Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

TAŞINMAZ SATIŞI ve ZAMANAŞIMI

Yanıt
Old 03-11-2010, 15:06   #1
ravunos

Varsayılan TAŞINMAZ SATIŞI ve ZAMANAŞIMI

Sevgili Ths üyeleri ve meslektaşlarım,
Müvekkilin babası 1998 yılında sarhoşken 3.000 lira karşılığı noterde evini satıyor. Müvekkilin babası 1935 doğumlu ve halen yaşamaktadır. İşlemi yaptığı sırada 63 yaşında olduğu için yaşla ilgili bir problem gözükmüyor. Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim?
Sarhoşluk iddiasını zaten hiç dikkate almıyorum lakin gabin hükümlerine gidebilirmiyim? Ayrıca bu durumda zamanaşımı süresi geçmişmidir?
Teşekkürler...
Old 03-11-2010, 15:34   #2
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan ravunos
Sevgili Ths üyeleri ve meslektaşlarım,
Müvekkilin babası 1998 yılında sarhoşken 3.000 lira karşılığı noterde evini satıyor. Müvekkilin babası 1935 doğumlu ve halen yaşamaktadır. İşlemi yaptığı sırada 63 yaşında olduğu için yaşla ilgili bir problem gözükmüyor. Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim?
Sarhoşluk iddiasını zaten hiç dikkate almıyorum lakin gabin hükümlerine gidebilirmiyim? Ayrıca bu durumda zamanaşımı süresi geçmişmidir?
Teşekkürler...

Sayın meslektaşım, sorunuzu daha açık sorabilir misiniz?

Ev zaten noter senediyle satılmışsa sorun nedir?

Karşı taraf eve yerleşti çıkmıyor mu?

Ben anlamadım...
Old 03-11-2010, 16:31   #3
ravunos

Ev noter kanalıyla satılmış lakin 3.000 lira gibi komik bir rakama satılmış ve satan kişi o sırada sarhoş olduğunu iddia ediyor. Bu satışın üzerinden tam olarak 12 yıl geçiyor. Ve ben hangi yolu tercih edeceğimi bilemiyorum. Zaman aşımının sorun olmaması için sanırsam ehliyetsizlik ve muris muvazaası durumlarının olması gerekiyor. Lakin 12 yıl önceki sarhoşluk halinin iddia edilecek bir yanı kalmadığı düşüncesindeyim. Bu noktada müvekkilin babası yaşadığı için muris muvazaası yoluda kapanmış durumda. Gabin hükümlerinde de zor durum şartı var ki bir insan ne kadar zor durumda kalıp bir evi 3.000 liraya satabilir?
Old 03-11-2010, 16:47   #4
Av.Selim Balku

Tapu devri resmi şekil ile yapılması zorunludur.

3000 TL ödenmiş olabilir, noterde bu işlemler yapılmış olabilir, bu işlem tapu müdürlüğü marifetiyle yapılmadığından hala müvekkilinizin babasının üzerinde kaydı görünüyordur.

Önce bir tapu araştırması yapmanızı tavsiye ederim.

Tapu kaydı babanın üzerinde görünüyorsa, 12 yıl önce alınan 3000 TL iade edilmelidir.

İade ile birlikte, intifadan men istenmelidir. (İhtarname gönderin)

Bu aşamadan sonra ecrimisil elatmanın önlenmesi davası açmalısınız.

Gabin, muris muvazaa, hile; uzaklaşmayın....

Kolay Gelsin...
Old 03-11-2010, 17:33   #5
Av. Bülent Sabri Akpunar

Eğer taşınmaz karşı yana teslim edilmemişse satış vaadinden doğan 10 yıllık zamanaşımı savunması ileri sürülebilir, teslim varsa zamanaşımı defiin ileri sürülmesi MK.2'ye aykırılık teşkil ettiği için dinlenmez.

Gabin ve hile açısından hak düşürücü süre olan 1 yıl engeline takılırsınız. Geçici temyiz kudreti kaybı hernekadar tasarrufu geçersiz kılarsa da, hem olayın üzerinden geçen zaman hem de işlemin noter huzurunda yapılmış olması sebepleriyle ispat açısından zorluk çıkabilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi