Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Borçlu Bulma Programı!!!

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-03-2009, 17:58   #1
meiko

Varsayılan Borçlu Bulma Programı!!!

Sayın meslektaşlarım,

Önceki gün büroma gelen iki şahıs tanıttıkları icra programını almam halinde yalnızca isim ve soyisim bilgileriyle bütün nüfus bilgilerine (t.c kimlik numarası dahil) ulaşabileceğim bir program (biraz da el altından!!!) satmak istediler. Bunun suç oluşturabileceğini düşündüğüm için satın almadım. Benzer durum yaşayan meslektaşlarımın deneyimlerini ve görüşlerini öğrenmek isterim. Şimdiden teşekkürler.
Old 20-03-2009, 22:09   #2
av.nuşin

Sayın meslektaşım,
Size satılmak istenen programın ismini de söylerseniz,başımıza gelen ya da gelecek duruma karşı haberdar oluruz
Old 23-03-2009, 12:21   #3
meiko

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...177#post235177

Sinerji Mevzuat ve İçtihat Programları
Kanun No: 5237
Türk Ceza Kanunu (TCK)

Kabul Tarihi: 26.09.2004
R.G. Tarihi: 12.10.2004
R.G. No: 25611

Verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme

MADDE 136 - (1) Kişisel verileri, hukuka aykırı olarak bir başkasına veren, yayan veya ele geçiren kişi, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Sayın Admin, yukarıdaki Ceza Kanunu hükmü ışığında Ticari Duyurular forumundaki “BorÇlu Adi Soyadi İle Adres Bulma” başlıklı konu hakkında tarafınızca yapılabilecek bir şey var mıdır?

Hassasiyetinizi rica eder, teşekkür ederim.
Old 23-03-2009, 12:49   #4
Admin

Sayın meiko,
Alıntı:
Yazan meiko
Sayın Admin, yukarıdaki Ceza Kanunu hükmü ışığında Ticari Duyurular forumundaki “BorÇlu Adi Soyadi İle Adres Bulma” başlıklı konu hakkında tarafınızca yapılabilecek bir şey var mıdır?
Eğer bahsettiğiniz program yasalara aykırı nitelikteyse ilanını elbette THS'den kaldırırız. Ancak atıf yaptığınız yasa maddesinde takdir edersiniz ki anahtar kelimeler ""kişisel veri" ve "hukuka aykırı olarak". Dolayısıyla programın suç teşkil etmesi için yayılan verinin kişisel veri olması ve hukuka aykırı olarak yayılması gerekir. İlanı okuduğumda kişisel bir verinin hukuka aykırı şekilde yayıldığı kanaati ben de hasıl olmadı ama programı görmedim ve nasıl bir yapısı olduğunu da bilmiyorum, o nedenle bu sadece bir ön izlenimdir. İlanın sahibi açıklama yaparsa veya programı kullanan bir üyemiz geri bildirim de bulunursa durumu tekrar değerlendirebiliriz.
Old 23-03-2009, 13:18   #5
meiko

Sinerji Mevzuat ve İçtihat Programları
Kanun No: 5237
Türk Ceza Kanunu (TCK)

Kabul Tarihi: 26.09.2004
R.G. Tarihi: 12.10.2004
R.G. No: 25611

Kişisel verilerin kaydedilmesi
MADDE 135 – Madde Gerekçesi

"Çağımızda kişilerle ilgili kayıtların bilgisayar ortamlarına geçirilip muhafaza edilmesi uygulamasına bazı kurum ve kuruluşlar tarafından başvurulmaktadır; hastanelerde hastalara, sigorta şirketlerinde sigortalılara, bankaların ve kredili alış veriş yapılan mağazaların müşterilerine ilişkin kayıtlar, böylece tutulmaktadır. Bu bilgilerin amaçları dışında kullanılmasından veya herhangi bir şekilde üçüncü şahısların eline geçerek hukuka aykırı olarak yararlanılmasından dolayı hakkında bilgi toplanan kişiler büyük zararlara uğrayabilmektedirler. Bu bakımdan, kişilerle ilgili bilgilerin hukuka aykırı olarak kayda alınması suç olarak tanımlanmıştır.

Suçun konusu, kişisel verilerdir. Gerçek kişiyle ilgili her türlü bilgi, kişisel veri olarak kabul edilmelidir.

Söz konusu suç tanımında kişisel verilerin bilgisayar ortamında veya kağıt üzerinde kayda alınması arasında bir ayırım gözetilmemiştir. Bu bakımdan, söz konusu suç tanımı ile Avrupa Konseyi bünyesinde hazırlanan Türkiye
’nin de 28 Ocak 1981 tarihinde imzalamakla taraf olduğu “Kişisel Nitelikteki Verilerin Otomatik İşleme Tâbi Tutulması Karşısında Şahısların Korunmasına Dair Sözleşme”nin ilgili hükümlerine geçerlilik tanınmıştır.

Bu suçun oluşabilmesi için, kişisel verilerin hukuka aykırı bir şekilde kayda alınması gerekir. Kişinin rızası ile kendisiyle ilgili bilgilerin kayda alınmasının suç oluşturmayacağı muhakkaktır. Belirli nitelikteki kişisel verilerin kayda alınması kanun hükmünün gereği olarak yapılmaktadır. Bu bakımdan, çeşitli kamu kurumlarında verilen kamu hizmetinin gereği olarak kişilerle ilgili bazı bilgiler ilgili kanun hükümlerine istinaden kayda alınmaktadırlar. Bu durumlarda, söz konusu suç oluşmayacaktır.

Maddenin ikinci fıkrasında, kişilerin siyasî, felsefî veya dinî görüşlerine, ırkî kökenlerine, ahlâkî eğilimlerine, cinsel yaşamlarına, sağlık durumlarına veya sendikal bağlantılarına ilişkin bilgileri kayda almak, suç olarak tanımlanmıştır. Ancak, bunlardan kişilerin ahlâkî eğilimlerine, cinsel yaşamlarına, sağlık durumlarına veya sendikal bağlantılarına ilişkin bilgilerin kayda alınmasına kanunlarda özellikle suçlulukla mücadele bağlamında, suç ve suçluların ortaya çıkarılmasını sağlamak amacıyla belli ölçüde izin verilebilir. Bu durumlarda söz konusu suç oluşmayacaktır."

Maddenin gerekçesi de göz önüne alındığından bana göre tereddüt yok gibi gözüküyor.

Old 23-03-2009, 13:39   #6
PINAR YILMAZ

Geçtiğimiz hafta benim büroma da geldiler ve Mersin'den geldiklerini söylediler. İlk sorum bu verdikleri hizmetin yasal olup olmadığı oldu. Ancak evet yasal tabi ki diyebildiler sadece. Beni tatmin edecek bir cevap veremediler. Nasıl kullandıklarını ve lisanslarının olup olmadığını sordum. Demosunu göstermeye çalıştılar ama program bir türlü çalışmadı. Ben almadım. Bana danışan meslektaşlarıma da yasal olup olmadığını bilemiyoruz bence almayın dedim. Belki hukuka uygundur. ancak adamlar beni aydınlatacak cevaplar veremediler. Muhtemelen aynı yazılım programından bahsediyoruzdur.
Old 24-03-2009, 16:40   #7
av_fguz

Arkadaşlar programın adını veya size tanıtım amaçlı gelen elemanların bağlı olduğu şirket adını bildirirseniz bizler de temkinli yaklaşırız.Sonuçta hemen hemen her gün bir firma kapımızı çalıp bize program satmaya çalışıyor.
Old 24-03-2009, 17:31   #9
Gamze Dülger

Alıntı:
Yazan Saim
Bize niye gelmiyor bu satıcılar?!

Bize de!

Gelselerdi "Geldikleri gibi giderlerdi " herhalde Sayın Saim!
Old 24-03-2009, 17:36   #10
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Gamze Dülger
Bize de!

Gelselerdi "Geldikleri gibi giderlerdi " herhalde Sayın Saim!

APS ile hem de.
Old 24-03-2009, 17:50   #11
meiko

Sayın av_fguz ve meslektaşlarım,

"Reklamın iyisi kötüsü olmaz" mantığı gereği firma ismin vermeyi doğru bulmadım. Biraz araştıran meslektaşlar sonuca ulaşacaklardır. Ayrıca böyle bir programı satın almak isteyecek meslektaş sayısınında azımsanamayacak kadar çok olduğunu düşünüyorum.

Ne dersiniz?
Old 25-03-2009, 13:40   #12
av_fguz

Dediğiniz gibi araştırdım ve firmayı buldum.İnternet sitesini incelediğimde ise şikayetlerinizde haklı olduğunuzu gördüm.Ben alacağım bilgiyi almış oldum.
Old 05-04-2009, 00:29   #13
Nermet

Mantığa aykırı geliyor. Yani böyle bir programın olabilmesi için yasanın, ön çalışmaların, baroların haberi olması gerekir. Ülkedeki tüm insanların bilgilerine ulaşılabilmesi, MİT in üstünde bir güç. Aynı isimden binlerce insan var. oooo say say bitmez. Konuyu ve lafı uzatmadan:
ekonomik kriz, sen nelere kadirsin,
avukatları bile kandırmaya çalışacak cesareti verensin,
neyseki her duyduğuna inanan temiz kalpler hala var,
fırsatçılara selamlar.
Old 06-04-2009, 16:34   #14
Av.Mustafabey

Sayın meslektaşlarım bahsettiğiniz program satıcıları bana da geldiler.Mersin merkezli bir şirket,galiba hepimiz aynı programdan bahsediyoruz.Programı tanıtmak için bilgisayarıma kurdu ve bir kaç örnek arama yaptı.Arkadaşlar program gerçekten çalışıyor ve sorgulama yapılan şahısların T.C kimlik numaraları dahil bütün kişisel bilgilerine ulaşılabiliyor.İşin ilginç tarafı bizleri ziyarete gelip demo programlarını kuran firmalar bu programları 1 hafta ile 10 gün arasında bilgisayarımızda kullanmamıza izin veriyorlar.Bahsettiğimiz firma tanıtımı yapıp hemen bilgisayardan programı kaldırıyor.Bu bende şüphe uyandırdı ve sordum.Bilgilerinizin kaynağı nedir?Bu kişisel bilgilere nasıl ulaşıyorsunuz diye.Bana verdiği cevap çok ilginçti.Yüksek Seçim Kurulu'nun Türkiye'deki muhtarlıklarda askıya çıkarılan seçmen bilgilerinin tamamını veri haline getirip programa dahil etmişler.Bu da yetmezmiş gibi 6 ayda bir de güncelleme yapıyorlarmış.Böyle mantıksız bir cevap alınca satıcıyı yolcu edip biz sizi arayacağız dedim.
Old 07-04-2009, 17:27   #15
umutlaw

Teknik bakimindan mantikli gelmemektedir cunku: Boyle verileri guncel tutabilmek icin surekli olarak MERNIS sistemine bagli bulunmak gerekir yani; Bir program araciligiyla internet agi uzerinden devletin kurdugu elektronik alt yapiya yasa disi ulasip insanlarin bilgilerini hukuka aykiri olarak gozetlemeye benzer. Kaldi ki: Boyle bir seyin teknik anlamda mumkun dahi sayilsa bu bir Hack dir yani acik acik sanal korsanliktir. Eger durum boyle degilse ve sadece bir sahis/ sahislar veya firma boyle bir hizmet veriyorsa yinede hukuk disidir cunku o bilgileri nasil tamin ettikleri belli degildir. Onemle dikkat edilmesi gereken hususta sudur ki daha oncede IP adresi olarak sitede tartistigimiz gibi boyle bir programi kullanan varsa hatta deneme olarak veya hatta bir kez dahi kullanmis ise emin olun ki ip adresiniz kayit altindadir ve her hangi bir yasal islem yapildiginda deneme dahi olsa boyle bir baglantinin tarafinizdan gercekletirildigi hemen anlasilacaktir. Tavsiyem: Sayin Meslektaslarim lutfen boyle programlara itimad etmeyiniz ve bunlari sunan kisilerin firmalarini ilk once gercekten varliklari hakkinda ilk Ticaret odasindan arastiriniz veya domain name leri uzerinden kime ve nerede olduklarini tespit ediniz ve eger guvenli ve yasalara uygun ise satin aliniz. Ornegin kisi X firmadan geliyorum diyorsa internet uzerinden hemen firmanin hangi ticaret odasina bagli oldugunu gorup boyle bir sirketin var olup olmadigini dahi anlayabilirsiniz veya eger bir internet adresleri var ise domain name leri uzerinden kim olduklari ve nereden geldiklerini ogrenebilirsiniz. Bilgilerinize. Saygilarimla.
Old 30-07-2009, 13:03   #16
Avrasya

Konuyla ilgili güncel ve kesin bilgilere ulaşan arkadaş varsa bizi de bilgilendirmelerini rica ediyoruz. Zira özellikle kaçak borçlular için bu türlü bir sisteme ihtiyacımızın olduğu açık..
Old 27-10-2009, 23:16   #17
mehmetsahsimsek

Varsayılan Mernİs Adresİ

Borçlunun TC kimlik numarasını bildikten sonra İcra Dairelerinde Borçlunun mernis adresine ve taşıt,taşınmaz bilgilerini talep üzerine öğrenme imkanınız var.
saygılarımla
Old 28-10-2009, 14:26   #18
av.suleyman

Borçlu gayrimenkulünü henüz T.C kimlik niye bir şey yokkken almışsa. İcra dairesinde T.C numarasıyla sorgulma yapınca kayıtlı hayrimenkul bulunamadı şeklinde sonuç çıkar... ona güvenip mağdur olmayalım.
Old 24-11-2009, 23:54   #19
ccimilli

Önemli konuya en yetkili ağızdan açıklama

Sayın meslektaşlarım merhaba;
Sorularınızı sanırım en yetkili ağızdan ben yanıtlayabilirim. Tramer (trafik sigorta merkezi) vekiliyim. bahsettiğiniz yazılımı pazarlayan ve hazırlayanlar hakkında eylül ayında duyarlı meslektaşların ihbarları sonucu öğrenerek suç duyurusunda bulunduk. Mersin 1. Ağırceza mahkemesinde 7 sanık yargılanıyor, bir tutuklu var. yani olay çok ciddi. İddianame nitelikli dolandırıcılık (çünkü kamu kurumu olan müvekkilimin adını kullanarak, sözleşmeli olduklarını söyleyerek satıyorlar ve avukatları dolandırıyorlar), kişisel verilerin pazarlanması, bilişim sistemlerine izinsiz girmek ve işleyişini engellemek, FSEK da tanımlanmış olan mali hakların ihlali (veritabanına izinsiz erişim sağlama ve kullandırtma)
sizden bir konuda yardım istiyorum. bu dolandırıcılar ısrarla porgramı satmadıklaırını iddia ediyorlar ve bu şekilde savunma yapıyorlar. gerçi alıcı kılığındaki polise satarken suçüstü yakalandılar, bana sattılar ve fatura kestiler filan ama avukatları dolandırdıklarını ispatlamyı kolaylaştırmak açısından bu insanların dolandırdığı avukatları suç duyurusunda bulunmaya çağırıyorum. Ya da en azından bu yazılımlara ilişkin yapmış oldukları sözleşmeleri, yatırılan paraları, reklam broşür mail vb. ni bana iletmenizi (0212 267 44 67) veya size de gelip satmak istediklerine ve yazılımın yasal olduğunu söylediklerine ilişkin ifade vermenizi kısacası hepimizin verisini satan bu dolandırıcılara gerekli cezanın verilmesi için elinizden gelen yardımı yapmanızı rica ediyorum.
Şimdiden Teşekkürler
Avukat Ceyda Cimilli Akaydın
Old 14-12-2009, 12:49   #20
canand

Bu şahısların bu kadar rahat hareket edebilmelerinin bir yerde sorumlusu da icra dairelerindeki uygulamalar, bu uygulamalar sonucu olarak da programa hukuk bürolarınca gösterilen ilgidir.İstanbul Adliyesindeki icra dairelerinde araç ve tapu sorgulamaları için T.C Kimlik numarasının bildirilmesi yeterli olmamakta, araç sorgulaması için aracın plakası, tapu sorgulaması için ise gayrımenkulün ada, pafta numarasının alacaklı/alacaklı vekili tarafından bildirilmesi istenmektedir. Uyap öncesinde Trafik Şubelerine araç haczi için teskere yazdırılabiliyorken şimdi bu şekildeki talepleri icra müdürleri kabul etmemekte,"Borçlu adına kayıtlı aracın plakasını nerden bilebilirim T.C Kimlik numarası ile sorgulayalım" denilince de "E banka avukatları buluyor, araç plakası bulan programlar varmış onlardan alın" deniliyor. Böyle olunca da avukatların sorgu programlarını edinmekten başka çaresi kalmamakta.
Old 14-12-2009, 22:17   #21
gülnihal çevik

bu program internette de 2000 tl den satılmaktadır. hangi sitede gordugumu maalesef hatıralmıyorum. deneme sürümünü indirdim. 10 arama yapıyor. fena bişey !!!
Old 15-12-2009, 09:35   #22
üye32062

adres rehberi şeklinde aratırsanız bulabilirsiniz.İsim soyisim yazıyorsunuz, o isimdeki bütün kişilerin şehir ve kimlik numaralarına ulaşabiliyorsunuz.yalnız 10 aramadan sonra kullanım hakkınız doluyor.
Old 03-03-2010, 14:16   #24
Av. Bilal

Avukatlar, Avukatlik KİmlİĞİnİ GÖsterdİĞİnde Kanunen TÜm Kamu Kurum Ve KuruluŞlari İle Özel KuruluŞlar Yardimci Olmak Zorunda Ve Avukatin İstedİĞİ Belgelerİ İncelemesİne Sunmakla YÜkÜmlÜ İse Ve Örnek Almak Ancak Vekaletname İbrazi İle MÜmkÜnse O Halde Resmİ Kİmlİkle (elektronİk İmza)İle BaĞlanilan Uyap Avukat Portalinda Yapilan Her Şey Kayitli OlduĞu Halde Yanİ Fİzİkİ Dosyalardan Bİle Daha GÜvenlİ OlduĞu Halde..vekaletİm Olan Dosyalarda BorÇlunun MalvarliĞi Dahİl TÜm Bİlgİlerİnİ GÖrebİlmem Şart.. Bu İmkani SaĞlamayanlarin ŞuÇu.
Old 10-03-2010, 13:26   #25
ccimilli

Varsayılan Trafik sicilinde sorgu yapmanın yasal yolu

merhaba sayın meslektaşlarım

Müvekkilim Sigorta bilgi merkezi avukatlara YASAL yollardan sigorta bilgilerine erişim sağlamak için bir taraftan Türkiye Barolar Birliği ile görüşmelerini sürdürüyor. ayrıca ağaıdaki haber de sanırım bu konudaki sıkıntılarımızı giderecek.

Şahısların ve kurumların sahip oldukları araçların Trafik ve Kasko sigortalarının hepsini görmek için Turkcelll ya da Vodafone 5664'e sadece şahıslar için TC kimlik no, kurumlar için VK no yazıp SMS olarak gönderilirse sahip olunan araçlara ait poliçe bilgileri cep telefonunuza geliyor. servis yeni açılmış henüz duyurusu yapılmamaış. ücreti 6 SMS/12 kontör.

şayet poliçe sayısı 4 veya 5 adetten fazla ise mesajın altına devam XXXXX (dört veya 5 haneli özel sayı) kodu çıkmakta, bu kodu tekrar Turkcell ya da Vodafone 5664 e gönderirseniz kalan diğer poliçe bilgileri de cep telefonunuza geliyor. bu mesajın ücreti de aynı.

Hepimiz için büyük kolaylık olacak
Old 10-03-2010, 15:08   #26
avtrkan

Ceyda Hanım Merhabalar,
İstanbul 11. İcra Müdürlüğü'nde çalışırken TRAMERden borçluların trafik sorgulamalarına ulaşabileceğimi bizzat müdür yardımcısından duydum.Günlerdir internet sayfanıza giriyorum ama böyle bir imkan göremedim.Eğer tramer üyeliği gerekiyorsa bunu ben avukat olarak yapabilir miyim?
Bir de mesajla tespit hususunda yazdığınız konuyu biraz daha açabilirmisiniz? biz borçlunun ismini yazıp mesaj atarsak yeterli olacak mı? Şİmdiden teşekkür ederim.Av.Türkan ULUBAŞ ERSOY
Old 11-03-2010, 20:11   #27
Av. Bilal

Sayın ccmilli,
Sigorta Bilgi Merkezinin böyle bir uygulaması olduğundan haberdarım. ve Sigorta Bilgi Merkezi özerk bir kuruluş değil zannımca.
Sormak istiyorum;
bilgiye ulaşma hakkımız biz avukatlar için olmazsa olmazdır bir öncelik değilmidir?
Sırf bu sebeple bilgi toplarken tüm özel ve kamu kurum ve kuruluşlarının biz avukatlara yardımcı olması zorunluluğu yasayla korunmamışmıdır. Hal böyleyken sırf gizlilik gerekçesiyle avukatlara elektronik imza ile tc kimlikten araç sorgulamasına izin verilmezken, para karşılığı herkesin kullanımına açılması ne kadar yasal?
Bir şahsın adına kayıtlı plaka ve poliçeleri bir avukat olarak görebilmek benim en doğal hakkımken bunu öğrenmek için neden 12 mesaj karşılığı ücret ödemeliyim? Sigorta Bilgi Merkezi'nin avukatları bu sistemden ücretsiz yararlandırması sizce de daha uygun değilmidir?
Old 11-03-2010, 22:56   #28
ccimilli

Alıntı:
Yazan avtrkan
Ceyda Hanım Merhabalar,
İstanbul 11. İcra Müdürlüğü'nde çalışırken TRAMERden borçluların trafik sorgulamalarına ulaşabileceğimi bizzat müdür yardımcısından duydum.Günlerdir internet sayfanıza giriyorum ama böyle bir imkan göremedim.Eğer tramer üyeliği gerekiyorsa bunu ben avukat olarak yapabilir miyim?
Bir de mesajla tespit hususunda yazdığınız konuyu biraz daha açabilirmisiniz? biz borçlunun ismini yazıp mesaj atarsak yeterli olacak mı? Şİmdiden teşekkür ederim.Av.Türkan ULUBAŞ ERSOY

Türkan Hanım merhaba;
Tramer internet sitesi üzerinden sadece üyeler sorgu yapabilir ve üyeler de sadece sigorta şirketleri, eksperleri ve acentalarıdır. Siz avukat olarak sms yolu ile sorgu yapabilirsiniz. bunun için borçlunun TC kimlik numarasını veya kurum ise kurum vergi numarasını yazıp 5664 e göndermek gerekiyor.
iyi çalışmalar.
Old 11-03-2010, 23:01   #29
ccimilli

Alıntı:
Yazan Av. Bilal
Sayın ccmilli,
Sigorta Bilgi Merkezinin böyle bir uygulaması olduğundan haberdarım. ve Sigorta Bilgi Merkezi özerk bir kuruluş değil zannımca.
Sormak istiyorum;
bilgiye ulaşma hakkımız biz avukatlar için olmazsa olmazdır bir öncelik değilmidir?
Sırf bu sebeple bilgi toplarken tüm özel ve kamu kurum ve kuruluşlarının biz avukatlara yardımcı olması zorunluluğu yasayla korunmamışmıdır. Hal böyleyken sırf gizlilik gerekçesiyle avukatlara elektronik imza ile tc kimlikten araç sorgulamasına izin verilmezken, para karşılığı herkesin kullanımına açılması ne kadar yasal?
Bir şahsın adına kayıtlı plaka ve poliçeleri bir avukat olarak görebilmek benim en doğal hakkımken bunu öğrenmek için neden 12 mesaj karşılığı ücret ödemeliyim? Sigorta Bilgi Merkezi'nin avukatları bu sistemden ücretsiz yararlandırması sizce de daha uygun değilmidir?

Bilal Bey merhaba;
Sigorta Bilgi Merkezi müsteşarlığa bağlı yarı kamu kurumu niteliğinde bir kurumdur.
Avukatların bu hakkı tabii ki yasa ile korunmuştur ancak takdir edersiniz ki site üzerinden başvuran kişinin avukat olup olmadığının tespiti için Türkiye Barolar Birliği'nin işbirliği gerekir. Bu konuda çalışmalar sürdürülmektedir.
Ayrıca Sigorta Bilgi Merkezi yazılı resmi kanaldan olarak kendisine başvuran ve avukat olduğunu kanıtlayan kişilere bu bilgiyi ücretsiz olarak sunmaktadır. Sms bir kolaylık sağlamaktadır sadece, avukatların sorgulama yapmasının tek yolu değildir. Kabul edersiniz ki Yüksek yargı kararları da açıktır, isterseniz gidip karar tarama yapabilirsiniz ama eğer ofisinizden yapmak isterseniz bir ücret ödemeniz gerekir ki bu da bilginin satılması değil, sistem kullanımının karşılığıdır. Zira müvekkil şirket de sms hizmetini satın almaktadır.
mutlu günler
Old 12-03-2010, 22:34   #30
Av. Bilal

Alıntı:
Yazan ccimilli
Bilal Bey merhaba;
Sigorta Bilgi Merkezi müsteşarlığa bağlı yarı kamu kurumu niteliğinde bir kurumdur.
Avukatların bu hakkı tabii ki yasa ile korunmuştur ancak takdir edersiniz ki site üzerinden başvuran kişinin avukat olup olmadığının tespiti için Türkiye Barolar Birliği'nin işbirliği gerekir. Bu konuda çalışmalar sürdürülmektedir.
Ayrıca Sigorta Bilgi Merkezi yazılı resmi kanaldan olarak kendisine başvuran ve avukat olduğunu kanıtlayan kişilere bu bilgiyi ücretsiz olarak sunmaktadır. Sms bir kolaylık sağlamaktadır sadece, avukatların sorgulama yapmasının tek yolu değildir. Kabul edersiniz ki Yüksek yargı kararları da açıktır, isterseniz gidip karar tarama yapabilirsiniz ama eğer ofisinizden yapmak isterseniz bir ücret ödemeniz gerekir ki bu da bilginin satılması değil, sistem kullanımının karşılığıdır. Zira müvekkil şirket de sms hizmetini satın almaktadır.
mutlu günler

Ayrıntılı cevabınız için teşekkürler sayın meslektaşım. Umarım Barolar Birliği biz avukatlar için bu yönde bir çabanın içindedir. Ama bence Barolar Birliği ile bu konuda ayrı bir anlaşma yapılmasına gerek yoktur. Sistem Adalet Bakanlığı Uyap Avukat Portalı sistemine entegre edilebilir ki böylece satın aldığımız Elektronik imzamız faydalı bir işe de yarar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi