Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İhale Usullerinin Yapılışı İle İlgili Yargıtay Kararı Arıyorum

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-02-2007, 12:01   #1
nazell

Varsayılan İhale Usullerinin Yapılışı İle İlgili Yargıtay Kararı Arıyorum

İhale usullerinden olan AÇIK İHALE USULU ile PAZARLIK USULUNUN farklarını gösteren veya pazarlık usulunun hangi hallerde uygulandığını gösteren yargıtay kararı bulabilen arkadaşlar cevabınızı bekliyorum.
Old 27-02-2007, 12:20   #2
Av.Turhan Demiroğlu

İLGİLİ KANUNLAR:

KANUN NO : 2886****
DEVLET İHALE KANUNU
Kabul Tarihi: 8 Eylül 1983
Resmi Gazete ile Neşir ve İlânı: 10 Eylül 1983 - Sayı: 18161

KANUN NO : 4734***
KAMU İHALE KANUNU
Kabul Tarihi: 4 Ocak 2002
R.G: 22 Ocak 2002 - Sayı: 24648

KANUN NO : 4735**
KAMU İHALE SÖZLEŞMELERİ KANUNU
Kabul Tarihi: 5 Ocak 2002 Resmi Gazete ile Neşir ve İlanı: 22 Ocak 2002 - Sayı: 24648

(Bu kanunlardan yola çıkılarak bulunabilir sanıyorum. Saygılar)
Old 25-05-2009, 11:24   #3
Murathan.Bayri

bu konuda Yargıtay Kararı bulabileceğinizi sanmıyorum. Konu İhale sürecinde (sözleşme imzalanıncaya kadarki süreç) idare hukukunun konusuna girmektedir.
Old 17-05-2018, 13:10   #4
Murathan.Bayri

Varsayılan pazarlık ve açık ihale usulleri hakkında açıklama talebi hk.

2003 yılına kadar 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu çerçevesinde düzenlenen söz konusu usuller, kamu alımları rejimini düzenleyen 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nda da yer almaktadır.
Karşılaştığınız hukuki sorunun kaynağı 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'mudur? Yoksa kamu idare ve kurumlarının kiralama, satış, intifa hakkı devri vb, gayriayni hak tesisleri gibi gelir getirici ihaleleri ise 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu kapsamında inceleme yapmak gerekmektedir.

4734 sayılı Kanun aynı zamanda Kamu İhale Kurumu'nu da teşkilatlandıran ve kurumsal yapısını oluşturan hükümler içermektedir. Bu kurumca alınan kararlar arasında aradığınız hususlarda bilgi bulabilirsiniz. Ancak, kanun kapsamında kamu idare ve kurumları ihale usulünü ihtiyaçlarının mahiyeti ve yaklaşık maliyeti kapsamında ve yine 4734 sayılı Kanun çerçevesinde kendileri belirlemektedirler. Kurum yapılan ihalelere yönelik itirazen şikayet başvurularını değerlendiren ve mevzuata yön veren bir niteliktedir.
Yine de kamu ihale genel tebliğleri ve tebliğleri ile EKAP uygulaması çerçevesinde kurumun önemli düzenleyici faaliyetleri bulunmaktadır.

Bu konularda uzman görüşüne ihtiyaç duyuyorsanız doğrudan veya dolaylı yardıma hazırım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi