Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Adil yargılanma hakkı ihlalinde tazminata dayanak belgeler nelerdir

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-02-2015, 10:48   #1
irem885

Varsayılan Adil yargılanma hakkı ihlalinde tazminata dayanak belgeler nelerdir

Adil yargılanma hakkının makul sürenin aşılması ile ihlali sebebine dayalı olarak Anayasa Mahkemesine başvurdum. Lakin tazminata dayalı belge ibraz etmem istendi.
Bu hususta ibraz edebileceğim bir belge mevcut değil. Ancak 8 yıl boyunca duruşmalara gitmek, yol giderleri, vekil için karşılanan konaklama ve uçak biletlerinin bir anlamda başvurunun maddi tazminat kalemleri olduğunu düşünüyorum.
Bu konuda evvelce başvuru yapanlar varsa nasıl bir yol izlemem gerekir?
Old 27-02-2015, 17:24   #2
metinnarin

Sayın Meslektaşım;

Benim geldiğiniz aşamaya ulaşmış başvurum olmamakla birlikte bireysel başvuru kararlarında gördüğüm kadarıyla;
yargılamada makul sürenin aşılması (İhas 6, ay 36 ve 141) nedeniyle verilen ihlal kararlarının tamamında talep edilmiş ise eğer manevi tazminata hükmediyor. Ellerinde kendilerinin oluşturdukları bir tarifenin var olduğu anlaşılıyor.Sizin sözünüzü ettiğiniz kalemlere ilişkin verilen bir maddi tazminata rastlamadım. Bir talep edin bakalım ne diyecekler? Ancak AHİM uygulamalarında ihlal ile tazminat istemine neden olan zarar arasında somut bağlantının kurulması gerektiği,zararların da belgelendirilmesi gerektiğine vurgu yapılıyor. Ahim kararlarında çok açık ve ağır ihmallerin varlığı söz konusu olduğunda hakkaniyete uygun bir tazminat resen takdir edilebiliyor. takdir edilen bu bedel ülkemiz açısından çok düşük değerlere denk düşüyor. İngiliz barister olsaydık yaşamıştık.
Old 03-03-2015, 13:30   #3
parézer

Merhabalar
Anayasa Mahkemesinde sonuçlanan bir dosyam oldu. Mahkeme giderler ve masraflar hususunda hiç bir belge talep etmeden sadece manevi tazminata hükmetti. AİHM dosyalarında da mahkeme tazminat hususunda, ihlalin niteliğine göre resen karar veriyor. Ancak yapılan masraf ve giderler konusunda belge sunulup talepte bulunduğumuz durumlarda tazminat dışında bir miktar adli giderin de ödenmesine hükmediyor.
Ayrıca Anayasa Mahkemesinde devam eden bir dosyamda, maddi tazminat talebim vardı. Mahkeme maddi tazminat konusunda zararların neler olduğunu belirtmem ve varsa belgelerini sunmam istenmişti. Yaralanma dosyası olduğu için sağlık raporları, çalışamadığına ilişkin belgeler ve sigorta ve maaş belgelerini sunmuştum. Henüz karara çıkmadı...

İyi çalışmalar diliyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi