Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Ceza Yargılamasında Katip Yerine Ses Kaydı Kullanılması

Yanıt
Old 02-10-2004, 01:07   #1
Av.Fahri ALİMOĞLU

Varsayılan Ceza Yargılamasında Daktilo/Bilgisayar Yerine Ses Kaydı Kullanılması

Saatler süren ceza yargılamalarına hepimiz tanık olmuşuzdur. Ancak bu upuzun sürenin çok büyük bir bölümü duruşmada hazır bulunanların söylediklerinin hakim tarafından katibe yazdırılması ile geçer.
İşin kötü tarafı yazdırılan aslında tam olarak söylenen de değildir. Tanığın, sanığın, avukatın söylediklerinden hakim ne anlıyorsa duruşma tutanaklarına geçen genelde o olur. "ne kadar bilirsen bil söylediklerin karşındakinin anlayabildiği kadardır" prensibi bu durumlarda bazen acımasız bir biçimde karşımıza çıkabilmektedir. Söylenenle duruşma zabıtlarına geçen arasındaki korkunç farkı ne yazık ki iş işten geçtikten sonra anlayabiliyoruz.
Söylenenlerin yazılması kadar basit bir işlemi duruşma zamanını -hem de önemli bir bölümünü- çalan bir hırsıza, ve işlemin yapılma biçimini söylenenlerin anlamını değiştiren bir tercümana çeviren bu yargılama tekniğinden kurtulmamız gerekmiyor mu sizce de.
Ve bu teknik, yani hakimin avukatın savunmaları dahil olmak üzere her cümleyi özetleyerek ve kendi anladığı biçimde üstelik kendi cümleleri ile yazdırması temyizi anlamsız hale getirmiyor mu?
Ülkemiz şartlarında sürekli uzayan bazen bir çok hakim değiştiren yargılamalarda dosyayı devralan hakim kendisinden önceki duruşmlarda yaşananlar hakkında doğru fikir edinebilecekmidir?
Yargılamayı anlamsız bir biçimde uzatan, sonuçlarına etki eden bu sistemin yerine duruşma salonlarında ses-görüntü kayıt sistemi kurulması ve duruşma sonralarında kaydedilen verilerin görevliler tarafında yazıya çevrilmesi adalete çok ciddi katkı sağlar diye düşünüyorum. Dava dosyaları duruşma kayıtlarından ve kayıtların yazıya çevrilmiş hallerinde oluşturulduğunda bir sonraki hakim veya temyiz incelemesi tam anlamı ile yapılabilir.
Aynı sistemin karakollarda da uygulanması gerektiğine inanıyorum.
Saygılarımla
Old 02-10-2004, 13:54   #2
Gemici

30 Ağustos 2004 tarihli Hürriyet'in Akdeniz Baskısından:

Bilboard krizi kireçle boyandı

Antalya Asliye 5'inci Hukuk Mahkemesi'nce bılboardlara asılan kararda şöyle denildi:

Alıntı:
"Davalı Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın, davacı Oğuz Reklam Turizm Ticaret ve San. Ltd. Şti ile yapmış olduğu sözleşmeyi engelleyici fiillerinin, imalat ve montajı yapılmış kent mobilyalarının yerlerinin sökülüp kaldırılmasının, davalı belediye tarafından 3'üncü kişilerden üzerlerine reklam alınmasının ve afişlerin asılmasının tedbiren durdurulmasına karar verildi."

Yukarıya aldığım karara dayanarak, hem davalı Antalya Büyükşehir Belediyesi hem de davacı Oğuz Reklam Şirketi, haklı olduğunu iddia ediyor, gazte haberine göre.

Belediye karara dayanarak bilboardların üzerini kireçle boyamış ve belirtilen kararı yapıştırmış.

Gaztenin mahkeme kararını doğru alıntıladığından yola çıkarak ben'de davacı şirket lehinde bir anlam çıkardım yazılanlardan.

Şöyle ki: Her cümlenin bir temel iskeleti/yapısı ve bu temeli kuvvetlendiren dayanakları yani yan cümleleri vardır; yan cümleyi çıkardıktan sonra cümleyi okuduğunuzda o cümlenin asıl anlamı ortaya çıkar. Ben yan cümleleri çıkardıktan sonra geriye kalan iskelete dayanarak davacı şirket haklı sonucunu çıkarıyorum; cümleyi bir bütün olarak açıklamaya çalıştığımda, davalı belediye lehine bir anlam çıkıyor ortaya, ama cümle kendi içinde bir çelişki oluşturuyor.

Belki de ben uzun süre yurt dışında kaldığımdan Türkçeyi unuttum ve kararın tam olarak neyi vurgulamak istediğini çıkaramıyorum. Kararı kendi lehlerine yorumlayan taraflara ne demeli o zaman, onlar da mı Türkçeyi unuttu acaba benim gibi?

Yukarıya aldığım örnek ne yazık ki mahkeme kararlarının dilinin anlaşılmazlığı konusundaki tek örnek değil, yarım sayfa bazen bir sayfa dolduran cümleleri anlamak için bazen defalarca okumak gerekiyor.

Kararları anlaşılır saf bir dille yazmak o kararların hukuki değerini düşürmez, tam aksine herkes tarafından anlaşılmasını sağlar. Kararların herkes tarafından anlaşılmasının hukuka zaralı olabileceğini de tahmin etmiyorum.

Saygılarımla
Old 02-10-2004, 23:08   #3
Av.Fahri ALİMOĞLU

sayın gemici;
düşünün anlattığınız örnek yargılamayı bitiren kararından alınmış. Yargılamanın bütün sonuçlarının yazıldığı belgede yapılan inanılmaz hatalar yargılama içinde neler yapılabileceğininde açık kanıtı zaten.
Bu yüzden mutlaka ses/görüntü kaydı ile yapılmalı yargılamalar.
saygılarımla
Old 03-10-2004, 20:57   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Kararın yukarıya alınan hüküm fıkrası gerçekten anlaşılmaz yazılmış. Ancak davacı reklam şirketi olduğundan bilbordların davacıya kiralandığı ve bu kira akdine Belediyenin uymadığı çıkarılabilir.
Bu sonuca göre; belediyenin davacı dışında başkaca firmalara bilbordu kiralamasının engellenemsine karar verilmekle, davacının LEHİNE bir tedbir kararı olarak düşünmek gerekir.. tabiki bu bir varsayım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi