Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Teknoloji ve Bilgisayar Bilgisayar yazılımları ve donanımları, internet ve güvenlik, cep telefonları, cep bilgisayarları (PDA), Ev Sinema - Müzik Sistemleri ve her türlü elektronik alet ve teknolojik yeniliğe ait sohbetler.

Neden Apple...

Yanıt
Old 07-08-2008, 18:18   #1
Gülümse

Varsayılan Neden Apple...

Benim icin bir donem bilgisayar bulusu, delikli kartlar, dönen manyetik bantlar, odalar dolusu büyüklükte bir aletti.

Hatta o dönemde, bizim karadenizli bilgisayara sormus ne var ne yok diye, bilgisayarin bütün sigortalari atmis fikralarina gülerdik...

Birden gelisen teknoloji ile bilgisayarla ilk tanistigimda hic sevmemistim. Nasil seveyeyim ki, bilgisayarlari kullanabilmek icin ciddi bir bilgi gerekiyordu. Disket cikarmaktan, program acmaya kadar herseyin bir kodu ve dili vardi.

"Dir" dönemi yasandigi sirada, bir reklam ajansinda ilk apple macleri gordum... Ne komut gerekiyordu ne de farkli dil bilmem gerekiyordu. Metin yazarlarinin birinin ardinda bir süre seyrettikten sonra kendime Apple mac LC aliverdim...

On yedi sene hiç sektirmeden Apple Mac kullanip apple teknolojisini yakindan takip ediyorum.

Benim gibi Apple kullanicisi olan dostlarimin tecrübelerinden yararlanmak adina bu bölümü açmayi uygun buldum...

Not: Bu arada altini 17 sene önce kullandigim apple'min halen calistigini gururla belirtmek isterim...
Old 08-08-2008, 09:17   #2
Gülümse

Varsayılan iChat

Apple kullanicilarinin ilk maclerini aldiklarinda baktiklari sonra varliklarini bile unuttuklari bir program iChat...

Cünki ismi üzerinde chat yapmaya yarayan bir program o kadar, siz chat yapmiyorsaniz ve chat ihtiyacinizida baska programlarla gideribiliyorsaniz ichati kesfedememisinizdir.

iChat'i kullanabilmek icin @mac.com uzantili bedava hesap alabiliyorsunuz ve bu sayede yazili, sadece sesli yada ses ve görüntülü bir sekilde karsi tarafla gorusebilirsiniz.

Diger chat programlarindan farkina gelince, birden fazla arkadasinizla yani konferans seklinde konusma imkaniniz var, hem de görsel... Pencerenin icinde birden fazla arkadasinizla ses ve görüntü kalitesi yüksek konusmak gercekten hos bir nedeyim...

Diyelim muzur birisiniz yada bulundugunuz mekani karsinizdakilerle paylasmak istemiyorsunuz... O zaman program size bir sürü görüntünün önünde chat yapma olanagi taniyor. Eyfel kulesi bunlardan bir tanesi

Sadece mac kullanicilarinin kendi aralarinda kullandiklari bu programin baska ustunlugu daha var. Beni bu programa baglayan bu üstünlük...

Diyelim bilgisayarimda anlamadigim bir ayar hatasi ya da baska bir problem var. Yaklasik on senenin üstünde servis aldigim, genc dostumun devamli acik olan ichat hesabini tikliyorum. Derdimi anlatiktan sonra onun bilgisayarimi görmesine izin veriyorum.

Istanbul'un diger yaninda yasayan genc dostum, kendi bilgisayari ve mouse sayesinde benim bilgisayarimdaki tüm programlar arasinda dolasabiliyor ve teknik aksakligi halledebiliyor. Böylece telefonda verilen "simdi falan bolumu acin" tarifinden kurtulmus oluyorsunuz. Isiniz bittikten sonra bilgisayarinizin gorulmesi iznini kaldirabilir sadece sesli olarak yada gorsel olarak gorusmeye devam edebilirsiniz...
Old 12-08-2008, 01:09   #3
Gülümse

Varsayılan Kamera veya printer veya...

Aldiginiz yeni cameranin ya da printerin tanitim cdleri veda edebilirsiniz...

Apple 10 den sonra, hangi marka, hangi model olursa olsun bilgisayariniza baglamak istediginiz aletlerin programlarini yüklemiyorsunuz... Direk baglanti kurdugunuz aletler kendi kendilerini tanitip ayni dilden konusabiliyorlar.

Hatta sistem 15'den sonra airport ile bagli olun diger bilgisayarlari, hatta onlarin bagli olduklari printerlari bile gorebiliyorsunuz...

Bu kadarla kalmiyor, gelismis printer ve faxlari baglanti kablo olmaksizin gorup bilgi alisverisi yapabiliyorsunuz...

Tabi her zaman oldugu gibi bilgisayarlar arasinda kablosuz baglanti kurmak cocuk oyuncagi, yeter ki gördügünüz bilgisayar sahibi bilgi alisverisine izin versin.
Old 15-08-2008, 10:51   #4
Gülümse

Varsayılan her yeni sistem...

Her yeni sistem, bir önceki sistemden daha farklı kullanım kolaylığı getirmekte. Tabi tüm kullanım kolaylıklarını öğrenmek hata fark etmek zaman almakta...

İbook, Macbook Pro veya Macbook Air yani dizüstü bilgisayarınız varsa, son sistem sayesinde küçük tablet üzerinde parmaklarınızla elde ettiğiniz kolaylıklar saymakla bitmiyor. Resimlerinizi çevirebilip tıpkı itouch'a ve iphonede yapabildiklerinizi hatta daha fazlasını gerçekleştirebiliyorsunuz...

Bunları nasıl yapacağımıza ve nasıl öğreneceğimize gelince...

Elma menüsünden Sistem Prefereces'larına girin. Keyboard/Mouse seçeneğini seçin. Ardından Trackpad seçeneğini tıklayın.

Orada tek, iki ve üç parmağınızla neler yapabileceğinizi görsel olarak gösterecektir. Eğer fotoğrafçılıkla uğraşıyorsanız hayatınızı kolaylaştıracak bu seçeneği değerlendirin derim.
Old 15-08-2008, 13:18   #5
Gülümse

Varsayılan iWork

Bu güne kadar office programlarını kullanmaya alışan bizlere iWork sınıf atlatma sevdasında...

iWork öyle tasarlanmış ki tüm office kullanıcılarının rahatlıkla anlayacağı ve office programlarını gerçek değerinde kullananların ufkunu açan bir program.

Basit bir mektuptan, bir dergi, katalog yada grafik, sunum dosyasına kadar kullanıcısına harika olanaklar tanıyor. Yarı nizampaj programı özelliği taşıyan bu programın gençlerin daha hoşuna gidebileceğini tahmin ediyorum.

Tabi maclere özel bu programda hazırladığımız çalışmalarımızı resim yada office programlarına çevirmek mümkün...

İşin özü daha yeni tanıştığım bu programı oyun oynamak, çevremdekilere bakın ben neler yaptım demek için kullanıyorum... Öğrenci olsaydım öğretmenlerimin başını döndürecek gerçekten profesyonel ödevler yapabilirdim diye düşünüyorum...
Old 22-08-2008, 21:38   #6
Gülümse

Klavye seçeneği...

Mllli Eğitim Bakanlığına bakarsanız, Türkiye'nin klavyesi F klavye... Türkçeyi hızlı yazmak için icat olunmuş olan F klavyenin sadece Türkiye'de geçerli olması yüzünden daktilo eğitimi almış sekreterler Pclere geçerken Q klavye yüzünden bayağı zorluk çektiler.

Q klavye ile yazmaya alışmış alanlarda F klavyeye yabancı kaldılar. Hatta uzun süre yazılarını daktilo ile yazmaya alışmış olan yazarlar ya masa üstü bilgisaylar ya da klasik kalem kağıt kullanmak zorunda kaldılar.

Çünki diz üstü bilgisayarların hepsi orjinallerine uygun olarak Q klavye olarak Türkiye'ye geliyor ufak değişiklik ve ilavelerle Türkçe karakterler ilave ediliyordu.

İşte Apple diz üstü bilgisayarlarında tüm dünyada ülkelerinde yaptığı gibi Türkiye'de de iki çeşit klavye ile satışa sunuldu. F ve Q klavye...

Sadece yapmanız gereken dizüstü bilgisayarınızı alırken F mi yoksa Q klavyeyi mi tercih ettiğinizi belirtmek o kadar.

Bu konuda kişisel fikrimi sorarsanız, 14 yaşından beri on parmak daktilo kullandığım için F klavyeyi tercih ediyorum. Ama çocuklarıma ve yeni bilgisayarları olacakları Q klavyeye alışmalarını tavsiye ediyorum. Çünki dünyanın neresine giderseniz gidin her yerde var olan klavye Q klavye...
Old 22-08-2008, 23:35   #8
Av. Can DOĞANEL

On parmak F klavye bilen birinin klavyeye bakma ihtiyacı yoktur. Bu nedenle dizilimi Q olan klavyemi denetim masasından F'ye çevirerek rahatlıkla kullanıyorum.
Old 23-08-2008, 09:44   #9
Gülümse

Varsayılan Virüsler...

Virüsler pclerin korkulu rüyası olup, Apple mac kullanıcıların uzaktan dinlemeyi tercih ettiği bir konu...

Hiç unutmam seneler önce değişik bir virüs vardı mail yoluyla dağılıp bilgisayarların göçmesine neden olurdu. Apple Mac bilgisayarımda o mail uzantısını açtığımda bir şey göremez arkadaşımın bana gönderdiği dosyaya anlam veremezdim. Sonunda bir pcde o mailli açmayı başardım. Tabi pc sahibinin çığlıkları arasında... Meğerse gönderilen uzantı bir virüsmüş...

Gelişmiş virüs programları ile bilgisayar virüsleri eski önemini kaybettiğini sanıyorum. Ama maclerin virüslere bağışıklı olması ayrı bir ayrıcalık gibi geliyor bana...
Old 23-08-2008, 10:44   #10
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Gulumse
Virüsler pclerin korkulu rüyası olup, Apple mac kullanıcıların uzaktan dinlemeyi tercih ettiği bir konu...

Hiç unutmam seneler önce değişik bir virüs vardı mail yoluyla dağılıp bilgisayarların göçmesine neden olurdu. Apple Mac bilgisayarımda o mail uzantısını açtığımda bir şey göremez arkadaşımın bana gönderdiği dosyaya anlam veremezdim. Sonunda bir pcde o mailli açmayı başardım. Tabi pc sahibinin çığlıkları arasında... Meğerse gönderilen uzantı bir virüsmüş...

Gelişmiş virüs programları ile bilgisayar virüsleri eski önemini kaybettiğini sanıyorum. Ama maclerin virüslere bağışıklı olması ayrı bir ayrıcalık gibi geliyor bana...

Ne yazık ki Mac'ler virüslere karşı bağışık değil. Mac'lerin virüslere bağışık gibi görünmesinin nedeni, MacOs işletim sisteminde çalışacak virüslerin az yazılmasıdır. MAc kullanıcısı az olunca, virüs yazanlar da elbette MAcOs'da çalışacak virüs yazmakla pek uğraşmıyorlar. Yine de Mac virüsleri ve trojanları yok değil. Örneğin ilk olarak 1982 yılında Elk Cloner adlı virüs Apple bilgisayarlarda ortaya çıkmış. (Bakınız: http://www.uekae.tubitak.gov.tr/ueka...e_Gelecegi.pdf )

Aynı şekilde, kullanıcı sayısı az olan Linux türevleri için de yazılmış virüs sayısı da Windows için yazılanlardan çok daha azdır.

Ancak, işe yarayan (normal) program sayıları da Windows lehine çok farklıdır.
Old 23-08-2008, 12:56   #11
Gülümse

Varsayılan Annemin bilgisayarı...

Atom Karınca lakaplı bir annem var. Ne zaman neye merak salıcağı yada ne isteyeceği belli olmaz...

Bir kaç sene önce o da çağa uymaya karar verip çevresinin tavsiye ettiği bilgisayar aldı. Tabi problemlerini çözmekde bana kaldı...

Önce çalıştırdığı programların uzantılarını yanlışlıkla sildiği için programları çalışamaz hale geldi. Sonraları her hafta eve bir birileri gelip bilgisayarını formatlamak zorunda kaldı. İki ay sonra bilgisayar sizlere ömür bir durumdaydı... Anneme sorarsanız o hiç bir şey yapmamıştı.

Neyse sonra bir bilgisayar daha alındı. Bu sefer bilgisayar uzmanı olan kuzenler sakıncalı yerlere annemin ulaşamıyacağı düzende bir bilgisayar kurdular. O iş de yürümedi. Annem ikide bir ben bunu yapmak istiyorum ama bu bilgisayar bana izin vermiyor diyerek kuzenleri bunalttı. Tabi bu arada printer problemleride ayrı bir hikaye idi.

Sonunda kızım kendi bilgisayarını anneannesine verip; "istediğin kadar kucalayabilirsin anneanne dedi"... Bu sayede bizim kuzenler kurtuluş oldu. Şimdilerde annem ikide bir bizi arayıp, "son yazdığım yazıyı nereye kaydetmiş olabilir" diye sorup duruyor.

Düşmesi, ıslanması dışında teknoloji ile kavgası bitmeyen insanlara rahatlıkla apple alabilirsiniz... Sonunda aynı dili konuşmayı muhakkak beceriyorlar.

Illa windows mu istiyorsunuz... İsteyenler mac'lerine windows da kurabiliyorsunuz...
Old 23-08-2008, 21:16   #12
BaharB

Küçük bir ayrıntı olarak apple'ların pc'lerden yaklaşık iki kat daha pahalı olduğunu da not etmek gerekir...
Old 23-08-2008, 22:09   #13
Av.Mehmet Saim Dikici

Apple'yi çok sevdim ama ofiste kullanamadığım için sadece evde kullanıyorum. Ofis programlarıyla uyumsuz olması sıkıntı yaratıyor ancak çok iyi...
Old 23-08-2008, 22:37   #14
Gülümse

Alıntı:
Yazan Saim
Apple'yi çok sevdim ama ofiste kullanamadığım için sadece evde kullanıyorum. Ofis programlarıyla uyumsuz olması sıkıntı yaratıyor ancak çok iyi...

Pc mac arasindaki problemleri çözmenizde yardimci olabilirim...
Old 23-08-2008, 22:42   #15
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Gulumse

Peki, benim Barrack oynayabilmemi sağlayabilir misiniz?

Yıllar önce bir emülatör sayesinde oynayabiliyordum ama şimdi adını bile anımsamıyorum. Çok aramama rağmen kolayca yüklenen bir emülatör bulamadım. Xp ya da Vista uyumlu, farketmez.

En iyisi Barrack'ın windows versiyonunun çıkması ama bu konuda umudum yok.
Old 24-08-2008, 09:25   #18
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Gulumse

Teşekkür ederim. Biizm hukuk programları var. O programlar pek maclerle uyumlu olmuyor.
Old 27-08-2008, 10:00   #19
Gülümse

Varsayılan Photoshop...

Photoshop programı hakkında bir şey söylemeye gerek yok sanırım... Photoshop programı kullanan kullanıcılar, bu programın ağır bir program olduğunu filerin ağır açıldığını bilgisayarlarında bayağı yer kapladığını bilirler.

Zaten fotoğraflarınızın bilgisayarınızda olması hatta yedeklenmesi bayağı ağır bir yük. Hele hele görüntü kaliteleri yüksekse ve büyüklükleri fazlaysa, değil başka programaları kullanmak, başka programları bilgisayarınıza yüklemek bile bilgisayarınızı hantallaştırır.

Ama Apple işletim sistemi ile hele son on senedir yaptığı atılımlarla birden fazla grafik programını bir arada barındırıp onların aynı zamanda çalışmasını, yapılan işlemlerin hızlı olmasını, programlar arasındaki alışverişin hızlı olmasını sağlar. Büyük yada kalite açısından yüksek filerin açılması daha hızlı korunması ile daha kolaydır.

O yüzden grafikçilerin yada görüntü ile uğraşanların en büyük yardımcısı appledır.
Old 27-08-2008, 10:32   #20
Gülümse

Varsayılan Ses, görüntü sistemleri...

Amatör olarak çektiğiniz resimleri, cameranızla aldığınız görüntüleri sevdiğiniz şarkıları bir araya getirerek montaj yapmanız ve kendi filminizi kendi bestenizi yapmanız artık bilgisayarlada mümkün...

Film ve ses efekt stüdyolarının bir numaralı tercihinin apple olması, appleların prestijidir...

Ama normal bir apple aldığımızda programlarını bulmak yüklemek satın almakla uğraşmadan bu merakımızı giderebiliriz... Satın aldığımız her apple bu tür isteklerimizi destekleyecek programlarla geliyor. Sadece applede işlen bu programları kullanarak kendi harikalarınızı yaratabilir dostlarınıza da gönderebilirsiniz...

GarageBand ile kendi müziklerinizi, iTunes ile sevdiğiniz müzikleri, iMovie ile görüntülerinizi kullanabilirsiniz... iDVD ile kendi DVD lerinizi hazırlayabilirsiniz...

Tüm bunları yapmak için tabi başka programlarda var, ama benim bahsetmek istediğim, satın aldığınız tüm appleda bu programların zaten lisanslı olarak geldiği. Diğer programları yüklemek veya onları lisansları ile satın almak sizin seçiminiz...
Old 28-08-2008, 12:57   #21
Gülümse

Varsayılan Lisanslı programlar ve apple...

Apple aldığınızda Microsoftun office programını almanız gerekli... Ama bir çok mac kullanıcısı yazdığı yazılarına internet aracılığı ile göndermiyorsa yada yazdıklarının formatlarını değil de sadece içeriğini paylaşıyorsa bu office programlarını satın almadan apple kendi office programları ile gayet güzel idare edibiliyor. Dışardan gelen tüm programların filerini kendi programlarında açabiliyor, gönderdikleri dökümanlarında pclerde officelerinden rahatlıkla açılabiliyor.

Ama Freehand, Photoshop, Maya, After Efects türü grafik aminasyona uygun programları satın almak zorundasınız. Yurdumuzda Maya, After Efects hem pc ve mac uygulamaları bulunmakta...Fakat öğrenme aşamasında okullar hem programların bozulmaması hem de daha hızlı işlem yapabilmesi nedeniyle mac kullanmayı tercih ediyorlar..

Dünyada da durum farklı bu tür eğitimi veren yerlerde pc ve mac bir arada kullanılırken, iş yerleri elemanlarının isteklerini göz önünde tutmaktalar.

Ünlü grafiker ve animasyon ustalarına gelince... Eğer tek bir program için bilgisayar kullanacaklarsa; pc veya mac onlar için fark etmiyor. Ama çoklu programlar kullanmak için tek bir bilgisayar kullanıyorlarsa tek şeçimleri var o da Apple...
Old 13-09-2008, 13:47   #22
Gülümse

Neden Apple sorusunun cevabı olarak, 2006 dan beri Pc Mac için küçük filmler hazırlıyorlar...

Bu filmleri seyretmek ve apple hakkında fikir edinmek isteyenler için...

http://www.apple.com/getamac/ads/

Tabi anlayabilimek için iyi ingilizce bilmek lazım...
Old 13-09-2008, 13:57   #23
Gülümse

Bilgisayarımızı seçerken dikkat etmemiz gereken tek şey, bilgisayarımızı hangi alanda kullanmak istediğimizle bağlantılıdır.

Ben kendimce Mac kullanmayı tercih etmemin nedeni, anlaması ve çalışılması kolay olan bir bilgisayar olduğu içindi. Önünde oturduğumda kendimi aptal gibi hissetmediğimden hem bilgisayarımla hem de kendimle gurur duyardım...

Ama şimdilerde mac yani apple kullanmamın en büyük nedeni hızı... Günlük hayatımda hızlı olan her teknolojik aleti red ederken apple sırf hızından dolayı tercih ediyorum...

Hatta mac air'ler hafifliği ile beni cezbetmesine ramen sırf Macbook Pro'mdan hızı nedeniyle vazgeçmedim... Hiç pc'im olmadığı için size bir kıyas yapamayacağım ama... Bundan iki sene önce kullandığım bilgisayarımdan bu bilgisayarım dört kat daha hızlı... Bu hız kullandığım programlara ve bilisayarım kullanım kapasitesine göre düşmeyip sabit kalması da ayrı tercih nedenim... En yakın arkadaşımın içinde çok program var bir sürü bilgilerim var o yüzden bilgisayarım yavaşladı sözcüğü benim için yabancı kelimelerden bir tanesi...
Old 13-09-2008, 14:24   #24
Av.Mehmet Saim Dikici

Apple hakikaten çok hızlı açılıp kapanıyor. İnternete bağlanması ve hiç bir sıkıntı yaşatmaması övgüye değer. Hem zaten ben elmayı çok severim.
Old 13-09-2008, 15:50   #25
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Saim
Apple hakikaten çok hızlı açılıp kapanıyor. İnternete bağlanması ve hiç bir sıkıntı yaşatmaması övgüye değer. Hem zaten ben elmayı çok severim.

Adli Tip: Abi msn neden kapalı?
Saim : Ya biliyorsun bende mac var.

Adli Tip :Abi sen a yerine neden b yazıyorsun?
Saim : Aslında ben a yazıyorum ama, mac var ya...

Adli Tip : Abi neden msc kullanıyorsun
Saim : Ya bende msc var ya, çok güzel.

Old 13-09-2008, 16:02   #26
Gülümse

Gülümse: Ben sizin telefonunuz kaydedip sizi arayayım ne dersiniz?
Adli Tip: Tabi... Aaaa bu Apple...

Old 13-09-2008, 18:38   #27
Av.Mehmet Saim Dikici

Macintosh'un kendi i-chat'i var. Ama win messengeri de var. Windows kıskandığı için mac msn'yi çok kötü yapmış. Ne adam gibi yazabiliyosun ne de çocuk gibi web camdan bakabiliyorsun. Oysa öbür yanda Arap kızı camdan bakıyor!

Dediğim gibi herşey kıskançlık temelli. Pis Windows.
Old 13-09-2008, 18:39   #28
Av.Mehmet Saim Dikici

Biz bir an önce projemize odaklanalım. Pis espriler yapmaya başladım. )
Old 13-09-2008, 23:28   #29
Gülümse

Macde kullanacagi mercury amsn adium gibi msn ve diger mesenger hesaplarini kullanabilecegi programlardir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi