Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Vekalet Ücreti - icra vekalet ücretini asilin tahsil etmesi

Yanıt
Old 19-11-2006, 16:23   #1
cemoka23

Varsayılan Vekalet Ücreti - icra vekalet ücretini asilin tahsil etmesi

Merhaba sayın meslektaşlarım,
Geçtiğimiz günlerde kazandığım bir alacak davası ile ilgili ilama dayalı bir icra takibi yaptım. Dosya henüz kesinleşmedi. Karşı taraf davalı borçlu teminat senedi ile icrayı 60 gün durdurdu. 60 günün dolmasından sonra ben teminat mektubunu nakde çevirmeyip, Yargıtay'dan kesinleşme haberini beklerken, affınıza sığınarak, emek hırsızı müvekkilim davacı, çok gayrıahlaki bir hareketle benden habersiz, talep dilekçesiyle mektubu nakde çevirip dosyayı da infaz edip kayıplara karışmış. Şimdi iki sorum var:
1) Aramızda sözleşme mevcut değil. Ancak asgari ücret tarifesine göre bir avukatlık hizmeti ücreti ve İlamda belirtilen ücret bir de icra vekalet ücreti bana ait değil midir? Bu parayı müvekkilimden dava ya da icra yoluyla alabilir miyim?
2) İcra dairesinin icra ve dava vekalet ücretimi, bizzat davacı alacaklı müvekkilime ödemesi uygun mudur? Şikayet yolu mevcut mudur?
Saygılar sunar şimdiden teşekkür ederim.
Old 19-11-2006, 17:34   #2
Jeanne D'arc

Sayın cemoka23,

Müvekkilinizden talebe hak kazandığınız vekalet ücreti ikiye ayrılıyor:

a)Davada ve icrada ayrı ayrı olmak üzere, avukatlık asgari ücret tarifesine göre karşı yana tahmil edilen vekalet ücreti. Aranızda sözleşme olsun-olmasın bu ücretlere kanunen hak kazanıyorsunuz.

b)Müvekkiliniz ile aranızda mevcutsa yazılı ücret sözleşmesine göre yoksa avukatlık asgari ücret tarifesi ve özellikle Av.Kan. md.164'e göre (bir takım şartlar ve hakimin takdiri ile %10'dan %20'ye kadar) talep edebileceğiniz ücret.

Yani bu halde karşı yandan, sizin adınıza müvekkilinize ödenen Dava Karşı Vekalet Ücreti, İcra Karşı Vekalet Ücreti, Müvekkilinizden alabileceğiniz Dava Vekalet Ücreti ve yine müvekkilden alabileceğiniz İcra Vekalet Ücretiniz sözkonusudur. İlamsız takip yapıp, itiraz vaki olursa muayyen kısım için %40 icra inkar tazminatı da talep edilebilir hale getirilebilir.

Karşı vekalet ücretleri her ne kadar Avukatlık Kanunu'na göre size ait ise de bu konudaki (yoğun görüş farklılıklarını geçersek) uygulama; ilamda müvekkiliniz adına hükmedileceği ancak iç ilişkide size ait olduğudur. Buradan bakınca icra müdürünün de müvekkilinize ödemesi usülsüz gözükmüyor.

Saygılarımla.
Old 19-11-2006, 17:39   #3
cemoka23

Varsayılan teşekkür ederim

Cuma gününden beri, parasal kaygıdan çok, mesleksel ve iş onuru anlamlarında beni çok yaralayan bu olayla ilgili soruma yanıtınız için çok teşekkür ederim.
Old 19-11-2006, 17:48   #4
Jeanne D'arc

Şimdi farkettim: Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi'ne göre temyiz de ayrı ücrete hak kazandırır.

Saygılarımla.
Old 20-11-2006, 09:07   #5
aeyesilkaya

Sayın Jeanne D'arc,

AAÜT m.2/1 gereğince avukatlık ücreti, kesin hüküm elde edilinceye kadar olan dava, iş ve işlemlerin karşılığıdır. m. 2/2 ise, "... temyizen ... görülen işlerin duruşmaları ayrı ücreti gerektirir." demektedir.

Saygılar...
Old 20-11-2006, 14:03   #6
Jeanne D'arc

Haklısınız, karıştırmışım. Düzeltme için teşekkürler!

Saygılarımla.
Old 20-11-2006, 16:40   #7
av.s.saban

Rahatsiz vekalet ücreti

Alıntı:
Yazan cemoka23
Merhaba sayın meslektaşlarım,
Geçtiğimiz günlerde kazandığım bir dava ile ilgili ilama dayalı bir icra takibi yaptım. Dosya henüz kesinleşmedi. Karşı taraf davalı borçlu teminat sened ile icrayı 60 gün durdurdu. 60 günün dolmasından sonra ben teminat mektubunu nakte çevirmeyip, Yargıtay'dan kesinleşme haberini beklerken, affınıza sığınarak, emek hırsızı müvekkilim davacı, çok gayrıahlaki bir hareketle benden habersiz, parayı nakte çevirip dosyayı da infaz edip kayıplara karışmış. Şimdi iki sorum var:
1) Aramızda sözleşme mevcut değil. Ancak asgari ücret tarifesine göe bir avukatlık hizmeti ücreti ve İlamda belirtilen ücret bir de icra vekalet ücreti bana ait değil midir? Bu parayı müvekkilimden dava ya da icra yoluyla alabilir miyim?
2) İcra dairesinin vekalet ücretimi, bizzat davacı alacaklı müvekkilie ödemesi uygun mudur? Şikayet yolu mevcut mudur?
Saygılar sunar şimdiden teşekkür ederim.
Meslektaşlarımızın karşılaştığı en tasız ve çirkin dirimlardan biri:
Vekalet ücreti yasal olarak mahkama masraflarından sayılır.Bu nedenledir ki davayı kazanan asil adına hükmedilir.Eğer müvekkilinizle bir ücret anlaşması yapmadıysanız,asgari ücret tarifesinde belirlenen ücrete hak kazanırsınız.Kısacası karşı tarafa hükmedilen mahkeme ve icra vekalet ücreti alabileceğiniz ücrettir.Müvekkiliniz bu ücretleri dosyadan tahsil ettiyse ona karşı icra takibi yapabilir,itiraz durumunda da %40 icra inkar talebi ile dava acabilirsiniz.İcranın bu ücreti ödemesi nedeni ile şikayet yolu olduğunu düşünmüyorum.Zira kararda asile ödenmesi yolunda ibare vardır.
Old 20-11-2006, 19:57   #8
cemoka23

Sayın meslektaşlarıma verdikleri yanıtlar için çok teşekkür ederim. Çarşamba günü bir başka meslektaşıma vekalet verip, bütün ücretlerimi talep etmesini isteyeceğim. Yaşadığım bu olumsuzluk Cuma gününden beri beni çok yıprattı, yardım ve düşünceleriniz için ayrı ayrı sağolun...
Old 20-11-2006, 20:03   #9
Jeanne D'arc

Sayın cemoka23,

Bu mesleğin cilveleri bunlar. Bu kadar etkilenmeyin, bir dönem sonra önemsiz gelmeye başlar, alışırsınız. Tecrübeyle sabit.

Saygılarımla.
Old 21-11-2006, 00:54   #10
cemoka23

Yerden göğe haklısınız. Etik anlayışım, insanımızın bakış açısı, hukuk sisteminin içinde vekilin yeri, toplumsal ve bireysel kirlilik, meslek hevesimi bir süreliğine kırdı. 11-12 yıl da bir de başıma gelse, mesleğimizin ve toplumumuzun içinde bunlar da var... görüşmek üzere
Old 21-11-2006, 04:17   #11
ibreti

Sayın Cemoka23;
O avukatlık ücretini öyle bir almalısınızki avukata kazık atmaya kalkışmanın nasıl tersine teptiğini o müvekkiliniz gördüğüne söylemeli, görmediğine sayi yollamalı.. Sonraki işlerinde de avukatlık ücretini üzerine yatamayacağını bilmeli
Bu işi sizin dışınızda bir meslektaşımızla takip etmenizi öneririm. Avukatlık ücretine de bir avukatlık ücreti doğsun

Müvekkilinizin kayıplara karıştığını yazmışsınız. Gitmesi muhtemel yerleri, siyasal ve sosyal çevresini vs. elde edebilir ve aktarırsanız bir şekilde temas kurulabilir

"Güneş çarığı sıktıkça, çarık da bacağı sıkar!" darb-ı meseli de ne güzel gidiyor bu duruma
Old 21-11-2006, 15:59   #12
cemoka23

Sayın İbreti, ben de bir meslektaşımıza vekalet çıkardım ve alacağımı bu biçimde takip edeceğim. Bu emek hırsızı, her gün beni arayan, davasını soran ve aramızda hiçbir anlaşmazlık olmayan biriydi. Parayı gizli çekmesine hiç olasılık vermezdim. Akrabaları aracılığıyla şu anki yerini buldum. Tellerine de ulaştım. Pişkin tavırlar içinde bir konuşma yaptı. Artık hukukun ve adaletin sağlanmasını bekleyeceğim. İlginiz ve yalnız olmadığımı duyumsatmanıza çok teşekkürler...
Old 22-11-2006, 00:48   #13
nejan

Sayın Cemako23,
Mesleğimin ilk yıllarında bir müvekkilim çok emek verdiğim icra dosyasında benzer bir durumla beni mağdur etmişti. Yaptığının yanlış olduğunu (Farkındaydı! )söylediğimde vekalet ücretimi vereceğini söylemişti ama vermemişti. Aklınca atlatıyordu. Ben de sizin gibi paradan çok yapılana üzülmüştüm...
Aradan bir süre geçti birgün perişan bir halde büroma geldi. Hayatında hiç bu kadar üzülmediğini, dosya borçlusu tarafından kendisine tuzak kurulmuş olduğunu, iki yada üç gün demişti sanırım İstanbulda bir karakolda çok kötü şartlarda nezarethanede kaldığını yaptığından binpişman olduğunu söylemişti. Yüzüne karşı "bütün bunlara üzüldüm demek isterdim ama çok memnun oldum, az bile yapmışlar" demiştim. Bütün üzüntüm geçmişti. Hala ücretimi ödemedi )
Hepimiz benzer şeyler yaşıyoruz. Üzülmeyin herkes yaptığı haksızlığın sonucunda mutlaka zararını görecektir.
Av.Nejan
Old 18-05-2007, 16:04   #14
avmesutgogebakan

Sayın meslektaşlarım.İcrada açtığım bir takibe karşı itm de itiraz yapıldı ve mahkemede duruşma günü verip benim adıma davetiye çıkartmış.Akabinde müvekkilim beni azletti.Sorum ben bu itm deki davada vekalet ücretini nisbi olarakmı ,maktu olarakmı haketmiş oluyorum.Saygılarımla
Old 19-05-2007, 08:34   #15
Esin Özlem Keskin

Avukatlık Kanunu 164/son maddesine göre "Dava sonunda, kararla tarifeye dayanılarak karşı tarafa yüklenecek vekalet ücreti avukata aittir. Bu ücret, iş sahibinin borcu nedeniyle takas ve mahsup edilemez, haczedilemez."hükmü var.Buradan hareketle,mahkeme kararındaki ve icra takibinden dolayı oluşan vekalet ücretlerinin müvekkile ödenmesi usulsüzdür.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi