Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

fiilen ayri resmen evli ama bosanma asamasinda bir evlilik

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-04-2010, 02:06   #1
Konuk

Varsayılan fiilen ayri resmen evli ama bosanma asamasinda bir evlilik

merhaba
ben yaklasik bir bucuk yil once evlilik yapdim,esimle severek evlendim fakat sosyal ve maddi sebeplerden dolayi ayri yerlerde yasamak zorunda kaldik gecen bu surede esimle olan iliskimde tamamen birinci dereceden bir iliski olmaya basladi uzakdan uzaga konusulan ve haberlesmelerle suren bir iliski haline geldi birbirimizle gecen bu surede birbirimizle cok ozel anlari paylasamadik ve kopmalar yasandi olumsuz sebepler ardi ardina geldi
esimle iletisime gecmeye calisdigim anlarda ayri gecirmek zorunda kaldigimiz zamanlari firsat bilerek
hayatina bir bayani sokdugunu ve birlikde yasadiklarini ogrendim ve suandada bir cocuklarinin olacagini haber aldim,esimin evliligimizin ilk zamanlarinda da bir cok bayanla internette flort ettigini ogrendim ,
bu yasadigim olumsuzluklari dile getirmemin nedeni sudur
evlilik kararini verirken birbirimize onaylamis olduk severek evlenmisdik ve daha oncesindede 3 senelik bir nisanlilik suremiz olmusdu
fakat esimin evlilik kurumuna olan saygisizca ve ahlaksizca davranislari benim onurumu ve kisilik haklarimi zedelendigini dusunuyorum , su durumda neler yapabilecegim ve su durumdaki maduriyetim hakkinda goruslerinizi ve beni aydilatmanizi rica ediyorum.
karsi taraf zannediyorumki mahkemeyi benim acip hic bir sekilde maddi bir zarar yasamadan herseyi uzerime atarak bu isi halletmek istiyor,ve uzerinde hic bir mal varligi gostermiyor , suanda birlikde oldugu bayanlada ailesi ile ayni evde yasiyor.
yalniz son olarak sunu soylemek istiyorum
suanda esimle bosanmak istemedigim halde mahkeme kararinda ayri bulundugumuz sure goz onunde bulundurulup hukmen bizi bosanmis sayabilirlermi bilgilendirirseniz sevinirim.
Old 09-04-2010, 09:57   #2
uye8490

Sayın konuk,

Hükmen boşanma diye bir dava türü yoktur.Aleyhinize açılacak boşanma davasında eşinizle ayrı yaşamanızın nedenlerini delilleri ile beraber mahkemeye sunabilirsiniz.

Sebep ne olursa olsun eşinizin başka bir bayanla birlikte yaşaması, evliliğin taraflara yüklediği sadakat yükümlülüğünün ihlali olup, eşiniz aleyhine tazminata hükmedilmesini gerektiren bir durumdur.

Aleyhinize açılacak boşanma davasında ,boşanma ile maddi çıkarlarınız zedelenecekse maddi tazminat ve kişilik haklarınızın zarar uğraması nedeniyle manevi tazminat isteme hakkınız vardır.Aynı zamanda nafaka isteme hakkınız da vardır.

Nafaka ve tazminat konusunda karar verilirken tarafların sosyal ve ekonomik durumları ile kusur durumları da göz önünde bulundurulur.

Boşanma davasını açan taraf olmak tazminat ve nafaka konularını etkileyen bir durum değildir.

Boşanmak istemiyorum ,diyorsunuz.Bu durumda öncelikle davanın reddini,mahkemece boşanmaya hükmedilecekse lehinize maddi ve manevi tazminat ile nafakaya (dava devam ederken tedbir davaın sonuçlanması ile birlikte yoksulluk nafakası)hükmedilmesini isteyebilirsiniz.

Sayın konuk,hak kaybına uğramamanız için bir avukattan hukuki yardım almanızı öneriyoruz.Maddi durumunuz yetersiz ise yargılamanın yapılacağı yer barosundan adli yardım talebinde bulunabilirsiniz.
Old 09-04-2010, 21:41   #3
Konuk

merhaba oncelikle msjimaa cevap verdiginiz icin cok tesekkur ederim.

ayri kalmamiza sebep benim yurtdisinda okuyor olmamdi ki bunu ikimizde kabullenerek evlendik hic bir vaadini yerine getirmedi kendiside baska bir ulkede ogrenciydi okulunu birakdi ve memleketine dondu ordan baska bir kiz buldu ve dugun dahi yapilmis
ve herseyden en son benim haberim oldu,

bir ara surekli bosanmak icin tehditler hakaretler savurdu beni kandirma yoluna dahi gitti , ben bosanmaya karar vermisdim beni cok uzuyordu , hem hakaret hem ahlaki olarak davranislari evliligi bir oyun olarak gormesi sorumsuz davranmasi katlanaamaz bir hale gelmesine ragmn yinede sabretmisdim, duzelmeyecegini anladigimdada bende bosanmaya karar vermisdim ve 5-6 aydirda irtibat koptu aralik ayindan beride bir baskasiyla evli oldugunu duydum beni bir sir gibi saklamis milletede nikahimizi yaptigiimizda hastaydim zorla yaptirildi demmis ki boyle birsey asla soz konusu degil kendi cok istedigi icin oldu.ama yaasananlar cok yipraticiydi arkami dondugum anda bana yasatilanlarri gormek beni cok uzdu yipratti...

erkek arkasini doner yeni birini bulur yeni bir hayat kurar kendine fakat biz bayanlar icin nekadar zordur bu
suanda ben bosanmak istesem dahi bu karsi tarafa odul olmaz mi?
suanda acilmis bir dava yok, ama karsi tarafin sessizligide beni dusundurmuyor deil, kiz kardesleri beni yumusatarak isi cozmeye calisiyor bosan gitsin hayata sifirdan basla tarzinda mailler yazarak..

eger karsi taraf dava acarsa bir dava nekadar uzun surebilir eger ben bosanmak istemezsen ,
eger o sahitlerle birlikde ,birlikde yasamadigimizi sadece kagittan ibaret bir evlilik oldugunu(millete dedigide bu sekilde) ileri surerse ozaman durum ne olur?

bunun disinda nafaka ve tazminat demissiniz o okadar uyanik davraniyorki uzerine hic bir sey gostermiyor
ogrenciyim gelirim yok diyor ve ogrenciliginide kanitlayabilir, sigortali bir iste de calismiyor,
dukkan acmisdi orayida batirmis babasi 10milyarla oranin borcundanda kurtarmis baba parasiyla geciniyor babasi ona mesela 15milyarlik araba almis ama yine onun uzerine deil evleri var ama yine babasinin uzerine sirket vardi onuda hemen elden cikarmislar.. herkese fakir gorunmek istiyorlar..
benim avukat parami bile odememek icin kendinden bes kurus cikmamasi icin elinden geleni yapiyr ki banada bissuru borcu vardi onlari dahi odemedi onun yuzunden evimize tebligatlar bile geldi herseyle ben uggrassmak halletmek zorunda kaldim onun bana yukledigi borclari odemek icin 7 gun hic durmadan calisdigimi bilirim aylarca ...
yani maddi manevi tazminat nasil alabilirimki devlet arastrma yaptigi zaman uzerine hic bisey yok ogrenci gozukuyor diye( ki okumuyorda zaten okulu birakip 2 senelik okula kaydolup onuda birakmis acikogretimide ayni sekilde bi birakiyor bir aftan yararlaniyor askerlikdende bu sekilde kaciyor)hic bir yaptirim uygulamayacak mi devlet?
hic bir geliri yok deyip az bir nafaka yada ne bileyim birseyler olmayacak mi?
saygilar..
Old 10-04-2010, 12:33   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Evlilik birliğinizi sürdürüp sürdürmeme kararı tamamen size aittir.

Boşanmak istemiyor iseniz,eşinizden sadece nafaka talebinde bulunabilirsiniz. Açacağınız tedbir nafakası davası ile, hakim, ailenin geçimi için eşinizin yapması gereken parasal katıkıyı belirleyecektir.

Size karşı boşanma davası açılır ise,boşanmanın reddini talep edebilirsiniz.Mahkeme aksi kanaatte ise, maddi ve manevi tazminat ve nafaka taleplerinizin olduğunu belirtebilirsiniz.

Eşinizin açtığı boşanma davasının reddedilip bunun kesinleşmesinden itibaren üç yıl bir araya gelmez iseniz, bu üç senenin sonunda açılacak ikinci dava ile eşiniz boşanmayı gerçekleştirebilir. Sizin bu ikinci boşanma davasında yine tazminat ve nafaka talepleriniz olacaktır.

Boşanma davasını kim açarsa açsın karşı tarafın KUSURUNU ispat etmek zorundadır. Yani evlilik birliğinin kurulamamasında ve anlaşmazlıklarda ve evlilik birliğinin sorumluluklarının yerine getirilmemesinde kimin ısrarcı ve kusurlu olduğu kanıtlanmalıdır.

Eşinizin bir başka kişi ile ilişkisi bulunuduğunu her tür delil ispatlayabilirsiniz. En yakın akraba, komşu, arkadaş tanıklığından yararlanabilirsiniz. Mektuplar, telefon ayrıntıları, savcılık soruşturmaları, resimler her şey deliliniz olabilir.

Aynı şekilde, eşinizin aslında çalıştığını ve GERÇEK gelirini de mahkemede ispat etmeniz gerekecektir.Yine her tür delilden yararlanabilirsiniz.

Eşinizin mal varlığı ve gelirinin olması hükmedilebilecek nafaka ve tazminatların tahsilini kolaylaştırır. Aksi halde icra tahsilatı yapmak güçleşecektir.

Yalnız yapılacak yasal icra takibine rağmen nafakanın ödenmemesi icra iflas kanununa göre SUÇTUR. Tüm alacaklarınız için İCRA TAKİBİ yapmanızı öneriyoruz.

Ancak suç hali sadece nafaka için vardır.

Sayın Katılımcı,

Haklarınız çok çeşitlidir. Haklarınızı etkin ve eksiksiz kullanbilmek için MUTLAKA avukat ile yol alınız.

Aksi halde, zaman kaybeder gereksiz masraflar yaparak zarar görebilirsiniz.

Profesyonel destek almaktan kaçınmayınız!

Saygılarımızla,
Old 14-04-2010, 03:10   #5
angelll

Varsayılan 3.durum gelismeler : fiilen ayri resmen evli ama bosanma asamasinda bir evlilik

merhaba bu size yazdigim ucuncu msjim kullanici adiyla kayit olamadigim icin ayri basliklarda yazmak zorunda kaldigim icin oncelikle ozur dilerim.

1. durum esim ben turkiye disindayken yeni birini almasi bunun uzerine tazminat ve nafaka ve bosanmak istememem durumunda nekadar surecegiyle ilgili sorularimdi

2.durum bosanmadan bagimsiz olarak sizlere yonelttigim
imam nikah yapip ayni evde yasayan ciftlere hukuk tarafindan uygulanan bir yaptirim ceza var midir sorusuydu.

bunlardan ilk sorum cevaplandi.
su anda yeni bir gelisme var o da su ;

3.durum
sitenizde buldugum bir adresden dosya sorgulamasi yapdim ve bosanmak icin acilmis dava gordum asagida dosya numarasi bilgileri yer vs ile ilgili kisimlari silip diger bilgileri veriyorum:

Mahkeme ---Asliye Hukuk Mahkemesi
Dosya Yıl/No -----
Dosya Türü Hukuk Dava Dosyası
Açılış Tarihi 01/07/2009
Dosyanın Durumu Nihai karar verildi
Dava Türü Boşanma

Duruşma Listesi
Duruşma Günü Saati İşlem Sonuç
24/09/2009 --- Duruşma Duruşma yapıldı

burada anlamadigim sey esim bana bir dava olacagindan bahsetmisdi bu zamanlar icin ,fakat sonra iptal ettiigini soylemisdi zamaninda birde o zaman dosya numarasi vermisdi, vekaletimi verdigim avukat arasdirip suana kadar acilmis hic bir davanin olmadigini soylemisdi ayni zamanda esimde o davayi iptal ettigini bizzat kendide demisdi zaten ama ben bu sekilde olmadigini goruyorum.
benim burdan anladigim sey acilmis bir dava var durusma yapilmis nihai karar verilmis ama ne elimizde bir tebligat ne baska birsey var yukarida yazan seylerin aciklamasi nedir anlamadim.
ben her ihtimale karsi avukata vekalet vermisdim ben turkiyede olamam ve kendimi hazir hissettigim bir zamanda belki avukata tamam bosa beni diyebilirim diye dusunmusdum ,fakat dava acdirmamisdim ama anlasilan su ki benim bir baska avukat bulmam gerekiyor.

esim gecen gun msndee iki satir yazdi bosanmayacakmisin sen benim uc kurusumla gecinecek kadar gurursuz deilsin tarzinda parasinin cikmasindan duydugu korkudan dolayi yazdigi sacma sapan seyler var birde..
bi an sessizlesiyor kac aydir bosanmayla ilgili ses soluk yokdu ama simdi turkiye ev adresimi aldi tebligat yollayaacak tekrar dava acicakmis ,
bu sessizlikler neyin sessizliigi, yukarida yazilan seyler neler hic bilmiyorum..
ve gercekden aldigi kizda suanda hamileymis..

bana yardimci olursaniz inanin cok sevinirim ogrenciyim ve bu olaylar yuzunden okulum zaten yeterince geri kaldi ve suandada turkyeye gidip halledecek durumda deilim ama en yakin zamanda bir avukat bulup olmazsa konsoloslukdan vekaletimi verecegim digger avukatin vekaletini iptal ederek..
bu sure zarfinda yalniz birakmayip yardimci olursaniz inanin cok sevinirim,
simdiden cok tesekkur eder saygilarimi sunarim.
Old 14-04-2010, 12:54   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Eşiniz size daha önce bir boşanma davası açmış ve büyük olasılıkla takipsiz bırakmış olabilir.

Açtığı davanın işlemden kaldırılmasına karar verilmiş durumdadır.

Dosyayı mahkemesinden dosya numarası vererek de akıbetini öğrenebilirsiniz.

Yukarıda da anlattığımız gibi, boşanmak istiyorsanız bir avukata vekaletname vererek, boşanmak istediğinizi ve nafaka ve maddi ve manevi tazminat taleplerinizin bulunduğunu belirtebilirsiniz.

Ya da boşanmak istemiyorsanız, eşinizin açtığı davanın haklı olmadığını reddine karar verilmesi gerektiğini bir avukat vasıtası ile Türkiye'ye gelmeye gerek olmadan da talep ve takip edebilirsiniz.

Saygılarımızla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi