadar para ödedikten sonra gelecek üç kuruş parayı istemiyorum" zihniyetinden kurtularak hukuksuzlukların değil hukuka uygun işlemlerin hakim olduğu bir sistem oluşacağına inanıyorum. uzun vadede tabi ki..
Old 25-10-2011, 17:58   #93
Napoliten

Alıntı:
Yazan Av.Mustafa İnan
parasız olması halinde vatandaş "zaten şu kadar harç verip şu kadar para ödedikten sonra gelecek üç kuruş parayı istemiyorum" zihniyetinden kurtularak hukuksuzlukların değil hukuka uygun işlemlerin hakim olduğu bir sistem oluşacağına inanıyorum. uzun vadede tabi ki..

Görüşlerinize katılıyorum. Mesela dolandırıcılık; birisi bizi 50.000 tl dolandırsa hemen yargıya başvururuz. Ama birisi bizi 50 tl dolandırsa o kadar masraf etmeyi göze alamayıp vazgeçeriz. Oysaki 50 tl dolandırıcılık yapan kişi 1000 kişi dolandırsa 50.000 tl eder üstelik 1000 kişiyi dolandırmıştır.Ama kimse bu harçlarla şikayette bulunmaz. İkisi de dolandırıcıdır ve hukuken cezalandırılması gerekir.
Old 26-10-2011, 23:59   #94
Gemici

Slogan tuttu!
Şimdiye kadar ankette oy kullanan THS-Üyelerinin yüzde 58,82 si Bütün yargısal iş ve işlemler parasız olmalı,düşüncesinde ve THS'nin de, bütün yargısal iş ve işlemlerin parasız olması gerektiğine dair büyük bir kampanya düzenlemesini talep ediyorlar. Bu çağrıya katılmayan THS-Üyelerinin oranı yüzde 34,71.

Slogan tuttu ise ve çoğunluk kampanya açılması düşüncesinde ise, Sayın Admine'e sormak gerekir: 'Neden kampanya açılmıyor?

Sayın Admin kampanyayı açın artık ve Dünyada, en azından bağlı olduğumuz Avrupa Hukuk sisteminde bir ilke imza atmış olalım hep beraberce! Vee... kampanyamız başarıya ulaşırsa Avrupa'nın 'Yargı hizmetinin parasız olduğu ilk ülkesinin hukukçuları' olarak hem sonsuz sevinelim, hem de tarihe geçelim!

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi