Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Mİras

Old 12-02-2002, 00:03   #1
ZEYNEP

Varsayılan Mİras

KONU BİRAZ KARIŞIK AMA AÇIKLAMAYA ÇALIŞACAĞIM,
BENİM BABAMA VE HALALARIMA(5 KİŞİLER) DEDEMDEN MİRAS KALMIŞ BİR GECEKONDU BULUNUYOR.10 YIL ÖNCE BU GECEKONDUYU ORTAK BİR KARARLA BİR MÜTEAHHİTE VERİYORLAR VE YERİNE 5 KATLI BİR BİNA YAPILIYOR. MÜTEAHHİT İMZALANAN SÖZLEŞMEYE GÖRE KENDİ DAİRELERİNİ ALIYOR.BABAM VE KIZKARDEŞLERİ DE ARALARINDA SADECE KONUŞARAK YANİ KAT İRTİFAĞI YAPMADAN (BU ALAN TAPU SİCİL MÜDÜRLÜĞÜNDE HALEN ARSA OLARAK GÖRÜNÜYOR) PAYLAŞIM YAPIYORLAR.BABAM GİRİŞ KATTAKİ DÜKKANI ALIYOR HALALAR DA BİRER DAİRELERİNİ.VE BİZ AİLECE YURT DIŞINA GİTMEDEN ÖNCE TÜM KARDEŞLER BİRARAYA GELİYOR VE HERKES HALALARDAN BİRİNİN KOCASINA (ENİŞTEYE) VEKALETNAME VERİYORLAR.(İŞLERİ ONUN YÜRÜTMESİ UYGUN GÖRÜLÜYOR).BABAMIN VERDİĞİ VEKALETNAME ELİMDE VE DÜKKANIN SATIŞI VE PARANIN ALINMASI HAKKINA KADAR HER TÜRLÜ YETKİYİ ENİŞTEME VERMİŞ GÖZÜKÜYOR.
FAKAT BEN BABAMI İKİ YIL ÖNCE KAYBETTİM VE TÜRKİYE'YE GERİ GELDİK(ANNEM VE İKİ KARDEŞİM DAHA VAR)
BU DÜKKANI BABAM ÖLMEDEN ÖNCE BİR ARKADAŞINA KİRAYA VERMİŞ VE BU ADAM BİZ YOKKEN KİRASINI DÜZENLİ OLARAK VERİLEN BANKA HESABINA YATIRMIŞ.
HALA AYNI KİŞİ BURADA KİRACI BULUNUYOR VE BU GÜNE KADAR HERHANGİ BİR AKSAKLIK OLMAMIŞTI.
FAKAT HALALARIM GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE BU ADAMI ARAYIP ARTIK KİRAYI KENDİLERİNE VERECEĞİNİ SÖYLEMİŞ BÖYLE OLUNCA BEN DE ANNEMDEN VE DİĞER KARDEŞLERİMDEN VEKALET ALIP DÜKKANIN TAPUSUNU ALABİLMEK İÇİN UĞRAŞMAYA BAŞLADIM.BANA BU DAHA ÖNCE KENDİSİNE BABAM TARAFINDAN VEKALET VERİLEN ENİŞTEM TÜM MALIN KENDİSİNE AİT OLDUĞUNU VE HATTA ŞU GÜNLERDE 2 DAİRENİN SATIŞINI YAPACAĞINI SÖYLEDİ.
BEN DE TAPU SİCİL MÜD.'NE GİDİP ARAŞTIRMAYA ÇALIŞTIM VE TÜM HALALARIN VE BABAMIN ARSA HİSSESİ OLARAK EŞİT HAKLARA SAHİP OLDUKLARINI GÖRDÜM.
BU DURUMDA:
1. ENİŞTEM ÖLMÜŞ BİRİNİN VEKALETİNİ KULLANABİLİR Mİ?(KULLANAMAZSA HANGİ KANUNA GÖRE KULLANAMAZ.)
2. HERKES EŞİT OLARAK BÖLÜNMEK ÜZERE ARSA HİSSESİNE SAHİP İSE SATIŞ,KAT İRTİFAĞI,KİRALAMA,KİRAYA EL KOYMA..VB ŞEYLERİ BİZLERE(YANİ BABAMIN VARİSLERİNE) HİÇ SORMADAN YAPABİLİRLER Mİ?
3. YAPARLARSA CEZASI VAR MI VE NEDİR?
4. BEN BU DÜKKANIN TAPUSUNU NASIL ALABİLİRİM?
5. EĞER DİĞER HİSSEDARLARLA ANLAŞAMAZSAM NE YAPMALIYIM.ARSA HİSSEMİ NASIL PARAYA DÖNÜŞTÜREBİLİRİM?
UMARIM BANA YARDIM EDEBİLİLİRSİNİZ,
TEŞEKKÜRLER...

07-07-2000 10:30:24
Old 12-02-2002, 00:04   #2
Kerem

Varsayılan YNT:MİRAS

Merhaba,
1- Ölmüş kişiye ait vekaletname kullanılamaz. Bu konuda özel bir kanun yok, özel kanuna ihtiyaçta yok; gerekçe vekaletnamenin bir kişinin bir kısım haklarının devri anlamına gelmesi ve ölmüş bir kişinin bu anlamda devredilebilecek bir hakkının da bulunmamasıdır.

2- Hayır yapamaz. Birlikte hareket etmeniz gerekir, bu tip kararlar için.

3- Cezası yok, uğradığınız zararı alabilirsiniz.

4- Aslında fiili bir tapuya ihtiyacınız yok. Tüm gayrımenkul üzerinde zaten hisseniz oranında mal sahibisiniz.

5- Mülkiyeti önce müşterek mülkiyete çevirmeniz daha sonra izale-i şuyu davası açmanız gerekir.

Buradaki bence sizin öncelikli meseleniz, eniştenizin babanızın ölümünden önce babanızın hissesi üzerinde satış ve benzeri bir işlemi yapıp yapmadığı. Eğer babanız ölmeden önce enişteniz aldığı vekaletle ona ait hakları örneğin halalarınıza sattıysa, o zaman durumunuz güçleşiyor.

Kerem

07-07-2000 17:29:12
Old 12-02-2002, 00:05   #3
Av.Mine

Varsayılan YNT:MİRAS

Sayın Zeynep,
Vekillik ölüm ile sona erer. Vekalet Sözleşmelerini Borçlar Kanunu
düzenler ve vekil eden öldüğünde vekalet sözleşmesinin sona ereceği
bu kanunda yazılıdır.

Vekilin vekil edenin öldüğünü bile bile vekaletnamesini kullanması
''vekaletin kötüye kullanılması'' dır. Yaptığı işlemler geçersiz
sayılır.

Kira sözleşmesi yapılması için kiralayanın malik olması (malın
sahibi olması) gerekmez. Başkasının malı da kiraya verilebilir. Ancak mal sahibi rıza göstermez ise kiracı kiralayandan tazminat isteme hakkına sahiptir. Sizin olayınızda zaten bir kira sözleşmeniz var.
Kiracı kirayı size ödemezse,ihtarname çekerek,kiranın size ödenmesini aksi halde tahliye (boşaltma) davası açacağınızı bildirmenizi öneririm.

Halalarınıza selamlar...

10-07-2000 21:31:08

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi