Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

yurtdışında yaşıyorum ve boşanmak istiyorum

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-02-2010, 20:58   #1
derbeder66

Varsayılan yurtdışında yaşıyorum ve boşanmak istiyorum

selamlar öncelikle tesekkür ederim yardımcı oldugunuz için:ben 26 yasında bir bayanım,8 yıllık evliyim,2002 yılında yunanistan vatandası bi türkle istanbulda evlendim, yani nikahımız türk yasalarına göre kıyıldı,simdi 3 yasında birde kızım var. esim bana karsı sonradan cok kötü davranmaya hakaretler etmeye ve siddet uygulamaya basladı,bu yüzden bosanmak istiyorum ayrıca 3 yıldır yataklarımızda ayrı. yani 3 yıldır eliliğimiz bitmiş durumda zaten, ben bunu gercege dönüstürmek istiyorum, öncelikle yunan vatandası olan 3 yasındaki cocugumun bana verilmesini istiyorum, sonra gerekirse mal varlıgından pay istiyorum, nafaka olabilirmi onuda bilmek istiyorum, esim sonucta yunan vatandası ve ben istanbulda dava acacağım, ne kadar sürer, cocugumu alabilirmiyim ve mal varlıgından alabilirmiyim , bütün bunları merak ediyorum ve cok uzun sürermi mahkeme yada bosamamaya karar verirmi o siteezse bosanmak,yardımcı olursanız cok sevinirim
saygılarımla
Old 08-02-2010, 09:40   #2
Themis99

Sayın Konuk,
Aşağıda ki link size yardımcı olabilir.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=46896

Açacağınız boşanma davasında eşinizin kusurlu olduğunu kanıtlamanız gerekmektedir.

Boşanma ile birlikte eğer çalışmıyor ve geliriniz bulunmuyorsa yoksulluk nafakası, küçük çocuk için iştirak nafakası talep edebilirsiniz.

Katkı payı alacaklarınızı talep etme hakkınız bulunmaktadır.

Evlilik birliğine getirdiğiniz kişisel eşyaların size verilmesini /olmazsa bedelini talep edebilirsiniz.

Çocuğun velayetinin size verilmesini talep edebilirsiniz. Mahkeme tamamen çocuğun üstün yararını gözetecektir. Tarafların sosyal ve ekonomik durumları, çocuğun ihtiyaçları ve mutluluğu, diğer hususlar göz önüne alınarak bir karar verilecektir.

Boşanma davasının ne kadar süreceğini bilerlemek, bir tahminde bulunmak mümkün değildir.

Mahkeme taraflarca dosyaya sunulan delillere göre bir karar verecektir. Boşanmanın gerçekleşebilmesi için davacının (sizin )eşinizin kusurlu olduğunu sunacağınız delillerle (tanık, doktor raporları ve benzeri ) ispatlamanız gerekmektedir.

Sayın konuk olasılıklar oldukça fazladır.

Bu nedenle sorununuzun her aşamasında mutlaka bir avuktatın birebir hukuki yardımını almanız; mali durumunuz uygun değilse bulunduğunuz ilin baro adli yardım bürosuna müracaatla bir avukatın ücretsiz hukuki yardımını talep etmeniz haklarınızı güvenle kullanmanız açısından önemlidir.
Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi