Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ortaklığın giderilmesi hakkında ıslah ve satışta ihale bedeli diğer paydaşların payı

Yanıt
Old 03-12-2006, 14:29   #1
ufuktaf

Varsayılan ortaklığın giderilmesi hakkında ıslah ve satışta ihale bedeli diğer paydaşların payı

Öncelikle herkese saygılar sunuyorum.Açmış bulunduğum aynen taksim olmazsa satış yoluyla ortaklığın giderilmesi davasını:1-Ne zamana kadar ıslah edebilirim.Ve Islahla paylı mülkiyete dönüştürme yapabilir miyim? 2-Eğer olmazsa ve satışa karar verilirse diğer ortaklar ihaleye ortak girip ihale bedelini kendi paylarıyla takas edebilirler mi?
Old 04-12-2006, 01:19   #2
Av. Can DOĞANEL

Islah ile bir dava tümüyle ortadan kaldırılıp, yeni bir dava açılamaz. Islah bir usul işlemi olup, usulüne göre açılmış bir davada bu davaya ilişkin usul işlemlerinin tadili amacıyla yapılabilir. (Islahla ilgili sitede arama yaparsanız, Yargıtay Kararları da bulacaksınız.) Ayrıca tek amacınız diğer ortakların kendi paylarını takas edememesi ise (mahsup bence daha uygun bir tabir) bence uğraşmayın. Çünkü bunu yapsanız da müşterek malikler de aynı hakka sahip olacaktır. Müşterek mülkiyete geçilip geçilmemesinin sonuca bir etkisi olmayacaktır. Zaten "aynen taksim olmazsa satış" talep etmişsiniz. Mümkün olsa iştirak halinde mülkiyet de müşterek mülkiyet de hakim kararı ile sonlandırılacaktı zaten..
Old 04-12-2006, 11:36   #3
ufuktaf

Sn.Doğanel öncelikle teşekkür ederim.1 haftadır işin içine öyle daldım ki artık her şey içiçe girdi.Aynen taksim ile paylı mülkiyete dönüştürme aynı sonuçları mı verir?Yani zaten paylı mülkiyete dönüştürme mümkünse aynen taksim de yapılabilir mi demek istiyorsunuz?Mahsup konusunu da biraz açarsanız minettar kalacağım.
Old 04-12-2006, 17:45   #4
Av. Can DOĞANEL

Ben sorunuzdan şunu algıladım. Hakim aynen taksimin mümkün olmayacağına kanaat getirdi ve bunu bir şekilde belli etti. Ya da bilirkişi raporu öyle geldi. Siz de satılmasını istemediğiniz yeri kurtarmak adına ıslah ile mülkiyet türünü değiştirip, durumu kurtarmak istiyor ve müşterek mülkiyette payınıza düşen hisseyi ben kullanmaya devam edeyim. Diğerleri de kendi payını ne yaparsa yapsın.. Şeklinde bir düşünceye girdiniz. Eğer bu algılamam doğru ise..

Öncelikle aynen taksimin mümkün olmayacağı ortaya çıktı ise muhtemelen yerin satışına karar verilecektir. Ancak müşterek mülkiyete dönüştürmenizin yerin satışını önlemesi söz konusu değildir. Satış kararı halinde her iki mülkiyet türünde de ihaleye girme hakkı olan paydaşlar ihaleye girerler ve tabidir ki zaten kendilerinin olan hissenin parasını ödemezler. Yani eşit oranda 4 paydaş var ve ben de 1 paya sahipsem. İhaleye girdiğimde zaten kendimin olan 1 payın parasını tabi ki ödemem. İster müşterek malik olalım, ister iştirak halinde farketmez. Mahsup dediğim budur. Yani ihale bedeli ödemem gereken bir borçsa kendi payımın mahsubunu talep ederim ve 3 paya düşen parayı ödeyip, yerin mülkiyetini alabilirim. Bu arada ihaleye ortak girip giremeyeceklerini sormuşsunuz onu yeni farkettim. Bence girebilmeliler. Ancak usulen nasıl olur onu bilmiyorum. Birbirlerine güveniyorlarsa biri hepsi adına ihaleye girer. Geçici olarak bir para temin edip, vezneye yatırırlar. Dışarıda kalan paydaşa para ödenir. Sonra diğer paydaşlar da vezneden paralarını çekip, ihaleye girene verirler mesela.. Ya da ben olsam böyle yapardım. Tabi aralarında teminat senedi vs. yapmaları kendi menfaatlerinedir. Takas/mahsup işin terim yönü o kadar da önemli değil..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi