Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Ankara da Avukatlık Yapmak

Yanıt
Old 06-05-2007, 00:34   #1
av.yağmur deniz

Varsayılan Ankara da Avukatlık Yapmak

Merhaba değerli meslektaşlarım.Ben 4 yıl küçük şehirde avukatlık yaptıktan sonra tam acemeliğimi bitirip mesleğimi yakalamaya başladığım anda eşimin işi nedeniyle ayrılmam gerekti.Mesleğimi bu tayin nedeniyle bıraktım ve yerleşik düzene geçene kadar da yeniden başlamadım.Bu arada çocuklarımı büyüttüm toplam 5 yıl çalışmamaış oldum yani..Bu arada çok büyük bir özlem ve bunalım geçirdim kendimi yedim bitirdim ayrı konu.Şimdi yerleşik düzene geçme vaktimiz geldi nihayet.Ancak nereye gideceğime karar veremiyorum.Ankara bizi düşündürüyor en çok.Acaba avukatlık mesleği açısından nasıl bir şehir.İş olanakları,büro kiraları,adliye yorgunluğu...vs.Küçük birşehre gitmekle Ankara ya gitmek arasında tereddütüm var.Orada çalışan arkadaşların tecrübelerinden yararlanmak istiyorum.Memleket dışında heryere yerleşme imkanım var.Tavsiyelerinizi bekliyorum yeniden başlama ve tanımadığı bir şehre gitme zorunluluğu beni mahvediyor.
Old 06-05-2007, 18:59   #2
mehri

Merhaba. Ben de hemen hemen sizinle aynı şeyleri yaşadım diyebilirim. 4 yıl ara vermek ve sürekli yer değiştirmek zorunda kaldım. Evdeyken ben de bunalıma girmiştim. Çocuklarımı büyütüyorum diye düşünerek kendinizi avutuyorsunuz ancak yetmiyor. Ankara İstanbul derken şu an Kdz.Ereğli'de büromu açtım. 8 ay oldu. Tekrar çalışabildiğim için çok mutluyum. Ancak mesleğimiz zor. Özellikle ilk yıl. Çevre edinme ve para kazanma kaygısı sizi yıpratıyor. Her yerin kendine göre zorlukları var. Benim size tavsiyem çocuklarınızın düzeninin de bozulmayacağı bir yere gitmeniz. Ankara'ya ilişkin bilgilere baro sayfasından ulaşabilirsiniz. Büyükşehirler de gider ortağı bulma imkanınız da var ayrıca. Ankara barosunun baro defteri kayıtları var. Herkes size avukatlığın il ya da ilçe farketmez her yerde zor olduğunu söyleyecektir. Ben de tüm arkadaşlarıma sormuştum. Hepsi çalıştıkları yerlerin zorluklarından bahsetti. Sonuçta aile düzeninizin bozulmayacağı ve kendinizi mutlu hissedeceğiniz bir yerde çalışmanızı tavsiye edebilirim. Bir ilçede avukatlık yapmayı hiç düşünmediğim halde şu an işlerim düşündüğümden daha çabuk yoluna girdi. Çok çalışmak ve olabildiğince dürüst olmak gerekiyor. Tanıdığınız bir çevrede olmakla tanımadığınız bir çevrede olmak arasında pek fark yok aslında. Stajda bize söylenen bir söz vardı. Aileniz, arkadaşlarınız, akrabalarınız size iş getirmez. Çevrenizi siz oluşturacaksınız demişlerdi. Size kolay gelsin. Umarım en kısa sürede düzeninizi kurarsınız.
Old 14-05-2007, 17:05   #3
Av. Esra

Merhaba,ben meseğe Ankara'da başlangıç yaptım.Yaklaşık bir buçuk yıldır burada çalışıyorum.Kendi bürom yok, bağlı avukatım.Ancak ben şu şartlarda Ankara'da kendi büromu açmayı düşünmüyorum. Çünkü çalıştığım şu süre içinde kendime ait işim olmadı,bağlı olduğum büronun işlerini görüyorum.
Ankara gibi bir yerde eğer herhangi bir kurumun sözleşmeli avukatlığını yapabilmek için belirli bağlantılarınız yoksa, yani bir yerlerden sabit bir gelir edinebilmek olanağınız yoksa işiniz zor demektir bence.Ankara'da haddinden fazla avukat yoğunluğu olduğunu düşünüyorum.Bu yüzden sanırım küçük şehirlerde tutunmak daha kolay olacaktır.
Ben şahsen başka şehre geçmeyi düşünüyorum.Şehir değiştirecek olmak beni de çok tedirgin ediyor, ama şansımı da denemek istiyorum.Umarım siz de hakkınızda en doğru olan kararı verirsiniz.Kolay gelsin...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi