Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tapu kaydının düzeltilmesi

Yanıt
Old 30-01-2008, 09:23   #1
Av.Mine Alagaç

Soru tapu kaydının düzeltilmesi

Arkadaşlar merhaba,
Benim çok karşılaştığım bir husus olmadığı için sormam gereken bir soru var.
2 arkadaşın maliki olduğu bir arsa var, arsaya ikisi de birer tane ev yapmışlar. Arsaya 1/2şer oranda malikler. Şimdi bu şahıslar arsanın mülkiyetinin ortak olmasını istiyorlar, yani tüm arsanın hepsine ikisi beraber malik olmak, hisse durumunu kaldırmak istiyorlar. Aralarında çekişme falan da yok.Tapuya idari başvuru ile sizce bu halledilebilir mi yoksa dava yoluna mı gitmek lazım? Bu hususta bilgisi olanların çok acil benimle paylaşmalarını rica ediyorum. Teşekkürler herkese...
Old 30-01-2008, 15:05   #2
sarissa

Alıntı:
Yazan Av.Mine Alagaç
Arkadaşlar merhaba,
Benim çok karşılaştığım bir husus olmadığı için sormam gereken bir soru var.
2 arkadaşın maliki olduğu bir arsa var, arsaya ikisi de birer tane ev yapmışlar. Arsaya 1/2şer oranda malikler. Şimdi bu şahıslar arsanın mülkiyetinin ortak olmasını istiyorlar, yani tüm arsanın hepsine ikisi beraber malik olmak, hisse durumunu kaldırmak istiyorlar. Aralarında çekişme falan da yok.Tapuya idari başvuru ile sizce bu halledilebilir mi yoksa dava yoluna mı gitmek lazım? Bu hususta bilgisi olanların çok acil benimle paylaşmalarını rica ediyorum. Teşekkürler herkese...

bana göre böyle bir şey mümkün değil. Bu sadece iştirak halinde mülkiyette olabilir. Hem sonra böyle bir talebe gerek yoktur ki. Taraflar zaten tapu durumuna göre bütün arsa üzerinde hak sahibidirler. Tapuda yerler ayrı ayrı bölünmediyse ve parsel üzerinde bir paylaşım yapılmadıysa yerler zaten ayrılmamıştır.
Old 30-01-2008, 17:04   #3
Av.H.AtılAyaydın

Anladığım kadarıyla taşınmazın tek kişi tarafından satılmasını istemedikleri için böyle bir yola başvurmak istiyorlar ama hukuken bana göre mümkün gözükmüyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi