Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

Delİl Tespİtİ..

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-03-2012, 12:24   #1
Konuk

Varsayılan Delİl Tespİtİ..

Eşime 2-3 yıl önce ön dişlerine diş yapıldı,,fakat yapılan dişlerin işciliği ve hekimin hatası,eşimin uzun süre diş eti rahatsızlığı çekmesine ve hatta işi bırakmasına neden oldu.Hekim kabul etmiyor hatasını,fakat biz birçok hekime gittik onlarda bizlerle aynı düşünüyor.şimdi dava açmayı planlıyorum ama önce mahkemeden delil tespiti yaptırmam gerekiyor sanırım,acaba bu dilekçeyi hangi mahkemeye yazman gerekiyor?bununla ilgili elinizde bir örnek varmı?internette aradım ama sağlıkla ilgili delil tespiti dilekçesine ulaşamadım.ve dilekçeden sonra hemen bizi çağırırlarmı.şimdiden bilgi ve yönlendirmeleriniz için teşekkür ediyorum.
Old 18-03-2012, 13:22   #2
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Konuk
Hekim kabul etmiyor hatasını,fakat biz birçok hekime gittik onlarda bizlerle aynı düşünüyor.şimdi dava açmayı planlıyorum ama önce mahkemeden delil tespiti yaptırmam gerekiyor sanırım,acaba bu dilekçeyi hangi mahkemeye yazman gerekiyor?bununla ilgili elinizde bir örnek varmı?internette aradım ama sağlıkla ilgili delil tespiti dilekçesine ulaşamadım.ve dilekçeden sonra hemen bizi çağırırlarmı.şimdiden bilgi ve yönlendirmeleriniz için teşekkür ediyorum.

Sayın Katılımcı;

Öncelikle geçmiş olsun. Diş Hekiminin neden olduğu rahatsızlıktan dolayı anladığım kadarıyla maddi-manevi tazminat davası açmayı planlıyorsunuz. Ancak HASDEM yapısı itibariyle hastalara (vatandaşlara) hakları konusunda yardımcı olmaktadır.

Her davanın kendine has özellikleri vardır. Bu nedenle dilekçe örneği , delil tespiti gibi konularda yardımcı olamayız.

Ancak, diş hekiminden kaynaklandığını kanıtlarsanız (hasta dosyası, adli tıp raporu, meslek odası şikayeti vb) sorununuza adli yönden çözüm bulabilirsiniz.

Her aşamada bir avukatdan yardım almanız hak kaybına uğramanıza engel olacaktır.

Saygılarımla.
Old 18-03-2012, 20:07   #3
Dr.DOGRAMACI

Merhaba Sn Konuk,

Öncelikle geçmiş olsun. Sn Deniz'in de bahsetmiş olduğu gibi "HASDEM yapısı itibariyle hastalara (vatandaşlara) hakları konusunda yardımcı olmaktadır"

Ancak haklarınız konusunda şu şekilde yardımcı olabileceğimi umuyorum.

Özel hukuka ilişkin olarak HMK md.106-107 uyarınca hukuki durumun, hakkın belirlenmesi vs açısından tespit davası açabilirsiniz.
Ancak yargı pratiğinde açılan eda davalarında (HMK md.105) iddialarla birlikte zaten tespit talep edildiğinden, deliller ortaya konulduğundan sadece tespit davası genelde açılmamaktadır.
Ceza hukukuna dair durumlarda ise ilgili Cumhuriyet Savcılığına şikayette bulunmanız yeterlidir. Savcılık soruşturma aşamasında gerekli belge ve delilleri toplayacaktır.

İlgili hekimden veya kurumdan hastalığınızın seyri, yapılanlar, dosyanız vs kendinizle ilgili her türlü bilgi ve belgeyi isteyebilirsiniz. Zaten ilgililer bilgilerinizi sizin adınıza (ve ikincil olarak meydana gelebilecek husumetlerin araştırılmasında ispat açısından) saklamakla yükümlüdürler. Bu yükümlülük karşılıklı olarak yapmış olduğunuz (zımni) sözleşmenin bir parçasıdır.
Dosyanız sizin kişisel veriniz olup esasen size aittir ve ilgililer saklamakla yükümlüdürler. Dosyanın kaybı veya değiştirilmesi halinde tazminat talebinde bulunabilirsiniz. Ve ayrıca gerçeğe aykırı şekilde değiştirilmesi halinde ilgililerin cezai sorumluluğu da söz konusudur.

Saygılarımla..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi