Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanuna Yönelik Bi İki Soru ...

Old 21-10-2005, 08:23   #1
hbe

Varsayılan Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanuna Yönelik Bi İki Soru ...

ben bir tüketici
olarak bu konu hakkında internetten araştırma yaptım . fakat kanuna da bakmama rağmen bazı noktaları tam olarak açıklığa
kavuşturamadım .

malın tamirde geçirdiği süre 30 gün olarak belirtilmiş . fakat bu 30 gün iş günü olarak mı ( yani pzt-cuma )yoksa
haftanın tüm günlerini mi kapsar ?

bir de para iadesi istendiği zaman malı alırken ödediğimiz fatura bedeli mi bize geri ödenir yoksa başka bi bedel
mi ? eğer farklı bi bedel ödemesi yapılacaksa bu bedeli kim , ne şekilde belirler .

konuyu da biraz açıklayayım . ben bir cep tlf. aldım . tlf nu bi kaç ay kullandıktan sonratelefon arıza yaptı .
bende servise götürdüm . tlf.aynı sorundan dolayı 4 sefer servise gitti . servisten tlf nu aldıktan sonra 15 dk içinde
tekrar servise geri veriyorum . bu 4 defa servis ziyareti boyunca tlf hiç kullanamadım . konuyu müşteri hizmetlerine
ilettim ve para iadesi istediğimi belirttim . fakat aldığım cevap çok ilginçti : biz firma olarak para iadesine çok sıcak
bakmıyoruz !!! şu anda tlf um serviste "board" bekliyo . imei numarası bile değişecekmiş . tlf un dış kapağı hariç geri
kalan tek ünitesi komple değişecek . fakat ben böyle bir şey istemiyorum . bu konuda hakkımı aramak istiyorum . nereye
nasıl başvurmalıyım ? tlf unumu servisten almalı mıyım yoksa orda kalsın mı ? bu konularda beni aydınlatırsanız sevinirim .
veya kime danışabileceğimi belirtirseniz çok sevinirim .

cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim .

saygılarımla , hasan basri elbastı
Old 19-11-2005, 19:09   #2
Adaletin Kılıcı

Sayın hbe;

Siz almış olduğunuz malın ayıbından dolayı tkhk da sayılan haklardan ücretsiz onarım yoluna başvurmuşsunuz. Garanti belgelerinin arkasında da belirtildiği gibi aynı arızadan 3 defa onarıma giden mal değiştirilir. O yüzden telefonunuzu değiştirmek zorundalar. Siz ücretsiz onarım hakkınızı kullanmayıp paranızı da isteyebilirsiniz tabiki. Bu da kanunun size tanıdığı bir seçimlik haktır. Buna yanaşmayan satıcıya karşı benim önerim valiliklerde bulunan hakemlik kurumuna başvuranıcdır. Fakat hakemlik kurulunun kararının bağlayıcı olmadığından dolayı yine de paranızı iade etmekten kaçınabilirler. Bu sefer dava açarsınız. Fakat yineliyorum bence karar aşamasının hızlı olması için hakemlik kurumuna başvurmanızı öneririm.

Saygılarımla

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi