Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kaydında ihtiyati tedbir olan bir gayrımenkulün miras yolu ile intikali mümkün müdür?

Yanıt
Old 22-10-2007, 15:20   #1
avukat zeynep

Varsayılan Kaydında ihtiyati tedbir olan bir gayrımenkulün miras yolu ile intikali mümkün müdür?

Arkadaşlar Merhaba,
İçinden çıkamadığım ve bir türlü yanıt bulamadığım bir konu var sizlerle paylaşmak istediğim.Müvekkilimin annesi ,bir g.menkulu "g.menkul satış vaadi sözleşmesi" ne dayanarak açtığı dava sonucunda mahkeme kararıyla adına tescil yaptırıyor.Bu tescilden önce ve sonrasında da g.menkulün üzerinde tedbirler var.İşin kötü yanı bu tedbirler 1970 lerden kalma ve dosyalarını veya akıbetlerini (karar kartonunu da bulamadık)öğrenemedim. (Tedbirlerden bir Ticaret Mahkemesince konulmuş,biri de değişik iş olarak yapılmış, karar kartonu da yok ve akıbeti belli değil.)Tabi anne vefat edince tek kızı mirasçı sıfatıyla tescil için tapuya gittiğinde "g.menkulün kaydında tedbir" olduğu gerekçesiyle tescil yapılmıyor.Tebdirin kalktığına dair yazı için Tic.Mahkemesine gittiğimde "Hakim, karar olmadan tedbiri kaldıramayız"diyor.
-Bu türden tedbirleri kaldırmanın yolu var mıdır?
-Tapuya mı dava açmam gerekir?
-Müvekkile bir avukat 'hiç bu işe girmeyin, zararlı çıkarsınız'demiş, bunun gerekçesini de anlamadım.Bilmediğim başka bir durum mu var?
Old 25-10-2007, 00:34   #2
kadirtoprak

sayın üstad; şu karar izlemeniz gereken yol konusunda size bilgi verecektir. Ancak en azından karşı tarafı bilmeniz gerekecektir ve umarım bu da şerhten anlaşılmaktadır. Saygı ile..
T.C.
YARGITAY
1. HUKUK DAİRESİ
E. 2003/116
K. 2003/729
T. 22.1.2003
• İHTİYATİ TEDBİR (Tapu Kaydındaki İhtiyati Tedbirin İptali İstemi)
• YETKİLİ MAHKEME (Tapudaki İhtiyati Tedbir Şerhinin Kaldırılması Davalarında Yetkili Mahkemenin Taşınmazın Bulunduğu Yer Mahkemesi Olması)
• TAPU KAYDINA TEDBİR KONULMASI (Davanın Sonuçlanması Karşısında Şerhin Yasal Geçerliliğinin Kalmadığını İleri Sürerek Tedbir Şerhinin Kaldırılması İstemi)
1086/m.13
ÖZET : Davacı, ihtiyati tedbir talepli açılan dava neticesi tapu kaydına tedbir konulduğunu, davanın sonuçlanması karşısında şerhin yasal geçerliliğinin kalmadığını ileri sürerek tedbir şerhinin kaldırılmasını talep etmiştir. Dava, mülkiyetin sınırlandırılmasına ilişkin şerhe yöneliktir. Talebin taşınmaz aynından bağımsız düşünülmesi mümkün değildir. Açıklanan nedenlerle, davada taşınmazın bulunduğu yer mahkemesi yetkilidir.

DAVA : Taraflar arasında görülen davada;

Davacı Hazine, davaya konu 80 ve 82 nolu parsellerin 47/48'er hissesinin maliki olduğunu, taşınmazların eski tapu kaydına işlenmek üzere İstanbul 5. Asliye Hukuk Mahkemesinin 1957/751 esas sayılı davasında verilmiş bulunan 1957 tarihli ihtiyati tedbir kararına dair şerhlerin mevcut kayıtlarda da yer aldığını, ancak ilgili davanın sonuçlanıp kesinleşmesi karşısında şerhlerin yasal geçerliliğini yitirdiğini ileri sürmüş, kaldırılmasını istemiştir.

Dava kendisine ihbar olunan Vakıflar İdaresi, taviz bedeli ödenmeden tapuda herhangi bir işlem yapılamıyacağını bildirmiştir.

Mahkemece, kaldırılması istenen ihtiyati tedbir şerhinin ancak bu karan veren İstanbul 5. Asliye Hukuk Mahkemesince kaldırılabileceği gerekçesiyle davanın reddine karar verilmiştir.

Karar, Hazine tarafından süresinde temyiz edilmekle, tetkik hâkimi raporu okundu, düşüncesi alındı. Dosya incelendi, gereği görüşülüp düşünüldü:

KARAR : Dava, tapu kaydındaki ihtiyati tedbir şerhinin kaldırılması isteğine ilişkindir. Mahkemece, tedbir şerhinin hangi mahkemece konulduysa ancak o mahkemece kaldırılabileceği gerekçesiyle davanın reddine karar verilmiştir. Davada istek sicile ve sicilde beliren taşınmaz mülkiyetinin sınırlandırılmasına dair şerhe yöneliktir. Bu bakımdan talebin taşınmaz aynından bağımsız düşünülmesi mümkün değildir. HUMK.'nun 13. maddesi de göz önünde bulundurularak davada Şişli Mahkemelerinin yetkili bulunduğu sonucuna varılmaktadır.

SONUÇ : Hal böyle olunca, işin esasının incelenerek sonucuna göre bir karar verilmesi gerekirken, yazılı olduğu üzere hüküm kurulması doğru değildir. Hazinenin temyiz itirazı yerindedir. Kabulüyle hükmün açıklanan nedenden ötürü HUMK.nun 428. maddesi gereğince BOZULMASINA, 22.1.2003 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.
Old 25-06-2008, 11:11   #3
caner87

benim olayımda da benzer bir durum söz konusu. 1978 yılına ait ihtiyati tebirler hala taşınmazın üzerinde duruyor ve mirasçılar tapuda bir işlem yapmak istediklerinde karşılarına çıkıyor, tapu idaresi ihtiyadi tedbirin verildiği mahkemeden kaldırılması ile ilgili yazı istiyor, bu nasıl yapılır? dosyayı bulamazsak ne olur? ihtiyati tedbirin kaldırılması taleple mi dava yolu ile mi oluyor, bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim..
Old 25-06-2008, 12:59   #4
avukat zeynep

Sayın Meslektaşım,
İşte ben de bu sorunun cevabını bulamadım. Ben tapu dairesinden yazı almıştım. İhtiyati tedbirin devam edip etmediğini Mahkemeye soran. İlgili Mahkemelerin hakimleri ise dosyayı görmemiz lazım dediler. Dosya tabii ki yok da, karar kartonundan karara ulaşabilirseniz, en azından tedbirle ilgili bir cevap vermesi konusunda hakimi ikna edebilirsiniz diye umuyorum.(Tabi hakim dosyayı görmeden karar vermek istemiyorsa) Ben karar kartonuna da ulaşamadığım için orada tıkandım. Üstelik bazı tedbirler değişik iş dosyasından tedbir olarak verildiği için karar kartonları da yok. Dava açılabilir mi? Nasıl bir dava ve nereye? Maalesef bir hukukçu olarak üzülerek söylüyorum cevabını bulamadım, zaten bu konuyu bu foruma taşımamın da sebebi buydu ....
Old 25-06-2008, 16:05   #5
caner87

şimdi aynısı benim başımda mutlaka br çaresi olmalı.. biraz daha araştıracağım, henüz hakimle ve dosyayı aramakla uğraşmadım, önce bilgi sahibi olmak istiyorum ama herhangi bir veriye ulaşamadım, bilgisi olan olur ve paylaşır ise çok sevineceğiz..
Old 26-06-2008, 12:09   #6
avukat zeynep

Sayın Caner,
Öncelikle benim izlediğim yolu izleyebilirsiniz. Ben karar kartonunu bulamadığım için tıkandım. Onun dışında bir yol bulursanız ve buraya yazarsanız çok iyi olur. Saygılar, iyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi