Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

internet suçu

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-05-2009, 09:17   #1
byhn34

Varsayılan internet suçu

merhaba
ilk önce olayı baştan anlatmak istiyorum ona göre bana yardımcı olursunuz

evliyim 1 tane oğlum var şu anda asker emekli olduktan sonra panik atak hastası olduğum
için evde yanlız başıma duramıyorum bu yüzden kendime bir ofis açtım ve web site tasarımı
yapıyorum.
eşimle aramızda problemlerimiz olduğu dönemde hergün kavga ediyor ve şiddete maruz
kalıyordum.şubat.2008 tarihlerinde evimizin yanına veteriner kliniği açıldı bende
hayvanları çok sevdiğim için her akşam oraya takılıyordum köpekleri ve kedileri
sevmek için veteriner kliniği sahibi 29-30 yaşlarında biri
onunlada sohbet etmeye filan başladık eşimin bana karşı davranışlarını farkedince
bana sordu bende aramızda problem olduğunu filan bahsettim ayrıl o zaman dedi bende
ayrılmayı düşünüyorum ama korkuyorum dedim beni öldürür dedim aramızda sohbetler
oluyordu bana hep eşimle ilgili sorular soruyordu bende kötü bir niyet düşünmediğim
için dertleşiyordum.gün geçtikçe soruları cinsel içeriklide olmaya başladı beni konuşturmaya
çalışıyordu.o zaman bende kötü birşey düşünmediğimden anlatıyordum .msn de sohbet tmeye
başlamıştık.meğer bu benim msn den yazdıklarımı hep kayıt ediyormuş.
ona web sitesi yapmamı istedi parası olmadığını söyledi.hatta benden 100 tl borç istedi
bende verdim .daha sonra parası olmadığını söyledi fakat web sitesi de istediğini söyledi
ben gene acıdım o nun durumuna dedim tamam yaparım.100 tl para istedim 100 tl de borcun var
dedim 200 tl vermen gerekiyo dedim .sonra buna ait (kapatılmıştır) adlı bir site yaptım 1.5.2008 de yayınladım.yayınladıktan sonra
bu kişi beni hergün ya msn den yada telefonla arayıp işte ben web siteme şunuda ilave etmek
istiyorum yada sayfa açtırmak istiyorum forum eklemek istiyorum diye aramaya başladı
bende ilk önce yapamam diyememdim işlerim var daha sonra bakarım dedim ama bu kişi artık beni
rahatsız edecek şekilde aramaya başladı ve senin bana yazdıkların bilgisayrımda kayıtlı
yoksa bu yazıları kocana okuturum yada söylerim diyerek tehditler etmeye başladı.bende eşimden
korktuğum için ne yapacağımı şaşırdım o kişi bana terbiyesizce hakaretler etmeye başladı
işte senin bende gözün var bana asılıyorsun (çok özür) benimki sana küçük gelir (******)
gibi terbiyesizce konuşmaya başladı bende ona kendi terbiyemce şerefsiz dedim .seninle uğraşamam
ne yaparsan yap umurumda bile değil dedim.
sonra o kişinin msn adresini şifresini çözdüm ve msn deki arkadaşlarına
"ben çok şerefsiz biriyim gibi yazılar gönderdim.bu kişi bana telefon açtı msn adresimi
çalmışın dedi ama ben yaptığımı söylemedim uğraşamam seninle dedim buda senin bana yazdıklarını
kocana göstericem dedi .bende ona yaptığım siteyi iptal ettim.sonra tekrar tekrar telefonda
beni rahatsız etmeye başladı.tehdit ederek web sitesini yapmamı istiyordu eşine söylerim
eşine anlatırım diyerek beni devamlı tehdit etti.o bana böyle söyledikçe bende uğraşamam
kime şikayet edersen et dedim bu kişide savcılığa benim hakkımda şikayet etmiş savcılık
bana davetiye göndermiş ama ben davetiye almadım .18.mayıs.2009 tarihinde savcı beni aradı
ifade vermem için adliyeye çağırdı.20.mayıs.2009 tarihinde savcılığa gittim xxx(kapatılmıştır) adliyesi
cumhuriyet savcısı (kapatılmıştır) bana hakkımda yazılan suçu okudu msn adresi çalıp
herkese ben şerefsizim yazısı göndermişiniz bizde bunu araştırdık.sizin bilgisayarınızdan
yazılmış olduğunu tespit ettik dedi.o an şok olduğum için ben yapmadım dedim ve ifade olarakta
ben şu an ifade vermek istemiyorum bu kişi hakkında şikayetçi olucam dedim eşimde yanımda
olduğundan hiçbirşey anlatamadım.
şimdi sizden ricam ben bu kişi hakkında ne yapabilirim lütfen bana bu konuda acil bir şekilde
yardımcı olmanızı istiyorum .bu şikayet konusunda karşılığında ne gibi bir ifade vermem
gerekli lütfen yardımcı olun.

şimdiden çok teşekkür ediyorum
Old 22-05-2009, 10:02   #2
uye8490

Sayın katılımcı;

Anlattığınız olayda gerek sizin gerekse karşı tarafın ceza hukuku anlamında suç diye nitelendirilebilecek eylemleriniz mevcut.

Karşı tarafın size yönelik tehdit ,zorlama ve hakaretleri sizin mail şifresini kırmak suretiyle başkalarına göndermiş olduğunuz mesajları yasal anlamda meşru hale getirmez.

Cumhuriyet savcılığı sizin hakkınızda soruşturma başlatmış.
Hemen hatırlatmak isteriz ki yasadan kaynaklanan bir hakkınız olan susma hakkını kullanıp kullanmamanız tamamen sizin insiyatifinizde olan bir husustur.İfade vererek (karşı tarafın size karşı yapmış olduğu eylemeleri de bildirmek suretiyle)kendinizi savunabileceğiniz gibi,susma hakkınızı da kullanabilirsiniz.

Ancak karşı tarafa karşı ifa ettiğiniz eylemler her ne kadar suç olarak nitelendirilebilecek eylemlerse de ,bu eylemlerde bulunmuş olmanız karşı tarafın size karşıki tehdit,hakaret ve şantajlarına bir meşruluk kazandırmaz.Bu nedenle sizin de karşı tarafın eylemlerinden dolayı şikayet süresi içerisinde şikayette bulunmaya hakkınız var.

Yasal haklarınızı kullanırken bir avukattan hukuki yardım almanız size kolaylık sağlayacaktır.Bu nedenle avukattan hukuki yardım almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi