Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Şiddet ve Bebeğin velayeti

Konuyu Kilitleyin
Old 22-04-2021, 05:59   #1
Konuk

Varsayılan Şiddet ve Bebeğin velayeti

Merhaba. Bir konuda çok yardıma ihtiyacım var. 23 yaşındayım Yaklaşık 2 yıldır evliyim 5 aylık bir kızım var. Eşim bipolar evlenmeden önce bunu bana söylemişti ilaçlarını uzun süredir kullanmıyor, kullanmayı redediyor. Çoğu zaman iyi fakat sinirlendiği zaman bambaşka biri oluyor. Eşim ve kayınvalim ile yaşıyorum. Aşırı dinci insanlar. Eşim baskıcı, piskolojik şiddet ve fiziksel şiddet görüyorum. O nasıl istiyorsa öyle yaşıyorum. Boşanma konusunu eşime açamıyorum eğer açarsam yine şiddet gösterecektir. Annesi ile bu konuyu konuştugum zaman bana çocugu vermeyeceğini ve eğer alırsamda'anneninde babanında kanını dökerim!' Diye tehditte bulundu. Boşanmak istiyorum diyede beni haklı görmüyormuş çünkü beni seviyormuş falan. Eğer boşanırsam babam ile yaşayacağım ve bir gelirim yok çalışırsamda bebeği kimseye bırakamam. Ne yapabilirim lütfen akıl verin?
Old 25-04-2021, 17:52   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Şiddetin yüksek ihtimal olması sebebi ile boşanma kararı verdiğinizde sığınmaevinde kalabilirsiniz ve şiddetin önlenmesi için karar isteyebilirsiniz. Boşanma davasını bu karar sonrasında açmanız uygun olur.

2- 5 Aylık bebeğin velayetinin anneden alınması düşünülemez.Bu konuda güven içinde olmanız gerektiğini düşünüyorum.

3-Boşanma davası açmanız halinde ailenize yönelik şiddet tehdidi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunabilir , soruşturma yapılarak cezalandırılması istenebilir. Aynı zamanda şiddetin önlenmesi için de başvuru yapılabilir.

Her aşamada bir avukattan destek almanız çok önemli.
Old 30-04-2021, 18:52   #3
Konuk

Şiddet gördüğümü nasıl ispatlayabilirim? Hem piskolojik hem fiziksel. Elimde kanıtlarım yok ya da vucumda bir iz, darp raporu alamayacağım babaannesinin bebeğimi alma ihtimali var mı?
Old 19-05-2021, 11:41   #4
Themis99

Sayın Konuk,

Şiddet gördüğünüzü her tür delille ; şahit beyanları, doktor rapoarları, video ve resimlerle vb kanıtlayabilirsiniz.

Sayın Av. Habibe Yılmaz Kayar 'ında ifade ettiği üzere 5 aylık bir bebeğin anneden alınması, velayetin başka birine verilmesi düşünülemez.
Mahkemelerin çocuğun yaşının ve anneye bağımlılığının, anneye olan ihtiyacının hassasiyetle değerlendirdiği gözlenmekte.

Bırakın sizden alınmasını, babanın görmesine bile sınırlı saatlerle izin verilir o yaşta ki bir bebeğin .

Meslektaşımın belirttiği üzere bir avukatın hukuki yardımını almanız önemli.

Faydalı olması dileği ile saygılar .
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi