Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

Hakli OlduĞum Halde SonuÇ Yok

Yanıt
Old 13-08-2011, 09:19   #1
Konuk

Soru Hakli OlduĞum Halde SonuÇ Yok

2009 Yilinda Doktor Hatasi YÜzÜnden İdrar Yolu Enfeksİyonu İÇİn Özel Hastaneye Tedavİ İÇİn Yatirip 3 GÜn Yatip 4. GÜn KaybettİĞİm Yavruna YaptirmiŞ OlduĞum Otopsİ Sonucu Hala Çikmadi.dosyamiz K.ve İstanbul Ankara Arasinda Gİdİp Gelİyor.eksİk Evrak Var Dİye.zengİn DeĞİlİm Artİstte DeĞİlİm Sadece YÜreĞİ Yarali 1 Anne Olarak Sİzlerden Fİkİr Yardimi İstİyorum.cumhurbaŞkanliĞina ,saĞlik BakanliĞina,teftİŞ Kuruluna,valİlİk,saĞlik MÜdÜrlÜĞÜ,v. Gazetesİ,İnsan Haklari,aklima Sadece Bu Kadar Gelİyor V.s... Yerlere MÜracaat Ettİm.sonuÇ Hala Yok.adlİ Tip Kurumu Hakkinda Dava AÇilirmi SonuÇ Ne Olur Otopsİ Sonucu Gelmeden Dava Da AÇamiyoruz.benİm BaŞim Yandi BaŞka ÇİĞdemler Solmasin Dİye UĞraŞiyorum.allah Rizasi İÇİn BaŞka Yapmam Gereken 1 Şey Varsa Benİ Aydinlatirsaniz Sevİnİrİm...İyİ ÇaliŞmalar.
Old 13-08-2011, 17:16   #2
Av. Levent Kıray

Allah rahmet eylesin. Özel hastanelerdeki zararlar konusunda da vekâlet sözleşmesi hükümlerinin uygulanması gerekir. Bu durumda zamanaşımı 2009 yılından itibaren 5 yıldır. Yani henüz geç kalınmamıştır. Bu nedenlerle, tıbbî zarar iddiasının olduğu Özel Hastanenin bulunduğu yerdeki Asliye Hukuk Mahkemesinde mânevi tazminat davası açabilirsiniz. Tabii ispat yükü sizde olacaktır. Kolaylıklar dilerim.
Old 14-08-2011, 18:18   #3
üye31284

Alıntı:
Yazan Konuk
2009 Yilinda Doktor Hatasi YÜzÜnden İdrar Yolu Enfeksİyonu İÇİn Özel Hastaneye Tedavİ İÇİn Yatirip 3 GÜn Yatip 4. GÜn KaybettİĞİm Yavruna YaptirmiŞ OlduĞum Otopsİ Sonucu Hala Çikmadi.dosyamiz K.ve İstanbul Ankara Arasinda Gİdİp Gelİyor.eksİk Evrak Var Dİye.zengİn DeĞİlİm Artİstte DeĞİlİm Sadece YÜreĞİ Yarali 1 Anne Olarak Sİzlerden Fİkİr Yardimi İstİyorum.cumhurbaŞkanliĞina ,saĞlik BakanliĞina,teftİŞ Kuruluna,valİlİk,saĞlik MÜdÜrlÜĞÜ,v. Gazetesİ,İnsan Haklari,aklima Sadece Bu Kadar Gelİyor V.s... Yerlere MÜracaat Ettİm.sonuÇ Hala Yok.adlİ Tip Kurumu Hakkinda Dava AÇilirmi SonuÇ Ne Olur Otopsİ Sonucu Gelmeden Dava Da AÇamiyoruz.benİm BaŞim Yandi BaŞka ÇİĞdemler Solmasin Dİye UĞraŞiyorum.allah Rizasi İÇİn BaŞka Yapmam Gereken 1 Şey Varsa Benİ Aydinlatirsaniz Sevİnİrİm...İyİ ÇaliŞmalar.

Allah rahmet eylesin.
Evrakların eksik olmasında ve/ya başka gecikme sebeplerinde görevi ihmal var mı yok mu araştırılması gerekmektedir. Bir avukat tarafından dosyanızın ve gelişmelerin birebir değerlendirilmesinin ardından, gerekirse suç duyurusunda bulunabileceğinizi düşünüyorum. Yine somut değerlendirmeler neticesinde, ileride tazminat hakkınız da olabilir. Adli Tıp Kurumu işlemleri nedeniyle de dava açılabilir elbette, ancak husumet Adalet Bakanlığı' na yöneltilir.
Old 16-08-2011, 21:18   #4
Dr.DOGRAMACI

Başınız sağ olsun, Çiğdem'e Allah'tan rahmet dilerim.

Adli Tıp Kurumu Kanunu Uygulama Yönetmeliği 10. maddesi

"b) Otopsiler, daire başkanı veya onun görevlendireceği bir uzman nezaretinde, asistanlar ve teknik elemanlarla müştereken, Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunundaki hükümlere uygun olarak ve cesedin morga gelmesinden itibaren en geç kırk sekiz saat içerisinde yapılıp, raporu diğer ilgili ihtisas dairelerindeki işlem ve gerekli tüm incelemeler, istenilen belgeler tamamlandıktan sonra on beş gün içinde rapor tanzim edilerek mahalline gönderilmek üzere Adlî Tıp Kurumunun ilgili birimine teslim edilir."

Aslına bakarsanız Adli Tıp Kurumu Morg İhtisas Dairesi yoğun bir iş yüküne sahip olsa da otopsileri hızlı bir biçimde sonuçlandırabiliyor. Ama haklarında o kadar çok olumsuz söylenti var ki.. Ne yazık ki bunun en büyük sebebi bu kadar önemli bir konuda ülkemizde konusunda genel kabul gören tek kurum oluşu. Ancak tabi ki hiçbir mazeret 2 yıllık bir sürede otopsinin sonuçlandırılmaması için kabul edilemez.

Tahminimce mahkeme dosyayı yollarken (genel yaklaşım bu şekildedir) Morg İhtisas Dairesi'ne otopsi sonucu ve 1. İhtisas Kurulu'na da ölüm sebebiyle ilgili (hata, ihmal vs) bilimsel ve teknik görüş alabilmek için birlikte yollamıştır. Dosya Kuruma yollanır ve her şey yapılmış tüm inceleme tamamlanmış bir biçimde sonuç raporunu beklenir.
Aslında zannedilenin aksine Otopsi raporu ve Kurul'un verdiği karar birbirinden farklı kararlardır. Morg İhtisas'ın işi çabuk biter ama olay Kurul'da tıkanır. Çünkü kurul incelemesi esnasında bir çok belgeye ihtiyaç duyar. Genelde sıkıntı da burada ortaya çıkıyor. çünkü eksik bir belge bilgi olduğunda mahkeme ve kurul arasındaki yazışma dosyanın gidip gelmesi mahkemenin tekrar karar alması dosyayı tekrar kurula göndermesi ve bir sonraki kurul toplantısında sıraya girip görüşülmesi vs vs nereden baksanız 4-5 aylık bir süreç. Tabi yine bir eksiklik ya da yeni bir ihtiyaç ortaya çıkarsa bu süreç yeniden işlemeye başlıyor.

O yüzden bu tür ölümlü olaylarda öncelikle Morg İhtisas'tan ölüm sebebinin istenmesi. Sonuç geldikten sonra İhtisas Kurulu'ndan görüş istemek. Arada çok ince bir fark var ama bu şekilde gelen sonuca göre hareket etmek daha uygun olur ve işler daha hızlı ilerler. Ama burada görev daha çok yasal temsilcinize düşüyor. konusunda kendisini yetiştirmiş birisinin size daha çok yardımcı olabileceği aşikar.

Ama şu an durumunuzla ilgili ATK Başkanlığı'na durumunuzla ilgili bir dilekçe yazın. Her ne kadar kendilerini haklı gösterecek bir şekilde cevap vereceklerse de Sn Zeytinn'in de dediği gibi savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Diğer taraftan da Sn. Kıray'ın dediği gibi tıbbi uygulama hatası açısından tazminat davası açabilirsiniz.

Tekrar başınız sağ olsun.
Allah'tan rahmet size de sabır dilerim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi