Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kaybolan Temyİz DİlekÇesİ

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-04-2009, 17:09   #1
ege

Varsayılan Kaybolan Temyİz DİlekÇesİ

Merhabalar,

Bugün başıma gelen bir olayı THS ile paylaşmak istiyorum.

Davalı yanında iki ayrı müdahil davalı olarak katılma talebinde bulunduk, mahkeme kabul etti ve dosya Karara çıktı.
Davalının ve müdahil davalı olarak ben ve diğer tarafın temyiz talebi üzerine mürafaa da yapıldı.
Yargıtay Onama kararı verdi, davalıya ve diğer müdahil davalıya onama kararı tebliğ edildi.
Son olarak Karar düzeltme yoluna gidilecek ama bana karar tebliğ edilmiyor diye davalıdan kararın bir örneğini istedim. Onama kararında tarafımın duruşmaya katıldığı beyanlarda bulunduğu da yazıyordu ancak tarafımın temyiz ittirazlarının kabul ya da red edildiğine dair bir ibare yoktu.
Daha fazla beklemeyip Kadıköy adliyeye gittim ve dosyadan bana yargıtay Kararının tebliğini talep ettim.
Ve öğrendim ki dosyada benim temyiz dilekçem yok!

2006 yılında Kadıköy deki davaya Temyiz dilekçemi İzmir Mahkemesi vasıtası ile verdim, temyiz defterine kaydedildi harç ve dosya gönderme masrafları alındı ayrıca masraf belgesi mahkeme tarafından onaylandı.
Temyiz dilekçem ve ekleri mahkeme tarafından postaya verildi.
posta listesinden tebligat soruşturması yaptığımızda, postanın İstanbula, oradan Kadıköye ve oradan da adliye dağıtımcısına verildiği görülebiliyor. Ancak yazı işlerinde kime verildiğine henüz ulaşamadık.

Davalı ve diğer müdahil için temyiz aşamasından geçen davada , benim temyiz mürafasında hazır bulunup, sözlü beyanlarımı dinleyen Yargıtay "sizin temyiz talebiniz yok, siz neden konuşuyorsunuz ?" demedi

Düşünceme göre müdahil davalı olarak temyiz itirazlarım hiç incelenmemiş durumdadır. Ve benim için henüz dosya Temyiz aşamasındadır. Ancak Davalı temyiz itirazları red olundu ve ben davalının dosyayı takibine ve sonuçlarına bağlıyım.
Davalı Karar Düzeltme talebinde bulunurken, benim temyiz itirazlarımın da hiç dinlenmediği konusunu dilekçesine ek olarak beyan etmelidir ama,
benim davalı yanında Karar düzeltme dilekçesi mi vermem gerektiğini,
yoksa öncelikle Mahkemeye müracaatla temyiz talebim doğrultusunda dosyanın müdahil davalı sıfatı ile yeniden incelenmesini mi istemem gerektiği konusunda tereddüde düştüm.
Siz meslekdaşlarımın düşüncelerini sormak istedim
Old 29-04-2009, 11:38   #2
ege

teşekkür ederim,
Ancak, Yargıtay ilamında müdahil davalı olarak benim hazır bulunduğum yazmasına rağmen davalı ve diğer müdahil vekilinin temyiz itirazlarının reddine karar vermişken,
tarafım için hiç bir yorumda bulunmamış.Yani ne kabul ne red demiş benim için.
mürafaada bulunma sebebimin, davalı tarafından da murafalı temyiz edilmesi olduğu düşünülmüş olabilir.
Temyiz itirazlarımın red yada kabulüne de karar verilmediği için benim" karar düzeltme" talebinde bulunamıyacağımı düşünüyorum.
Old 29-04-2009, 18:51   #3
Av.Şentürk DURSUN

Sayın meslekdaşım,
Temyiz talepleriniz zuhulen incelenmediği için, karar Sizin yönünüzden henüz temyiz aşamasında olur. Siz şeklen bir tashih-i karar dilekçesi vererek, yahut ta temyiz dilekçesine atfen bir dilekçeyle temyiz talebiniz hakkında bir karar verilmesini talep edin. Tashih-i karar hakkınızı da saklı tutun. Başarılar, selamlar..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi