Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

AyrildiĞim EŞİm Tarafindan Psİkolojİk Ve Fİzİkİ Tehdİt Altindayim

Konuyu Kilitleyin
Old 14-12-2011, 10:16   #1
Konuk

Varsayılan AyrildiĞim EŞİm Tarafindan Psİkolojİk Ve Fİzİkİ Tehdİt Altindayim

28 Şubat 2011 de resmi olarak evliliğimin bitmesinin nedeni eşimden görmüş olduğum şiddet ve sorumsuz davranıp çalışmaması evine bakmaması çocuğumu ve beni mağdur etmesiydi. aqma boşanmamamız benim peşimi bırakması için yeterli olmadı. hürriyetimi engellemeye kalkışması beni kaçırmaya kalkması dolayısıyla şikayetçi oldum ve benzer bir olaya karışması durumunda yatacağı bir ceza kararı çıktı mahkemeden. Ama daha hiçbir şey bitmedi. Yaklaşık olarak bir yıldır beni sakat bırakmak, yakmak ve öldürmekle tehdit ediyor. Dönem dönem bu tehditlerin dozu artıyor. Çocuğum onda 11 yaşında bir kızımız var. ben ----'da yaşıyorum. Onlar ise ----'da. yaklaşık olarak 5-6 gün önce eski eşim benim bulunduğum sokakta 500 mt ötemde bir bekar evine yerleşti. Kızım ----'da babannesi ve dedesiyle kalıyor. Şimdi tehditlerin boyutu değişti. onunla telefonda konuşmayı reddettiğimde evimi basmak bana ve aileme zarar vermekle tehdit eder oldu beni. Takip ettiğini işimi neler yaptığımı bildiğini söyleyerek üzerimde baskı kurdu ve beni tedirgin etmeyide başardı. Yıllar sonra tekrar elde ettiğim özgürlüğümün korkuyla beraber kısıtlanması bana hiç adaletli gelmiyor. Çalışıyorum işime ve evime gidip gelirken kendimi hiçde güvende hissetmiyorum. karakoldan bana birşey yapmadığı sürece herhangi bir işlem yapamayacaklarını söylediler.bana kim nasıl ve ne şekilde yardım edebilir? şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.
Old 14-12-2011, 16:12   #2
kezzy

Sayın katılımcı;
Eski eşinizin sizi tehdit etmesi suçtur. Savcılığa suç duyurusunda bulunabilrsiniz.
Hak kaybına uğramamak için bir avukatın doğrudan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgiden dolaytı teşekkür ederiz.
Saygılar
Old 14-12-2011, 17:10   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Meslektaşımın cevabına ek olarak;

Ayrılmış olsanız da 4320 sayılı kanun gereği, en yakın aile mahkemesine masrafsız olarak başvurabilir ve tehdit edildiğinizi ve bu şekilde şiddet altında olduğunuzu belirtebilirsiniz.
Alıntı:
Yazan 4320sy.yasa
a) Aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması,

b) Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşmaması,

c) Aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi,

ç) Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi,

d) Varsa silah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesi,

e) Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak şiddet mağdurunun yaşamakta olduğu konuta veya işyerine gelmemesi veya bu yerlerde bu maddeleri kullanmaması,

f) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması.

Aile mahkemesi yargıcı, kişinin konutunuza ve işyerinize yaklaşmasının önlenmesi, sizi telefon veya diğer iletişim araçlarıyla rahatsız etmesine son vermesi, varsa silah ve benzeri aletlerini teslim etmesi gibi TEDBİR kararları verebilecektir. Denemenizde yarar vardır.

Bir avukatla birlikte yol alınız.

Saygılar,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi