Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

bosanma kocam aldatyor itiraf etti

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-10-2011, 16:45   #1
Konuk

Acil bosanma kocam aldatyor itiraf etti

ben 20 yillik evliyim üç çocuğum var. Biri 19 biri 18 ve biri de 7 yasinda. Esim beni baska kadinlarla aldatiyor ve itiraf etti, ondan bosanmak istiyorum nasil yapmam lazim? Haklarım nedir?
Old 10-10-2011, 20:00   #2
kezzy

Sayın katılımcı;
Türk Medeni Kanununda da belirtildiği üzere eşler , bu birliğin mutluluğunu elbirliğiyle sağlamak ve çocukların bakımına, eğitim ve gözetimine beraberce özen göstermekle yükümlüdürler.Eşler birlikte yaşamak, birbirine sadık kalmak ve yardımcı olmak zorundadırlar. Yargıtay son zamanlarda verdiği karalarla resmi nikahlı eşi olduğu halde başka bir kadınla evlilik dışı birliktelik yaşayan kişi ile birlikte yaşadığı kadının, resmi nikahlı eşe manevi tazminat ödemesine hükmetmektedir. Yani manevi tazminat talep etme hakkınız bulunmaktadır.

Ayrıca eşinizin sizi aldatmasından dolayı boşanma davası açma hakkınız bulunmaktadır.Boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin KUSURLU olduğunu kanıtlamanız gerekir. Bu halde boşanmaya karar verilebilir.

Boşanma davası ile birlikte maddi ve manevi tazminat, dava tarihinden itibaren TEDBİR nafakası, boşanmaya karar verilip kesinleşmesinden sonra devam etmek üzere de YOKSULLUK nafakası ve çocuğunuzun velayetinin tarafınıza verilmesine hükmedilmesini isteyebilirsiniz.
Ancak boşanma davalarında bir eşin diğerinden maddi tazminat talebinde bulunabilmesi için öncelikle, tazminat talep eden eşin öncelikle boşanma sebebiyle mevcut veya beklenen menfaatlerinin zedelenmesi şartı aranmaktadır,bir diğer şartı ise tazminat talep edilen eşten daha az kusurlu olmak veya kusursuz olmaktır. Boşanmakta eşi kadar ya da eşinden daha ağır kusuru olan eşin maddi tazminat isteme hakkı bulunmamaktadır.

Reşit olmayan çocuğunuzla ile ilgili bakımı ve yetiştirilmesi için İŞTİRAK NAFAKASI na hükmedilecektir. Reşit ola çocuklarınız eğer öğrenimlerine devam ediyorlar ise "KENDİLERİ" nafaka talebinde bulunabilirler.

Ancak hak kaybına uğramamak için her aşama bir avukattan hukuki destek almanız gerektiğini unutmayınız.

Maddi durumunuz avukatlık ücreti ödemeye elverişli değil ise, bulunduğunuz yer İl Baro'su müracaatınız halinde tarafınıza ücretsiz avukatlık hizmeti sağlayabilecektir.

Kahdeme gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
Saygılarımla
Old 14-10-2011, 11:42   #3
madur

ben evlendiğinin 3.ayında aldatıldım.ve eşim beni eş tayinide gelmek için evlendiğini söledi şimdi ne yapabilirim ve hangi davalar açabilirim
Old 14-10-2011, 14:21   #4
kezzy

Sayın katılımcı;

Eşinizin sizi aldatması sonucu doğacak haklarınız genel olarak yukarıda belirtilmiştir.

Daha fazla bilgi için lütfen doğrudan bir avukata başvurunuz.

Kahdeme gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

Saygılar
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi