Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

KESİNLEŞME VE HARÇ SORUNU vekalet ücreti

Yanıt
Old 21-04-2010, 13:09   #1
petroçelli

Varsayılan KESİNLEŞME VE HARÇ SORUNU vekalet ücreti

Tüm meslektaşlarıma saygılar sunuyorum.

Müvekkilim ile davalının anlaşmalı boşanması gerçekleşti, kesinleşen ilama dayanarak davalıya ait taşınmazın 1/2 sinin müvekkilim adına tescili için dava açtım . taşınmaz bedelinin yarısının harçlarını ödedik,davamız kabul edildi(bu arada davayı açarken taşınmaza tedbir de koydurdum.)

Gerekçeli kararda taşınmazın 1/2 hissesinin müvekkilim adına tesciline ,
ödediğimiz harcın mahsubu ile kalan harcın davalıdan alınıp hazineye irat olarak kaydına , vekalet ücreti ve yargılama giderlerinin davalıdan alınıp davacıya verilmesine demekte.

Sorun şu mahkeme kalemi özetle şunu demekte , harcı yatırın öyle tebliğ edelim öyle karar aslını verelim

vekalet ücreti ve tapuya 1/2 hissenin tescili için ne gibi bir yol izlemeliyim , elimde mahkeme kararı var ama icra edemiyorum , oysa bu davayı 1/2 hissenin müvekkilim adına tescili için açtım.
saygılarımla

Ya
Old 21-04-2010, 13:38   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan petroçelli
Tüm meslektaşlarıma saygılar sunuyorum.

Müvekkilim ile davalının anlaşmalı boşanması gerçekleşti, kesinleşen ilama dayanarak davalıya ait taşınmazın 1/2 sinin müvekkilim adına tescili için dava açtım . taşınmaz bedelinin yarısının harçlarını ödedik,davamız kabul edildi(bu arada davayı açarken taşınmaza tedbir de koydurdum.)

Gerekçeli kararda taşınmazın 1/2 hissesinin müvekkilim adına tesciline ,
ödediğimiz harcın mahsubu ile kalan harcın davalıdan alınıp hazineye irat olarak kaydına , vekalet ücreti ve yargılama giderlerinin davalıdan alınıp davacıya verilmesine demekte.

Sorun şu mahkeme kalemi özetle şunu demekte , harcı yatırın öyle tebliğ edelim öyle karar aslını verelim

vekalet ücreti ve tapuya 1/2 hissenin tescili için ne gibi bir yol izlemeliyim , elimde mahkeme kararı var ama icra edemiyorum , oysa bu davayı 1/2 hissenin müvekkilim adına tescili için açtım.
saygılarımla

Ya

Kararı size verseler de kesinleşmeden tapu işlem yapamaz. Vekalet ücretini de takibe koyamazsınız.
Old 21-04-2010, 14:53   #3
petroçelli

Varsayılan kesinleştirme

harcı yatırmadan (davalı nın harcını ) kesinleştirmenin bir yolu yok mudur?
Old 21-04-2010, 16:44   #4
ATARAS

Değerli Meslektaşım,

AİHM ve Anayasa Mahkemesinin son kararlarından sonra, davacı taraf karşı tarafın yatırması gereken harcı yatırmaksızın kararı alabiliyor. En azından bazı Mahkemeler artık bu şekilde kararı veriyor. Ancak harç yatırılmadan karşı tarafa tebliğe çıkartmıyor ve dolayısıyla temyiz süresi işlemediğinden kesinleşmiyor. Kesinleşmeden icraya konulabilecek kararlar açısından sıkıntı yok. Bu şekilde alınan kararlar icraya da konulabiliyor. Ancak sizin örneğinizde olduğu gibi, icraya konulabilmesi için kesinleşmesi gereken ilamlarda sıkıntı devam ediyor... iyi çalışmalar.
Old 23-04-2010, 10:57   #6
Av. Eyüp KATI

burada söyle bir sorun var mahkeme kalemleri ilamı veririm ancak kesinleşme şerhi için harçların ödenmesi lazım diyor bunun için karşı taraftan maliyenin tahsilini beklemekle karşı karşıya kalabilirsiniz böyle bir sorunumuz bulunmaktadır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi