Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

hamileyim, eşim evi terk etti!

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-03-2013, 11:41   #1
Hamile

Varsayılan hamileyim, eşim evi terk etti!

6 aylık hamileyim. Eşim 2 Mart Cumartesi günü büyük bir kavga sonucu evi terk etti annesinin evinde kalıyor. Pazartesi günü dava açmasını, karşı çıkmayacağımı, gidip imza atacağımı söylediğim halde hiç bir işlem yapmadı. Pazartesi günü annesi gelip yapmayın etmeyin diye ılımlı bir şekilde konuştu. Eve dönsün dedi. Ben 6 aylık hamileliğimde nerdeyse sürekli ağladığım ve üzüldüğüm için son 3 ayımı huzurlu bir şekilde geçirmek istediğimi, eşimi görecek gözüm olmadığını, evde arkadaşça oturamayacağımı söyleyerek reddettim, gelip eşyalarını alabileceğini, kirayı ve faturaları ödeyecek durumum olmadığını, işime gitmek için sıkıntı çekeceğimi beni işe götürüp getirmesini ve çocukla ilgili şeyleri üstlenmesini boşanmak isterse de karşı çıkmayacağımı belirttim. Eşimle hala görüşmedim fakat annesi ne gerekiyorsa yaparız şeklinde konuştu. Ben bu durumda hangi haklara sahibim öğrenmek istiyorum. Karşı taraftan hangi taleplerde bulunabilirim.
Old 06-03-2013, 14:20   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Hamile
6 aylık hamileyim. Eşim 2 Mart Cumartesi günü büyük bir kavga sonucu evi terk etti annesinin evinde kalıyor. Pazartesi günü dava açmasını, karşı çıkmayacağımı, gidip imza atacağımı söylediğim halde hiç bir işlem yapmadı. Pazartesi günü annesi gelip yapmayın etmeyin diye ılımlı bir şekilde konuştu. Eve dönsün dedi. Ben 6 aylık hamileliğimde nerdeyse sürekli ağladığım ve üzüldüğüm için son 3 ayımı huzurlu bir şekilde geçirmek istediğimi, eşimi görecek gözüm olmadığını, evde arkadaşça oturamayacağımı söyleyerek reddettim, gelip eşyalarını alabileceğini, kirayı ve faturaları ödeyecek durumum olmadığını, işime gitmek için sıkıntı çekeceğimi beni işe götürüp getirmesini ve çocukla ilgili şeyleri üstlenmesini boşanmak isterse de karşı çıkmayacağımı belirttim. Eşimle hala görüşmedim fakat annesi ne gerekiyorsa yaparız şeklinde konuştu. Ben bu durumda hangi haklara sahibim öğrenmek istiyorum. Karşı taraftan hangi taleplerde bulunabilirim.

Sayın Konuk,

Doğru cevaplayabilmemiz için mesajınızda yeterince bilgi bulunmamaktadır. İhtimallere göre yazacak olursak;

1- Evliliğiniz 1 yılı doldurmuşsa ve eşinizle ortak karar verip "anlaşmalı boşanma" yolunu tercih ederseniz, bir "Protokol" düzenleyebilirsiniz. Bu protokole karşılıklı olarak neler talep edilecekse, onlar yazılabilir. "Anlaşmalı boşanma" kararı verilebilmesi için, her konuda anlaşmanız şarttır.

2- Evlilik henüz 1 yılı geçmemişse veya "anlaşmalı boşanma" davası açılmayacaksa, siz de dava açabilirsiniz veya eşinizin açtığı davayı kabul edebilirsiniz. Bu davada kendiniz ve çocuğunuz için nafaka, maddi ve manevi tazminat isteyebilirsiniz.

Bir avukattan profesyonel destek alırsanız, detayları karşılıklı olarak konuşmanızda fayda vardır.
Old 06-03-2013, 14:57   #3
Hamile

11 aylık evliyim. Devlet memuruyum. Aylık gelirimden daha fazla borcum var. Düğünde takılan tüm takılar borçlar için satıldı.
Old 06-03-2013, 17:00   #4
üye7160

Alıntı:
Yazan Hamile
11 aylık evliyim. Devlet memuruyum. Aylık gelirimden daha fazla borcum var. Düğünde takılan tüm takılar borçlar için satıldı.

Sayın Konuk,

Sorunuzu yada sorununuzu anlayamadık?
Old 06-03-2013, 17:20   #5
Hamile

Eşim daha evliliğimizin 1 yılı bile dolmadan 6 aylık hamile iken beni borç içinde bırakıp evi terkettiği için suç işlemiş olmuyor mu? Bunun karşılığında yapabileceğim hiç mi bir şey yok onu öğrenmek istiyorum.
Old 10-03-2013, 11:43   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

Önceki mesajlarda da açıklandığı gibi tarafların birinin evden ayrılması suç değildir.

Fakat TCK da 233/2 de" Hamile olduğunu bildiği eşini veya sürekli birlikte yaşadığı ve kendisinden gebe kalmış bulunduğunu bildiği evli olmayan bir kadını çaresiz durumda terk eden kimseye, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir." şeklinde düzenleme mevcuttur.

Bu madde gereğince dilerseniz şikayetçi olabilirsiniz.

Terkedilen kişi olarak,sadece nafaka talepli dava açılabilir veya isteniyorsa maddi manevi tazminat istemi de içinde olmak üzere boşanma davası açılabilir.

Takılarınız iradeniz dışında alinizden alınmış ise takıların aynen iadesi veya bedelinin faizi ile tahsili için dava açılabilir.

Bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi