Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Velayetle İlgili

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-06-2009, 17:12   #1
Konuk

Kitap Velayetle İlgili

Merhabalar; çocuğumun velayeti bende, babasının ayda iki defa görme hakkı var cumartesi saat 9:00 alıp pazar akşamı saat 18:00 de bırakıyor,fakat görme hakkını kafasına estiği gibi kullanıyor,ayda bir defa arayıp almakta veya "hiç" almamaktadır sorum şu; diğer almadığı ayları daha sonra isteme hakkı varmı? mesala 3-4 gece onda kalması gibi? kısaca sadece mahkemenin verdiği günlerdemi görmesi gerekir,yoksa kendi istegi dogrultusunda kafasına estiği gibi çocugu şu gün alıp şu gün bırakıcam aradım zaman hazırla gibilerinden emretmesi dogrumu vermesem problem olurmu?
çocukla görüşürken ikimizdede evrak var alırken o imza atıyor verirken ben tabiki ay,gün,saat, ve tarih yazılı olarak teşekkürler...
Old 14-06-2009, 18:00   #2
Themis99

Sayın Konuk
Kişisel ilişki kurulması,çocukla görüşülmesi, velayet kendisine verilmeyen taraf için bir hak niteliğindedir.
Velayet kendisine verilmeyen taraf bu hakkı kullanıp kullanmamak, çocuk ile görüşüp sevgisini tadıp tatmak seçeneklerinden birini tercih edebilir.Görüşmediği günleri talep etme hakkı olduğunu düşünmüyorum. Velayet hakkınızı zedeleyecek ve karara aykırı olacak şekilde çocukla görüş talep edemez.Kararda kinin dışında çocuğu yanında alıkoyamaz.
TCK madde 234 'ün dikkate alınması gerekmektedir.

Alıntı:
Çocuğun kaçırılması ve alıkonulması

Madde 234- (1) Velayet yetkisi elinden alınmış olan ana veya babanın ya da üçüncü derece dahil kan hısmının, onaltı yaşını bitirmemiş bir çocuğu veli, vasi veya bakım ve gözetimi altında bulunan kimsenin yanından cebir veya tehdit kullanmaksızın kaçırması veya alıkoyması halinde, üç aydan bir yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

(2) Fiil cebir veya tehdit kullanılarak işlenmiş ya da çocuk henüz oniki yaşını bitirmemiş ise ceza bir katı oranında artırılır.

(3) (Ek: 6/12/2006 – 5560/10 md.) Kanunî temsilcisinin bilgisi veya rızası dışında evi terk eden çocuğu, rızasıyla da olsa, ailesini veya yetkili makamları durumdan haberdar etmeksizin yanında tutan kişi, şikâyet üzerine, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Sizin kararda belirtilen tarih ve saatler dışında çocuğu teslim,baba ile görüştürme yükümlülüğünüz bulunmamaktadır.

Yukarı da ifade ettiğim üzere, Velayet kendisine verilmeyen taraf bu hakkı mahkemece belirtilen tarih ve saatler içerisinde kullanabilir. Sorunuzda belirttiğiniz üzere 'ben o gün gelmedim .şu gün gelip alacağım'' demesi , bir hak vermez. Çocuğu teslim etme zorunluluğunuz yoktur.

Çocuğu teslim alırken ve verirken buna dair tutanak tanzim etmeniz yerindedir.

Sorununuzun her aşamasında mutlaka bir avukatın hukuki yardımından faydalanmanız, mali durumunuz iyi değilse bulunduğunuz ilin baro adli yardım bürosuna müracaatla bir avukatın ücretsiz hukuki yardımını talep etmeniz haklarınızı güvenle kullanmanız açısından önemlidir. Saygılar.
Old 14-06-2009, 23:40   #3
Konuk

Karar

avukatım var fakat ben burdaki soruyu önce ona sorunca şu yanıtı aldım için sizlere yazma ihtiyacı duydum;
babayla çocuk arasındaki ilişkiye biz karışmıyoruz sonuçta babası alsın görsün ikisi arasındaki kişisel ilişkiymiş...

Sayın Themis99 verdiğiniz net ve açık samimi yanıtınız için çok teşekkür ederim iyi ki varsınız bu sitede saygılarımla...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi