Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Stajyer Avukatların Hakları

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-12-2012, 10:58   #1
Esra YILMAZ

Varsayılan Stajyer Avukatların Hakları

Merhabalar,

Stajyer avukatların haklarına ilişkin hususlar yıllardır gündemde olmakla beraber bu güne kadar stajyer avukatların seslerini duyurabileceği bir dernek kurulmamıştır. Stajyer avukatların mağduriyetleri ortadadır.Bizlerle aynı anda mezun olan hakim/savcı adayları özlük haklarını stajlarının başlamasıyla birlikte almakta fakat avukat olmayı tercih edenler ise bu yolu tercih ettiklerinde, Anayasa'nın 10. maddesinde yer alan "eşitlik ilkesine"aykırı olarak "Avukatların staj yapmaları kanundan doğan bir zorunluluk olması nedeniyle stajyer avukatlar,stajyerlikleri dönemde sigortalı sayılmamaktadırlar." cümlesiyle karşılaşmaktadırlar. 4 yıllık bir fakülteden mezun olan bir kişi okuduğu bölüm ile ilgili olarak hakettiği sıfatı kazanmakta fakat bizler stajyer adı altında çeşitli mağduriyetler yaşamaktayız. Haklarımızı alma şartıyla staj yapmaya hiç bir şekilde karşı değilim. Her işte olduğu gibi bu iş de bir çıraklık usta ilişkisi. Fakat bu durum çoğu zaman aleyhimize kullanılıyor. Okulu bitirdikten sonra şanslı azınlık dışında, özellikle büyük şehirlerde insanlar hayatlarını idam ettirmek adına yasal olmamasına rağmen mecburen çalışmak zorunda kalıyor. Çalışmamızın yasal olmadığı her fırsatta hakimlerden/savcılardan tutun da kalemdeki memuruna kadar herkesin dilinde. İşlerine gelmeyince çalışmanız yasal değil diyerek işin içinden çıkmaya çalışıyorlar onların bu söylemlerine karşılık olarak peki benim bu şehirde hayatımı sürdürebilmem için alternatifiniz nedir dediğim zaman bir cevap alamıyorum çoğu zaman. Stajyer avukatların aldığı cüzi ücretlerden bahsetmiyorum bile. Bir iş sözleşmesiyle çalışamadığımız için İş Kanun'unun 102. maddesinde Ücret ve Hükümlere Aykırılık” başlığında düzenlenen işverene ilişkin yaptırımlar haliyle stajyer avukatların asgari ücretin altında çalışması durumunda işveren olan avukata karşı uygulanmıyor.Çoğu arkadaşım bu ücretin altında çalışmak zorunda kalıyor.Ailesinin desteğini almadan büyük şehirlerde yaşamak mümkün olmuyor malesef. Türkiye'nin ekonomik durumunu düşündüğümüzde aileler 4 yıllık üniversite hayatında bile çocuklarını okutmakta zorlanırken ki ailelerinin bu durumundan haberdar olan çocukların duyarlılığı da işin içine girince aileden destek imkanı da minumum düzeye inmektedir. Meslek onuru gereği belli bir standartta yaşaması gereken avukat adayları bırakın iyi giyinmeyi karınlarını bile zor doyurmaktadırlar.

İş ortamında iş kazası tanımına giren bir durumla karşılaşsak onun güvencesinden bile yararlanamıyoruz.Bu husus insan haklarıyla bağdaşmıyor.Ayrıca Anayasa madde 48 de yer alan "Herkes, dilediği alanda çalışma ve sözleşme hürriyetlerine sahiptir." cümlesi de uygulamaya bizler açısından geçmemekte sadece kağıt üzerinde kalmaktadır.AB uyum yasaları sürecinde ele alınmayan konulardan biriside avukatlar ve stajyer avukatlara ilişkin meselelerdir.Eğer sesimizi duyurmazsak bu konu yine hasır altında kalmaya mahkum olacaktır.

Şu ana kadar stajyer avukatların mağduriyetleri bir şekilde gündeme gelmiş fakat bir örgütlenme olmamıştır. Bundan dolayı sesimizi duyurabilmek adına bir dernek kurmayı düşünüyoruz.Siz avukatların da desteğini bekliyoruz. Mesleğimizin çok başında olan bizlere yardımcı olacağınızı umuyorum.

İlginiz için teşekkür ederim.İrtibata geçmek isterseniz mesaj atabilirsiniz.

Stajyer Avukat Esra YILMAZ
Old 16-12-2012, 13:18   #2
avukat_aslan

Dernek nerede ve kimlerce örgütleniyor? Daha ayrıntılı bilgi vermenizi rica ederim.
Old 16-12-2012, 16:20   #3
Esra YILMAZ

Derneği İstanbul'da kurmayı düşünüyoruz.Konuyla ilgili olarak İstanbul Barosu avukatlarından bir meslektaşımız biz stajyerlere bu konuda destek oluyor.Kendisi İstanbul,Ankara,Eskişehir,Antalya Barosu gibi barolarla irtibata geçmiş ve bu barolar da kurulması planlanan derneği destekleyeceklerini belirtmişlerdir.Kurulması düşünülen derneğin siyasi bir amacı kesinlikle yoktur.
Derneğin kurulabilmesi için gerekli olan 7 kişiyi tamamlamaya çalışıyoruz.Fakat ilginçtir ki her konuda sızlanan stajyerler konu hakkımızı aramak olunca bu konuda bir adım atmaya dahi çekinmektedirler.Bırakın başkalarının hakkını aramayı, bir hukukçu olarak bizler hakkımızı arayamıyorsak söylenececek pek de bir söz yok aslında.
Şu an daha kuruluş aşamasında, bu hafta içinde sayıyı tamamlarsak kurmayı düşünüyoruz.
Old 08-01-2013, 13:54   #4
Av. Taner BAŞ

Dernek kuruluş aşamasında staj bittiğinde dernek üyeliği de kaybediliyor. Staj 2 yıl olsa mesela kesin kurulabilirdi.
Old 13-01-2013, 21:34   #5
yigiturk

Beni yanlış anlamayın ama Türkiye'de hiç bir sorunun dernek, vakıf, eylem, gösteri gibi sivil toplum örgütlenmeleri vasıtasıyla ses duyurarak çözülebileceğine inanmıyorum. Biz Stj.Av'lar bu sistemin kölesiyiz. Her sistem angarya işini yaptıracağı, ezeceği, sömüreceği ve karşılığında sesini çıkartamayacak bir topluluğa ihtiyaç duyar ve bizler de o topluluğuz.

Stajyer Avukatların durumu ancak TBB veya Meclis tarafından düzeltilebilir ki bu sistemin yöneticileri karşılığında ticari veya siyasi bir kazanç sağlayamayacağı bu işlemi kesinlikle yapmazlar. Neden yapsınlar ki ? Çünkü stajyerler ucuzdur, stajyerliklerini tamamlamak için size muhtaçtır ve üstelik angarya işleri yaptırabilmek için de özel olarak yetkilendirilmişlerdir (icra daireleri ve kalemlerde dosya takibi).

Ben şahsen stajyer çalıştıran bir avukat olsaydım kesinlikle onların daha fazla hakka ve kazanca sahip olmalarını istemezdim.

Benim bunun düzelmesi adına hiç bir umudum yok.
Old 14-01-2013, 17:01   #6
Fiona

Sayın Esra Yılmaz,
Beni yanlış anlamayın fakat diyelim ki böyle bir dernek kuruldu. Siz ruhsat aldığınız zaman dolayısıyla bu dernekle ilgilenemeyeceksiniz. Belki üyesi dahi olamayacaksınız.

1 yıllık staj süresi böyle bir derneğin kendini döndürebilmesi için oldukça kısa bir süredir. Ben hiç bir avukatın bu derneğe başkanlık edeceğini, vakit ayırıp ilgileneceğini düşünmüyorum. Zaten stajyerlerin sorunlarını da bir avukatın anlaması ve savunması beklenemez. Nitekim avukatlar ruhsat aldıklarından itibaren staj esnasında çektikleri sıkıntıları kolaylıkla unutup, "nasıl olsa benden geçti geriden kalanlar düşünsün" mantığı ile bakmaktadırlar. Bu siz ruhsat aldığınızda da ben ruhsat aldığımda da bu şekilde olacaktır.

Staja başlamış biri bu derneğin başkanı olsa işleri oturtması 1 yıla yakın bir zamanı alacak, ruhsatı alınca yeni bir stajyer başkan seçmek gerekecek ve bu yeni başkan da işleri anca 1 yılda oturtabilecektir. Fikir çok güzel, çekilen sıkıntıların ben de farkındayım. Fakat bu derneğin varlık gösterebileceğine üzülerek pek ihtimal vermiyorum. Ayrıca ben de bir stj. av. olarak Eskişehir'de böyle bir projenin lafını duymadım, ki burası küçük bir yer 60 stajyer bulunmakta.

Umarım ben haksız çıkarım.

Saygılarımla
Old 15-01-2013, 13:44   #7
Esra YILMAZ

Sayın Yiğitürk,

Stajyer avukat olarak, bu sistemin kölesi olma konusundaki düşüncenize katılmıyorum ve bu sisteme boyun eğmek istemiyorum. Siz 4 yıllık bir fakülte üstelik hukuk fakültesi mezunu olarak kendinize bu misyonu nasıl biçiyorsunuz anlamış değilim. Hakim/savcı adaylarının bizden ne farkı var? Bu yolu tercih etmemiş olmamızın cezasını mı çekiyoruz? Türkiye' de bütün meslek gruplarının sigortasının yapılmasına imkan varken biz niçin bunun dışında kalalım ve buna sesimizi çıkarmayalım, bunu gerçekten anlamakta zorluk çekiyorum. Yasal staj adı altında böyle bir uygulamaya maruz kalmamız tamamen eşitliğe ve yukarıda belirtmiş olduğum kanun maddelerine aykırı bir uygulama. Yasal staj gerekçesi varsa aynı durum hakim/savcı stajyerleri için de geçerli. Mesleğin başında olan bizler, gerektiğinde angarya olarak gördüğümüz ama aslında bize bir şeyler katan işleri yapmazsak öğrenmemiz mümkün değil ki bu husus, işin tabiatından kaynaklanır. Ama bunları yaparken niçin toplumda ayrı bir yerde olalım, niçin hak ettiğimiz saygıyı görmeyelim ? Hukukçu olmayan insanlarla konuşurken bile sigortamız yok dediğim zaman bu duruma çok şaşırıyorlar. Kaldı ki sizlerin böyle düşünmesi gerçekten çok üzücü. Türkiye' nin önde gelen hukuk fakültelerinden birinden mezun oluyorsunuz, piyasa size 500 Tl' yi hak görüyor. Tabiki bu durumun istisnaları söz konusu. Bizlerin durumunu anlayıp da en azından asgari ücretle çalıştıran meslektaşlarımız var. Ama genel durum bahsetmiş olduğum şekilde. Bu tamamen hakkaniyete aykırı bir durum.

Dernek kurmak ilk olarak bir çözüm olarak görükmese de bu saymış olduğum hususlar açısından denemeye değmez mi? Dernek kurmak suretiyle sesimizi duyurmaya çalışacağız. Kişiler birlik olup mağduriyetlerini dile getirmezlerse bu hususu kim niçin düzeltsin ki? Öncelikli olarak bizler birlik olmalıyız ki bir şeyleri değiştirme gücünü kendimizde bulalım. Ayrıca "Ben şahsen stajyer çalıştıran bir avukat olsaydım kesinlikle onların daha fazla hakka ve kazanca sahip olmalarını istemezdim." cümlenizi anlamakta zorluk çektim. Eğer olaylara adaletin yerini bulması değil de, sadece stajyer avukat çalıştıran avukatın, cebinden çıkan para ne kadar az olursa o kadar daha iyi olur mantığı çerçevesinde bakıyorsanız diyebileceğim bir şey yok. Biz sadece diğer insanlara da tanınmış olan hakkımızı istiyoruz fazlasını değil.Olaylara bu açıdan bakmak ne derece doğru tartışılır.

Sayın Fiona,

Staja, zaten 1 yıllık süre, bu sıkıntılara katlanmak boynumuzun borcu şeklinde hareket etmekle kaderci bir yaklaşım sergilemekten öte gitmemiş oluyoruz.

Derneğin amacı açık ve net, stajyer avukatların hakkını aramak. Dolayısıyla işlerin oturması filan gibi uzun bir süreç yok. İstekli arkadaşlar olduğu müddetçe her şeyin altından kalkılacağını düşünüyorum. Bir adım atılsın insanlar sesimizi duysun. Olmazsa da en azından denedik diyebiliriz. Adım atmaktan ne çıkar? Ama böyle baştan olumsuz bir tutum içine girip de kendimize angarya işleri yapma misyonu yüklersek evet bu ruhla bir yere varmak pek de mümkün olmaz.

Bir avukatın bu işlerle ilgileneceğini düşünmüyorum demişsiniz. Peki size o avukatın numarasını versem irtibata geçmek ister misiniz? Böyle bir şey söz konusu olmasa bunu buraya yazmam mümkün mü sizce? Ayrıca Eskişehir' de sizin bunu duymamış olmanız böyle bir şeyin olmadığı anlamına gelmez. Kaldı ki stajyerlere henüz duyurulmamış olması normaldir.Derneğin kuruluş yeri İstanbul. Eğer ilk yazdığım yazıyı dikkatli bir şekilde okursanız, kurulması planlanan derneği destekleyeceklerini belirttiler demiştim. Siz bu konuda kendi Baronuzla irtibata geçerseniz size benzer bir derneğin kurulması konusunda yardımcı olabilirler.

Kendi adıma üzülerek söylemeliyim ki, sizlerin bile bu konuda çekimser kalması beni üzdü. Zira burada benim kişisel bir çıkarım söz konusu değil. Türkiye genelinde 3000 den fazla stajyer avukat var. Bu sayının azımsanacak bir sayı olduğunu düşünmüyorum.Umarım bir sonuç elde edebiliriz.

Sizlerin yanlış anlamasına sebebiyet verecek bir cümle kurduysam şimdiden bunun için özür dilerim. Çektiğimiz sıkıntılar benzer olduğundan dolayı anlayışla karşılayacağınızı umuyorum.

Saygılarımla,
Old 06-03-2013, 11:35   #8
Av.Fatih SÖĞÜT

Sayın Esra YILMAZ,

Dernek kuruldu mu ? Konuyu bugün gördüm, 7 stajer bulmak zor cidden özellikle elini taşın altına koyacak.
Old 25-07-2014, 15:30   #9
Gariban_Lawyer

Sayın İlgili/İlgililer,
Marmara Üniversitesi'nden yeni mezun oldum ve bu konuda çalışmak ve ne yapılması gerekiyorsa yapmak isterim.Her mezunun bu önemli konu hakkında uğraşması gerektiğini düşünüyorum.Ancak eğitim sisteminin hazıra alıştırdığı öğrencilerin bu konuda emek vereceğini düşünmüyorum.Dernek kurma fikrinin de çok yararlı olacağını düşünmüyorum.Yakın zamanda bazı öğrenciler hocalarıyla birlikte bu konuda dava açmaya hazırlanıyordu ancak hangi aşamada olduğunu bilmiyorum.Dediğim gibi bu sistemden maddi yada manevi çok zarar gören bir öğrenci olarak yardımcı olmak isterim.İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi