Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Avukatlık Kanunu Madde 2

Yanıt
Old 22-01-2004, 18:39   #1
peace

Varsayılan Avukatlık Kanunu Madde 2

Değerli Meslektaşlarım
Geçtiğimiz günlerde İstanbul Fikri Sınai haklar Ceza Mahkemesi kalemine giderek ;avukat olduğumu, sınai mülkiyet haklarıyla ilgili bir çalışmam için örnek kararlar görmek istediğimi söyledim.
Kalemdeki görevli memur bana bir dosya uzatarak:buna bakın bizim bütün kararlarımız aynıdır.şeklinde beyanda bulundu.Ben de bu açıklamayı yeterli bulmadığımı,karar kartonundan karar örnekleri incelemek istediğimi söyledim.Bunun üzerine Yazı İşleri müdürü:hakimin talimatı var.karar kartonumuzu gösteremiyoruz.yanıtını verdi.Avukatlık yasasının 2. maddesinden söz ederek,hakimin böyle bir talimat vermeye hakkı olmadığını,yasanın verdiği yetkiyi hakimin ortadan kaldıramayacağını,böyle bir talimata uymanın da suç olduğunu belirtip,bana yazılı olarak yanıt vermesini talep ettim.reddetti.Hakimin çağırması üzerine aynı talebi kendisine de yöneltip olumsuz yanıt alınca bu yanıtını dilekçeme yazmasını istedim.tabi ki bunu da reddetti. Çaresiz savcılığa suç duyurusunda bulundum ve dilekçemin bir örneğini de İstanbul Barosu'na gönderdim
Bundan sonrası daha da ilginç! Savcılık şikayetim üzerine aynen şu gerekçelerle takipsizlik kararı vermiş durumda:"MAHKEME AMİRİNİN,MAHKEME HAKİMİ OLDUĞU VE HAKİMİN TALİMATINI UYGULAMANIN PERSONELİN GÖREVİ OLDUĞU,AVUKATLIK YASASI 2. MADDESİNDEKİ YETKİNİN YARGI ORGANLARININ KARAR KARTONUNU,VEKALET İLİŞKİSİ İLE İLGİLİ OLMAYAN DOSYALARINI VEYA İŞLEMLERİNİ İNCELEME YETKİSİ OLARAK DÜZENLENMEMİŞ OLDUĞUNDAN;SANIĞIN EYLEMİNİN SUÇ OLUŞTURMAMASI NEDENİYLE.....
Evet gerekçeyi okuduktan sonra yasanın ilgili maddesini tekrar tekrar okudum ve bir hukukçunun(Sayın Savcının) bu maddeden nasıl böyle bir sonuca vardığını anlayamadım.Yasa hiç bir terreddüde yer bırakmayacak şekilde avukatın gerek duyduğu bilgi ve belgeleri incelemesine sunmakla kurumları ve kişileri yükümlü kılmış.Tek kıstas avukatın incelemeye gerek duyması olarak saptanmış.Ama sayın savcı bundan karar kartonlarının ve vekalet ilişkisi olmayan dosya ve işlemlerin muaf olduğu gibi bir yargıya varabilmiş.
Evet arkadaşlarım yasaları çıkarmak yetmiyor.Onları doğru uygulayacak hukukçuları iyi yetiştirmek gerekiyor.İşimiz ne kadar ZOR
Ben tabi ki itirazımı yaptım.Dosya şu an ağır ceza incelemesinde.
Bunu sizlerle paylaşmak istedim.Görüş ve önerilerinizi yazarsanız
bu paylaşım gerçek olacak.
Saygılarımla
Av.Kadriye Gökçadır
Old 24-01-2004, 12:30   #2
sbudak

Yazınız üzerine Avukatlık Kanunun 2.maddesinin son fıkrasını okudum. Şöyle diyor: “Yargı organları, emniyet makamları, diğer kamu kurum ve kuruluşları ile kamu iktisadi teşebbüsleri, özel ve kamuya ait bankalar, noterler, sigorta şirketleri ve vakıflar avukatlara görevlerinin yerine getirilmesinde yardımcı olmak zorundadır. Kanunlarındaki özel hükümler saklı kalmak kaydıyla , bu kurumlar avukatın gerek duyduğu bilgi ve belgeleri incelemesine sunmakla yükümlüdür. Bu belgelerden örnek alınması vekaletname ibrazına bağlıdır...

Maddede “görevlerinin yerine getirilmesinde” ibaresi dikkat çekici. Burada avukatın görevlerinin nasıl yorumlanacağı önemli. Avukatın görevi, üstlendiği iş ile sınırlı olarak ele alınırsa örnek bir çalışma için kararlar görmek istemeniz avukatlık görevinin dışında olarak yorumlanabilir. Avukatın her türlü hukuki ve mesleki çalışması avukatlık görevi içinde değerlendirilirse o zaman isteminizin ilgili madde kapsamında olduğu tartışılmaz bile. ‘Belgelerden örnek alınması vekaletname ibrazına bağlıdır’ ifadesi ise görevin üstlenilen iş ile sınırlı olduğu şeklindeki yorumu güçlendiriyor. Yani kanunun ifadesi çok açık ve net değil bence, yorum ve değerlendirmeye ihtiyacı var. Ama Türkiye’de hukuk uygulamasında pek güvenilmeyen, şüphe ile bakılan avukat lehine böyle bir yorumun yapılacağını beklemek iyimserlik olur. Zaten yazdıklarınız da bunu gösteriyor. Bu nedenle ben itirazınızdan da sonuç alacağınızı tahmin etmiyorum.
Old 24-01-2004, 14:42   #3
A.G.Coskun

Avukatlık Kanunu 2. maddesi uyarınca avukatların belge ve bilgi toplama yetkisi ile ilgili Danıştay 1. Dairesinin 2002/26 Esas 2002/52 Karar sayılı kararında, söz konusu maddenin Kurumlara kanunlarındaki özel hükümler saklı kalmak kaydıyla avukatların gerek duyduğu bilgi ve belgeleri incelemelerine sunmak yükümlülüğü getirdiğini belirtmiş, ancak avukatın gerek duyduğu bilgi ve belgelerin kapsamı, avukatların görevleriyle ve gerek duyma ifadesiyle ilgili açıklamalarda belirtilen sınırlar içinde anlamalı ve değerlendirilmelidir yorumunu da eklemek suretiyle konuya net bir açıklık getirmemiştir.

Ben de Kadriye arkadaşımız gibi bu konuda olumsuz bir durumla karşılaştım. Danıştay 2. Dairesinde müşteki konumunda olan müvekkilimle ilgili bir dosyayı inceleyip gerekli belgeleri almak istediğimde kalemden red cevabı aldım. Bunun üzerine Avukatlık Kanununun 2. maddesini gerekçe gösterip yazılı olarak istemimi yineledim. Ancak, Kıdemli Tetkik Hakimi imzalı cevapta tarafıma "CMUK 143. maddede sadece sanığa veya avukatına dosyayı inceleme ve ilgili belgelerin fotokopilerinin verilmesi konusunda hüküm getirilmiş olduğundan, şikayetçi veya avukatına bu hükmün uygulanması hususunda hüküm getirilmediğinden dosyadaki belgelerin fotokopisinin verilmesinin mümkün olmadığı" bildirildi. Bunun üzerine Danıştay Başkanlığı, Adalet Bakanlığı ve Baroya yazılı olarak başvuruda bulunarak Avukatlık Kanununun 2. maddesi gereğince talebimin yerine getirilmesi için gereğinin yapılmasını istedim. Bu başvurum üzerine Danıştay 2. Daireden beni telefonla arayarak gidip dosyayı kalemde inceleyebileceğimi, ancak yine fotokopi alamayacağımı söylediler. Adalet Bakanlığından ise Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma sonucu söz konusu dosyanın görevsizlik kararıyla YÖK'e gönderildiği, Bakanlıkça yapılacak bir işlem bulunmadığı, şikayet ve delillerimi usul ve yasa hükümleri uyarınca adı geçen kurum Başkanlığına intikal ettirmem gerektiği, cevabını aldım. Barodan ise bugüne kadar herhangi bir sonuç alamadım. Bu olaydan daha önce de YÖK'e başvururak bilgi ve belge istemiş olmama rağmen ret cevabı almam üzerine Baroya bir başvurum daha olmuştu. Başvurumun akıbetini öğrenmek istediğimde, dilekçemin YÖK'e gönderildiği ve cevap alındığında tarafıma gönderileceği açıklamasıyla karşılaştım. Aradan 1,5 yıl geçmesine rağmen Barodan bu konuda henüz bir bilgi almış değilim.

Ankara'da bir avukat arkadaş kendisine belge vermeyen kurum aleyhine Av.K. 2. maddesini gerekçe göstererek bu işlemin iptali için İdare Mahkemesinde açmış olduğu davayı kazanmıştı. Benim aklıma o zaman böyle bir yöntem gelmediği için maalesef böyle bir yola başvurmamıştım. Bu konuda idare mahkemesine başvurularımız çoğalır ve olumlu kararlar alabilirsek, bu maddenin uygulanmasının yerleşmesine katkısı olabileceği kanaatindeyim.

Saygılarımla,
Av.Aynur Gül Coşkun
Old 17-01-2010, 04:22   #4
Av.Selim HARTAVİ

Sayın Av Aynur Gül COŞKUN başımdan geçen bir olaya ilişkin yaptığım araştırmalar sonucunda bulduğum bir karar

T.C.
DANIŞTAY
1. DAİRE
E. 2002/26
K. 2002/52
T. 10.4.2002
• AVUKATIN İNCELEME YETKİSİ ( Avukatlık Kanununda Belirtilen Kurum ve Kuruluşların Avukatlara Görevlerini Yerine Getirme Esnasında Yardımcı Olmalarının Gerekmesi )
• BİLGİ VE BELGE ALMANIN SINIRLARI ( Kurum ve Kuruluşların Bünyesinde Avukatın İnceleme Olanağının Olması-Belgelerden Örnek Alınmasının Ancak Vekalet İbrazına Bağlı Olması )
• VEKÂLET İBRAZI ( Kurum ve Kuruluşların Bünyesinde Avukatın İnceleme Olanağının Olması-Belgelerden Örnek Alınmasının Ancak Vekâlet İbrazına Bağlı Olması )
• AVUKATLIK GÖREVİNİN YERİNE GETİRİLMESİ ( Kurum ve Kuruluşların Avukata Görevini Yaparken Yardımcı Olmak Zorunda Olması )
• ÖRNEK ALMA ( Avukatın Kurum ve Kuruluşlardaki Belgelerden Örnek Alabilmesinin Vekâlet İbrazına Bağlı Olması )
213/m.5
657/m.128,129,130,131
1136/m.2,35,163
1412/m.6,143
1512/m.54,55
2577/m.20
2709/m.36
4045/m.1
4389/m.3,22
4483-1/m.6
4721/m.2,3
ÖZET : Avukatlık Kanununun 2. maddesinin 4667 sayılı Kanunla değiştirilen üçüncü fıkrasında sayılan kurum ve kuruluşlara, avukatlara görevlerinin yerine getirilmesinde yardımcı olma zorunluluğu getirilmiştir. Buradaki zorunluluk, avukatlık görevlerinin yerine getirilmesi ile sınırlıdır. Yasa koyucu, kurum ve kuruluşların bünyesinde inceleme olanağı tanıdığı belgelerden örnek alınmasını vekaletname ibrazına bağlı tutmuştur. Avukatlarca incelenmesinden sonra bu belgelerin gerekli olanlarından konusu, tarih ve sayısı belirtilerek örnek alınabilmesi yasa hükmü gereğidir.
DAVA : 1136 sayılı Avukatlık Kanununa göre avukatların kamu kurum ve kuruluşlarından isteyebileceği belgelerin sınırlarının ve içeriğinin ne olacağı konusunda düşülen duraksamanın giderilmesine yönelik istişari düşünce istemine ilişkin Başbakanlığın 15.2.2002 günlü ve B.02.O.KKG/174-49/898 sayılı yazısına ekli Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 20.11.2001 günlü ve 26722 sayılı yazısında aynen:
Avukatlık Kanunu'nun 02.05.2001 tarih, 4667 sayılı Kanun'un 2. maddesi ile değişik 3. fıkrası ile;
"Yargı organları, emniyet makamları, diğer kamu kurum ve kuruluşları ile kamu iktisadi teşebbüsleri, özel ve kamuya ait bankalar, noterler, sigorta şirketleri ve vakıflar avukatlara görevlerinin yerine getirilmesinde yardımcı olmak zorundadır. Kanunlarındaki özel hükümler saklı kalmak kaydıyla, bu kurumlar avukatın gerek duyduğu bilgi ve belgeleri incelemesine sunmakla yükümlüdür. Bu belgelerden örnek alınması vekaletname ibrazına bağlıdır. Derdest davalarda müzekkereler duruşma günü beklenmeksizin mahkemeden alınabilir" hükmü getirilmiştir.
Sözkonusu hüküm gereğince, Kurulumuz Başkanlığı'na yapılan müracaatlarda; bazı avukatlar müvekkilleri hakkında, Kurulumuza yazılmış olan yazılar ile ayrı kuruluş ve kişilerin diğer kurumlara yazdığı ve bir şekilde Kurulumuza intikal eden bütün yazı ve eklerinin tasdikli birer fotokopisinin gönderilmesi istenilmektedir.
Bununla birlikte yine sanık vekili bir avukat tarafından Yükseköğretim Denetleme Kurulu tarafından yapılan disiplin ve ceza soruşturması ile ilgili dosyanın sureti Kurulumuzdan talep edilmiş ve talebin yerine getirilmesi hususunda tereddüde düşülmüştür. ( Ek-1 )
Yine üniversite rektörlüklerinden Kurulumuza gelen yazılarda; Avukatlık Yasası'nın uygulama sınırları, özellikle avukatların bu kanunun tanıdığı yetki ile isteyebileceği belgelerin sınırları ve muhteviyatı açısından uygulamada güçlüklerle karşılaşıldığı ifade edilmektedir. ( Ek-2 )
Uygulamadaki tereddütlerin giderilmesi amacıyla Avukatlık Yasasının 02.05.2001 tarih ve 4667 sayılı Kanunun'un 2. maddesi ile değişik 3. fıkrası hükmüne göre; avukatlara müvekkilleriyle ilgili olan, konusu tarihi, sayısı müşahhas olarak belirtilmeyen her türlü evrakın tamamının verilmesi zorunluluğunun bulunup bulunmadığı yapılmakta olan disiplin ve ceza soruşturmalarında soruşturma dosyasının gizlilik gözetilıneksizin bir bölümünün ya da tamamının birer örneğinin verilmesi zorunluluğunun bulunup bulunmadığı hususlarında Danıştay Başkanlığı'ndan istişari görüş alınması zarureti hasıl olmuş bulunmaktadır.
Danıştay Kanunu nun 41. ve 42. maddeleri uyarınca konu ile ilgili olarak Danıştay Birinci Daire Başkanlığından istişari görüş alınabilmesi hususunu tensiplerinize arz ederim." denilmektedir.
Dairemizce yapılan çağrı üzerine gelen Adalet Bakanlığı Kanunlar Genel Müdürlüğünden Hâkim Dr. Ali Karagülınez, Yükseköğretiın Kurulu Başkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Sayın ile Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Av. Ziya Yergök ve Hukuk Müşaviri Av. Tülay Yılmaz'ın sözlü açıklamaları dinlendikten sonra konu incelenerek,
Gereği Görüşülüp Düşünüldü:
KARAR : İstem, 1136 sayılı Avukatlık Kanununa göre avukatların kamu kurum ve kuruluşlarından isteyebileceği belgelerin sınırlarının ve içeriğinin ne olacağı konusunda düşülen duraksamanın giderilmesine ilişkindir.
1136 sayılı Avukatlık Kanununun 2 nci maddesinin 4667 sayılı Kanunla değiştirilen birinci fıkrasında, avukatlığın amacının; hukuki münasebetlerin düzenlenmesini, her türlü hukuki mesele ve anlaşmazlıkların adalet ve hakkaniyete uygun olarak çözümlenmesini ve hukuk kurallarının tam olarak uygulanmasını her derecede yargı organları, hakemler, resmi ve özel kişi, kurul ve kurumlar nezdinde sağlamak olduğu, aynı Kanunla değiştirilen üçüncü fıkrasında ise, yargı organları, emniyet makamları, diğer kamu kurum ve kuruluşları ile kamu iktisadi teşebbüsleri, özel ve kamuya ait dernekler, noterler, sigorta şirketleri ve vakıfların avukatlara görevlerinin yerine getirilmesinde yardımcı olmak zorunda oldukları, kanunlarındaki özel hükümler saklı kalmak kaydıyla bu kurumların avukatın gerek duyduğu bilgi ve belgeleri incelemesine sunmakla yükümlü oldukları, bu belgelerden örnek alınmasının vekâletname ibrazına bağlı olduğu, derdest davalarda müzekkerelerin duruşma günü beklenmeksizin mahkemeden alınabileceği hükme bağlanmıştır.
Söz konusu düzenleme ile maddede sayılan kurum ve kuruluşlara, avukatlara görevlerinin yerine getirilmesinde yardımcı olmak, kanunlardaki özel hükümler saklı kalmak kaydıyla avukatın gerek duyduğu bilgi ve belgeleri incelenmesine sunmak yükümlülüğü getirilmiş, incelemeye sunulan belgelerden örnek alınması vekalet ibrazına bağlanmıştır. Ayrıca derdest davalarda müzekkerelerin duruşma günü beklenmeksizin mahkemeden alınabileceği belirtilmek suretiyle, adli makamlarca bir husus hakkında başka dairelere yazılan yazıların duruşma gününden önce avukatlar tarafından mahkemeden alınabilmesine, müzekkere ile istenilen hususların takip edilmesi, çabuklaştırılması ve ilgili kuruluşlardan bilgi ve belge toplanması sağlanarak yargılama sürecinin çabuklaştırılmasına ve uyuşmazlıkların adalet ve hakkaniyete uygun olarak çözümlenmesine yardımcı olunmasına olanak sağlanmak istenilmektedir.
4667 sayılı Kanunun genel gerekçesinde ve madde gerekçelerinde de, avukatlara görevlerini yerine getirmelerine yardımcı olacak kuruluşlara açıklık getirilerek bu kuruluşlardan bilgi ve belge toplayabilme yetkisinin verildiği belirtilmektedir.
Bu hükümlere göre avukatlar, her türlü hukuki mesele ve anlaşmazlıkların her derecede yargı organları, hakemler, resmi ve özel kişi, kurul ve kurumlar nezdinde çözümlenmesi, hukuk kurallarının tam olarak, adalet ve hakkaniyete uygun biçimde uygulanması amacıyla görevlerini yerine getirirlerken maddede sayılan mercilere kendilerine yardımcı olma zorunluluğu getirilmiştir. Buradaki yardımcı olma zorunluluğu, avukatlık görevinin yerine getirilmesiyle sınırlıdır. Ayrıca bu kurumlara kanunlarındaki özel hükümler saklı kalmak kaydıyla avukatın gerek duyduğu bilgi ve belgeleri incelemesine sunma yükümlülüğü de getirilmiştir. Görüldüğü üzere Yasa hükmüyle kanunlardaki özel hükümler saklı tutulmuş ve avukatın gerek duyduğu bilgi ve belgelerden söz edilmiş bulunulmaktadır. Bu durumda avukatın gerek duyduğu bilgi ve belge ifadesinin ne anlama geldiği, bu ifadeye hangi amacı sağlamak üzere yer verildiği üzerinde de durulması gerekmektedir,
1136 sayılı Kanunun 163 üncü maddesinde, avukatlık sözleşmesinin belli bir hukuki yardımı kapsaması gerektiği, yazılı olmayan anlaşmaların genel hükümlere göre ispatlanacağı, yalnız avukatların yapabileceği işler başlıklı 35 inci maddesinde, gerçek ve tüzel kişilere ait hakları dava etmenin, savunmanın, adli işlemleri takip etmenin, bu işlere ait bütün evrakı düzenlemenin avukatlara ait olduğu belirtilmiştir.
Anayasanın 36 ncı maddesinde, herkesin, meşru vasıta veya yollardan faydalanmak suretiyle yargı mercileri önünde davacı ve davalı olarak iddia ve savunma ile adil yargılanma hakkına sahip olduğu belirtilmiştir. Savunma hakkı sınırsız bir hak değildir. Bu hakkın sınırı, suç, yargı mercileri ve dava kavramlarıyla da yakından ilişkilidir. Bu arada, Türk Medeni Kanununun hukuki ilişkilerin kapsamı başlığı altında dürüst davranma ve iyiniyet kurallarını düzenleyen 2 nci ve 3 üncü maddelerinin hükümlerini de gözönünde bulundurmak zorunludur. Bu hükümlerde, herkesin haklarını kullanırken ve borçlarını yerine getirirken dürüstlük kurallarına uymak zorunda olduğu, bir hakkın açıkça kötüye kullanılmasının hukuk düzeninde korunmadığı, Kanunun iyiniyete hukuki bir sonuç bağladığı durumlarda, asıl olanın iyiniyetin varlığı olduğu, ancak durumun gereklerine göre kendisinden beklenen özeni göstermeyen kimsenin iyiniyet iddiasında bulunamayacağı açık bir biçimde belirtilmektedir.
1136 sayılı Kanunun 2 nci maddesi ve yukarıda anılan diğer hükümleri ile Medeni Kanunun 2 nci ve 3 üncü maddeleri hükümleri dikkate alındığında, avukatlara bilgi ve belge toplayabilme yetkisi veren hükümlerin genel sınırları ortaya çıkmış olmaktadır. Buna göre maddede sayılan kurum ve kuruluşların, avukatlara görevlerinin yerine getirilmesi kapsamında, müvekkilinin hukukunu savunabilmesine, haklarını dava etmesine, yargılama sürecinin çabuklaştırılmasına ve uyuşmazlıkların adalet ve hakkaniyete uygun olarak çözümlenmesine, adli makamlarca bir husus hakkında başka dairelere yazılan yazıların duruşma gününden önca alınmasına, bu yazılarda istenilen hususların takip edilmesi ve çabuklaştırılmasına ve gerekli bilgi ve belgelerin toplanabilmesine yardımcı olmaları gerekmektedir.
1136 sayılı Kanunun 2 nci maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan "avukatın gerek duyduğu bilgi ve belge" ifadesinin anlam ve kapsamının da yukarıda belirtilen genel hükümler çerçevesinde değerlendirilmesi gerekmekle birlikte, bu ifadede geçen "gerek" sözcüğünün herhangi bir işin yapılabilmesinin bağlı bulunduğu şey anlamını içerdiği, gerekliliği açıklayan nedenlerin ise "gerekçe" sözcüğü ile ifade edildiği gözden uzak tutulmamalıdır. Gerek duymak, keyfi, hiçbir nedene bağlı olmaksızın bir şeyi istemek iradesi anlamına gelmemekte, herhangi bir işin yapılabilmesine bağlı bir istemi anlatmaktadır. Böyle olunca, avukatın gerek duyduğu bilgi ve belgeleri hangi işin yapılabilmesine bağlı olarak incelemek istediğini, gerekliliği açıklayan nedenlerle birlikte belirtmesi ve bu belgelerin incelemesine sunulması yasa hükmü gereğidir.
Burada dikkat edilmesi gereken bir başka husus da, incelemeye sunma yükümlülüğüdür. İncelemeye sunma işlevi, bilgi ve belgenin bulunduğu kurum ve kuruluşta, gerektiğinde bir görevli eşliğinde, uygun bir yerde gerçekleştirilmelidir. İncelemeye sunma yükümlülüğünün, bilgi ve belgenin bulunduğu kurum ve kuruluş dışında bir yere veya şehire gönderilmesi suretiyle yerine getirilmesi söz konusu olamayacağından, avukatların gerek duydukları bilgi ve belgelerin veya bunların onaylı örneklerinin ya da fotokopilerinin adreslerine gönderilmesini istemeleri yasanın hükümlerine ve amacına uygun düşmeyecektir. Yasa koyucu, kurum ve kuruluşların bünyesinde inceleme olanağı tanıdığı belgelerden örnek alınmasını vekâletname ibrazına bağlı tutmuştur. Böylece, genel sınırları, içeriği yukarıdaki açıklamalarla belirlenen bilgi ve belgelerden, kanunlarındaki özel hükümler saklı tutularak incelemeye sunulması zorunlu olanların avukatlarca yerinde incelenmesinden sonra, bu belgelerden gerekli görülenlerin tarih ve sayısı belirtilerek örnek alınması suretiyle bilgi ve belge toplayabilme amacının sağlanması gerçekleşecektir.
Diğer yandan, 1136 sayılı Kanunun 2 nci maddesinin üçüncü fıkrasında sayılan mercilerin, avukatın gerek duyduğu bilgi ve belgeleri incelemesine sunma yükümlülüğünün istisnası olan bazı özel hükümler şöyle sıralanabilir.
Ceza Muhakemeleri Usulü Kanununun 143 üncü maddesinde, avukatın hazırlık belgeleri ile dava dosyasının tamamını inceleme ve istediği belgenin bir örneğini alma hakkına sahip olduğu, hazırlık soruşturmasının amacını tehlikeye düşürebilecek ise, Cumhuriyet Savcısının talebi üzerine hazırlık soruşturması sırasında bu hakkın sulh hakiminin kararıyla kısıtlanabileceği, yakalanan kişinin veya sanığın sorgusunu içeren tutanak ile bilirkişi raporları ve yakalanan kişi veya sanığın hazır bulunmaya yetkili olduğu diğer adli işlemlere ilişkin tutanaklar hakkında hakimin kararıyla kısıtlanabilmeye ilişkin ikinci fıkra hükmünün uygulanmayacağı belirtilmiştir. Devlet Güvenlik Mahkemeleri Kuruluş ve Yargılama Usulleri Hakkındaki Kanunun 11 inci maddesindeki yollama nedeniyle bu mahkemeler için de CMUK'nun sözü edilen hükmünün uygulanması sağlanmıştır.
Ayrıca, 1512 sayılı Noterlik Kanununun 54 ve 55 inci maddelerinde, 1389 sayılı Bankalar Kanununun 3 üncü maddesinin sekizinci, 22 nci maddesinin yedi ve sekizinci fıkralarında, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun vergi mahremiyeti başlıklı 5 inci maddesinde yer verilen hükümlerle bilgi ve belgelerin kanunen açıkça yetkili kılınan mercilerin dışında üçüncü kişilere açıklanmasını engelleyici ve hangi bilgi ve belgelerin bu kapsamda olduğunu gösteren sınırlamalar getirilmiştir.
Diğer bazı kanunlarda idareye, üçüncü kişilere ve hatta yargı mercilerine bazı bilgi ve belgeleri vermekten imtina hakkı tanınmış, bu hakkın kullanımı ilgili kanunlarda ayrı ve farklı şartlara bağlanmıştır. 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 20 nci maddesinin birinci fıkrasında, "Danıştay ile idare ve vergi mahkemeleri bakmakta oldukları davalara ait her çeşit incelemeleri kendiliklerinden yaparlar. Mahkemeler belirlenen süre içinde lüzum gördükleri evrakın gönderilmesini ve her türlü bilgilerin verilmesini taraflardan ve ilgili diğer yerlerden isteyebilirler. Bu husustaki kararların, ilgililerce süresi içinde yerine getilirmesi mecburidir." denildikten sonra üçüncü fıkrasında "Ancak, istenilen bilgi ve belgeler devletin güvenliğine veya yüksek menfaatlerine veya Devletin güvenliği ve yüksek menfaatleriyle birlikte yabancı devletlere de ilişkin ise, Başbakan veya ilgili bakan, gerekçesini bildirmek suretiyle söz konusu bilgi ve belgeleri vermeyebilir. Verilmeyen bilgi ve belgelere dayanılarak ileri sürülen savunmaya göre karar verilemez." hükmüne yer verilmiş, Ceza Muhakemeleri Usulü Kanununun 88 inci maddesinde de benzer bir hüküm yer almıştır.
Yine, 26.10.1994 günlü ve 4045 sayılı Kanunun 1 inci maddesine dayanılarak çıkarılan Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yönetmeliğinin 2 nci maddesinde, bu Yönetmeliğin, yetkili olmayan kişilerin bilgi sahibi olmaları halinde Devletin güvenliğinin, iç ve dış menfaatlerinin, ulusal varlığın ve bütünlüğün zarar görebileceği veya tehlikeye düşebileceği bilgi ve belgeleri, bunların toplanmasını ve işlemini yürüten bakanlıklar ile kamu kurum ve kuruluşlarının ilgili birim ve kısımlarının belirlenmesini, ... kapsadığı belirtilmiş, 4 üncü maddesinin ( e ) bendinde, "bilmesi gereken" ibaresi, bir gizli evrakı veya dokümanı ancak görevinden dolayı öğrenen, onu inceleyen, uygulayan ve korumaktan sorumlu bulunanlar olarak tanımlanmış ve bu tanımlamadan hareketle 5 inci maddesinde, bilmesi gerekenlerin dışında diğer kişilerin bilmelerinin istenmediği ve açıklandığı takdirde Devletin güvenliğine, ulusal varlık ve bütünlüğe, iç ve dış menfaatlerimize vereceği zararlara göre gizlilik dereceleri çok gizli, gizli, özel ve hizmete özel olarak sınıflandırılmıştır. Görüldüğü üzere, mevzuattaki özel hükümlerde de, bilmesi gerekenlerin dışında diğer kişilerin bilmelerinin istenmediği, açıklandığı takdirde Devletin güvenliğine, ulusal varlık ve bütünlüğe, iç ve dış menfaatlerimize, ceza veya disiplin soruşturmalarını amacına zarar vereceği öngörülen bilgi ve belgelerin açıklanması, incelemeye sunulması ve bunlardan bir suret alınması konularında kısıtlamalar ve sınırlamalar getirilmiş, idareye belirli nitelikteki bilgi ve belgeleri yargı mercilerine dahi vermeme olanağı tanınmış bulunmaktadır.
657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 128, 129, 130 ve 131 inci maddelerinde de, kademe ilerlemesinin durdurulması cezasını gerektiren hallerde, disiplin kurulunun soruşturma dosyasını aldığı tarihten itibaren 30 gün içinde soruşturma evrakına göre kararını bildireceği, memurluktan çıkarma cezası için, soruşturma dosyasının yüksek disiplin kuruluna tevdi edileceği, bu kurulların dosyaların incelenmesinde gerekli gördükleri takdirde, ilgilinin sicil dosyasını ve her nevi evrakı incelemeye, ilgili kurumlardan bilgi almaya, yeminli tanık ve bilirkişi dinlemeye veya niyabeten dinletmeye, mahallen keşif yapmaya veya yaptırmaya yetkili oldukları, hakkında memurluktan çıkarma cezası istenen memurun, sicil dosyası hariç, soruşturma evrakını inceleme, tanık dinletme, disiplin kurulunda sözlü veya yazılı olarak kendisi veya vekili vasıtasıyla savunma yapma hakkına sahip olduğu, Devlet memuru hakkında savunması alınmadan disiplin cezası verilemeyeceği belirtilmiştir.
4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanunun 6 ncı maddesinin birinci fıkrasında, ön inceleme ile görevlendirilen kişi veya kişilerin, bakanlık müfettişleri ile kendilerini görevlendiren merciin bütün yetkilerini haiz olduğu, bu Kanunda hüküm bulunmayan hususlarda Ceza Muhakemeleri Usulü Kanununa göre işlem yapabilecekleri belirtilmek suretiyle CMUK'un yukarıda sözü edilen 143 üncü maddesinin uygulanmasına imkan tanındığı görülmektedir.
Bu hükümler karşısında, hakkında ceza soruşturması yapılan bir devlet memurunun kendisi veya avukat olan vekilinin CMUK'nun 143 üncü maddesi hükmüne dayanarak, hazırlık soruşturmasının amacını tehlikeye düşürebilecek durumlarda sulh hakiminin kararıyla kısıtlanabilecek olanlar dışında, hazırlık belgeleri ile dava dosyasının tamamını incelemeye ve istediği belgenin bir örneğini almaya hakkı bulunmaktadır. 4483 sayılı Yasa uygulamasında da ön inceleme ile görevlendirilenler soruşturmanın amacını tehlikeye düşürebilecek durumlarda bu Yasanın 6 ncı maddesi gereğince sulh hâkiminden kısıtlama kararı almak da dâhil, CMUK'nun Cumhuriyet savcılarına verdiği bütün yetkileri kullanabileceklerdir.
Diğer taraftan, disiplin soruşturması evresinde, bu soruşturma sonucunda yetkili makamlarca bir disiplin cezası verilmesi, icrai ve kesin nitelikleri haiz bir idari işlemdir. İdare hukukunda, idari işlemin birbirini izleyen birçok safhadan oluşan işlem dizisi ile ortaya çıkacağı kabul edilmektedir. Kamu gücü ve kudretinin, üçüncü kişiler üzerinde, ayrıca bir başka işlemin varlığına gerek olmaksızın, doğrudan doğruya hukuki sonuçlar doğurmak suretiyle etkisini gösterdiği işlemler icrai niteliktedir. Bu bağlamda tavsiye, dilek, düşünce, teklif gibi bilgi verici, açıklayıcı işlemler yanında hazırlık işlemleri de icrai olmayan işlemler olarak kabul edilmektedir. Disiplin soruşturması işlemleri de inceleme prosedürünün bir parçası olarak icrai işlemin gerçekleştirilmesine yöneliktir. Disiplin soruşturmasının yapıldığı aşamada bir belirsizlik arz eden bu durum, ilgilinin savunmasının istendiği andan itibaren savunma hakkının gerekleri açısından sonuç doğurabilecek nitelikte kabul edilmelidir. Bu nedenle de, disiplin soruşturmasında ilgilinin savunmasının istendiği andan itibaren disiplin soruşturmasının amacını tehlikeye düşürebilecek belgeler ile sicil dosyası hariç, ilgilinin veya avukatının disiplin dosyasının tamamını incelemeye ve istediği belgenin bir örneğini almaya hakkı bulunduğunu kabul etmek gerekmektedir.
Bütün bu genel ve özel kısıtlama ve sınırlama hükümleriyle karşılıklı hukuki ilişkilerde hak, yetki ve sorumluluklar arasında kamu yararı fikrine dayalı uygun dengenin sağlanması, sorumlulukların bu dengeye uygun şekilde yerine getirilmesi amaçlanmıştır.
Sonuç olarak; istişari düşünce istemine esas olan maddi olay ve olgular da dikkate alındığında aşağıda sıralanan hususların taraflarca karşılıklı olarak değerlendirilmesinde, sorumluluklar arasında uygun ve ölçülü dengenin sağlanması halinde, duraksama konularının ortadan kalkacağı söylenebilir.
1- 1136 sayılı Avukatlık Kanununun 2 nci maddesinin 4667 sayılı Kanunla değiştirilen üçüncü fıkrasında sayılan kurum ve kuruluşlara, avukatlara görevlerinin yerine getirilmesinde yardımcı olma zorunluluğu getirilmiştir. Yardımcı olma zorunluluğunun kapsamını ve sınırlarını belirlemede avukatların görevleriyle ilgili olarak yukarıda yapılan açıklamalar göz önünde bulundurulmalıdır.
Bu kurumlara, kanunlarındaki özel hükümler saklı kalmak kaydıyla avukatların gerek duyduğu bilgi ve belgeleri aşağıdaki kapsam çerçevesinde incelemelerine sunmak yükümlülüğü getirilmiştir.
a ) İncelemeye sunma, bilgi ve belgenin bulunduğu kurum ve kuruluş bünyesinde, gerektiğinde bir görevli eşliğinde uygun bir yerde gerçekleştirilmesi gereken bir işlevdir.
b ) İncelemeye sunma yükümlülüğünün, bilgi ve belgenin bulunduğu kurum ve kuruluş dışında bir yere veya şehire gönderilmesi suretiyle yerine getirilmesinin istenmesi, yasanın amacına uygun bir talep olarak değerlendirilemez.
c ) Avukatın gerek duyduğu bilgi ve belgelerin kapsamı, avukatların görevleriyle ve gerek duyma ifadesiyle ilgili açıklamalarda belirtilen sınırlar içinde anlaşılmalı ve değerlendirilmelidir.
d ) Yasa koyucu, kurum ve kuruluşların bünyesinde inceleme olanağı tanıdığı belgelerden örnek alınmasını vekâletname ibrazına bağlı tutmuştur. Avukatlarca incelenmesinden sonra bu belgelerin gerekli olanlarından konusu, tarih ve sayısı belirtilerek örnek alınabilmesi yasa hükmü gereğidir.
2- İncelemeye sunma yükümlülüğünün istisnası olan kanunlardaki özel hükümlerin sınırları ve içeriği, ilgili madde metinleriyle bu konuda yukarıda yapılan açıklamalarda belirtilen hukuki çerçeve içinde değerlendirilmelidir.

SONUÇ : Duraksama konusu hakkında yukarıda açıklanan görüşle dosyanın Danıştay Başkanlığına sunulmasına 10.4.2002 gününde oybirliğiyle karar verildi.
Old 15-02-2010, 12:21   #5
kamran

--- sayın pease ' teşekkürlerimi sunuyor, onurlu ve mesleği iyi bir şekilde hazmetmiş olmasından dolayıda diğer mslektaşlarıma ibret olmasını temenni ediyorum yapmamız gereken bir şey varsa katkımız olursa memnun olurum.Av.kamran karasu
Old 07-06-2011, 17:20   #6
concept

Varsayılan Avukatlık kanunu madde: 2'ye göre vekaletname ibrazı

Tapu sicil müdürlüğünden, borçlunun gayrimenkulünün kayıtlarını istediğimde; Tapu ve Kadastro genel Müdürlüğünün 2011/11 sayılı genelgesi uyarınca tapu kayıtlarının ancak kayıt sahibiniin (yani borçlunun) verdiği vekaletnamenin ibrazı halinde verilebileceğini bildirdiler.

tapu sicil müdürlüğüne göre Avukatlık kanunu madde: 2'ye göre belge almak için ibrazı istenen vekaletnameden kasıt kayıt sahibinin verdiği vekaletname imiş...

Uygulamada Avukatlık kanununu bu kadar dar mı yorumlanıyor ve uygulanıyor ?
Old 07-06-2011, 19:23   #7
Av.FGY

Müvekkilimin murisinden kaynaklı mirasçılara ulaşabilmek için İlçe Nüfus Müdürlüğü'ne Genel Vekaletname ekli Dilekçe vermiştim. "ÖZEL YETKİLİ VEKALETNAME " olmadığı gerekçesiyle talebim reddedildi.. Bense şifai olarak Vekaletname'de yazılı olan TC DAİRELERİNDE..ibaresini okudum ve sordum "İlçe Nüfus Müdürlüğü TC Dairelerinden değil mi ? Ben mi yanlış biliyorum ? "
Old 18-06-2011, 21:18   #8
concept

Varsayılan Istanbul Barosundan içişleri bakanlığına dava

Avukatlik kanununun 2. Maddesini, genelge ile etkisiz hale getirdigi icin İstanbul Barosu tarafindan icisleri bakanligi aleyhinde Ankara 10. İdare Mahkemesi’nin 2010/1496 E. sayılı dosyasında iptal davası açılmıştır.
Old 03-01-2015, 02:30   #9
yigiturk

Bugün bir vakıfa bağlı hastaneye gittim. Müvekkilim tutuklu, dosya bana yeni geldi, hastanede müvekkilimin beraatini belki tahliyesini sağlayabilecek tedavi kayıtları var. Duruşma 3 gün sonra ve arada cumartesi pazar var, müzekkere yazdırtamıyorum da, . Vekaletnamemin aslıyla müvekkile ait tedavi kaydını hastaneden istedim, hastane yönetimi avukatlarına danışmamı, onun olur demesi durumunda verebileceğini söyledi. Meslektaşıma konuyu aynen dilegetirdim, meslektaş özrü kabahatinden beter şekilde böyle bilgileri veriyoruz sonra avukatlar kötüye kullanıyor, veremeyiz dedi. Malesef meslektaşımdan avukatlık meslek kurallarının da gerektirdiği gibi yardım göremedim. Aksine işime malesef engel oldu. Bunu da buraya bir not olarak düşüyorum. Ayrıca özel yetki lazım diyenlere söylüyorum, kanundaki o 2. madde herşey vekaletnamede özel olarak yazmak zorunda kalmasın diye var..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi