Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

İnternet kafeden hakarete ceza yok!..(Yargıtayın kriterleri)

Yanıt
Old 29-09-2006, 13:54   #1
PINAR YILMAZ

Varsayılan İnternet kafeden hakarete ceza yok!..(Yargıtayın kriterleri)

İnternet kafeden hakarete ceza yok!..
Bugün, 10:27

Yargıtay, internet kafeden e-posta göndererek öğretim üyesine hakaret ettiği öne sürülen M.T’ye ceza vermedi. Yargıtay, yerel mahkemenin daha önce verdiği beraat kararını eksik soruşturma nedeniyle bozmuştu. YARGITAY, internet kafeden gönderilen hakaret içerikli e-maile ceza vermedi. Yargıtay bu kararıyla e-mail göndererek hakaret suçu işleyen sanıkların cezalandırılma kriterlerini de belirledi. Yargıtay’ın, kararına konu olay İstanbul’da yaşandı. Zayıf not verdiği öğrencisi M.T’nin, e-posta yolu ile kendisine hakaret ettiğini öne süren öğretim üyesi, savcılığa suç duyurusunda bulundu. M.T hakkında, "Hakaret" suçundan dava açıldı. M.T. savunmasında hakaret davasına konu iletiyi kendisinin göndermediğini savundu ve beraat etti.
YARGITAY BOZDU: Öğretim üyesi beraat kararını Yargıtay’da temyiz etti. Öğretim üyesi e-posta gönderilen bilgisayarın IP numarası araştırılmadan hüküm kurulduğunu savundu. Yargıtay 4’üncü Ceza Dairesi, "eksik soruşturma" ile hüküm verildiği gerekçesi ile yerel mahkemenin kararını bozdu. Yargıtay bozma kararında bilişim yoluyla işlenen hakaret suçunda hangi kriterlere göre karar verilmesi gerektiği gösterildi.
KARARIN ÖZETİ: Kararda özetle şöyle denildi: "...Sanık, kendisine zayıf not veren öğretim üyesi mağdura, e-posta yolu ile hakaret etmekle suçlanmaktadır. Öncelikle, sözü edilen iletiyi, internet servis sağlayıcısından gönderen bilgisayarın (I.P) numarasının sorulması, bu yolla bilgisayarın kime ait olduğunun saptanması gerekmektedir. Sonuca göre, "İnternet kafe gibi umuma açık yerlerde bulunan bir bilgisayardan ileti gönderilmiş ise sanığın beraatine, sanığın evi ya da işyerinde bulunan kişisel bilgisayarından gönderilmiş ise mahkûmiyetine, olayla ilgisi bulunmayan bir üçüncü kişinin kişisel bilgisayarından gönderilmiş ise bu şahsın tanık olarak dinlenmesi ve sonucuna göre karar verilmesi gerekirken, eksik soruşturma sonucu yazılı biçimde hüküm kurulması bozmayı gerektirmiştir."
Valiye e-posta ile hakarete 7 bin 300 YTL para cezası
İSTANBUL Valisi Muammer Güler’e e-posta ile hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklanan ve 15 gün tutukluk sonrasında tahliye edilen 19 yaşındaki Beşiktaş taraftarı Gökhan Elçi’ye 7 bin 300 YTL adli para cezası verildi. Güler başkanlığında toplanan İl Spor Güvenlik Kurulu, 26 Şubat 2006 tarihindeki Fenerbahçe-Beşiktaş maçında Başiktaş taraftarlarına yer ayrılmamasına karar vermişti. Karara tepki gösteren bir grup Beşiktaş taraftarı Güler’e 22 Şubat 2006’da "Sayın Vali, Aziz Yıldırım’dan BJK taraftarlarının stada alınmaması için kaç para aldınız?" ve "Utanıyorum bu görevi sizin gibi onursuz birisinin yapmasından. Ataların gibi mert ol" ifadelerinin yer aldığı e-posta göndermişti. E-postaların Çeliktepe’de oturan Sevim Elçi’nin bilgisayarından gönderildiği tespit edilmişti. E-postayı Elçi’nin oğlu Gökhan’ın gönderdiği belirlenmiş , 7 bin 300 YTL para cezasına çarptırıldı.
kaynak:www.tumgazeteler.com
Old 03-10-2006, 21:19   #2
sertac2587

yargıtayın vermiş olduğu kararı gerekçeleriyle gözden geçirdiğimizde isabetli bir karar olduğu kanaatindeyim,kuşkusuzki bu doğrultuda bir kararın alınması ceza usul hukukumuzun delil/ispat sistemiyle ilgili.ancak adil bir karar olduğu yönünde kaygılarım da yok değil zira bu sekilde internet kullanımın ve cafelerin yoğun lduğu bir cagda internet üzerinden hakaret edip te gözgöre göre beraat edenlerin sayısı korkarıki artacaktır.. saygılarımla..
Old 05-10-2006, 09:00   #3
gunergok

kararın gerekçesini görmek lazım.
internet cafeler de suç işleme özgürlük alanına dönüşmemelidir.
internet cafeden de gönderilmiş olsa, varsa tanıkların dinlenmesi gerekirdi diye düşünüyorum. Tanık bulunmaması halinde ona göre beraat kararı daha doğru olurdu. gerekçeli kararı görmediğimiz için şimdiden net bir şey söylemek mümkün değil. Gazeteler kararları çok sağlıklı veremiyor. Belki de Yargıtay bu bahsettiğim noktayı da dikkate almıştır.
Old 22-01-2007, 15:59   #4
Tractatus

Yargıtay'ın kararına tamamen katılıyorum. İnternet Kafe gibi toplu kullanıma açık bilgisayarlar aracılığıyla işlenen suçlarda suçluyu tespit etmek neredeyse imkansızdır. Bu halde beraat kararı zorunlu görünüyor. Bu sava karşı "internet cafeler suç işleme mekanı haline geliyor" şeklinde bir itiraz gelebilir.

Ancak Internet cafeler için, kullanıcılara kimlik beyan etme zorunluğu getirilirse ve cafe sahipleri kullanıcıların kimliklerini ve oturdukları bilgisayarlar ile kullanım tarih ve saatlerini kayda alırsa (ki bu da yönetmelikle zorunlu hale getirilebilir) cafeler suç işleme mekanı olmaktan çıkar. Her ne kadar bu cafe kullanıcları için zorluk olsa da cafelerde suç işlenmesinin önüne geçilmesinin tek yolu bu.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi