Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

tedbir nafakasını çalışan kadınlar çocukları için alabilirmi

Konuyu Kilitleyin
Old 16-06-2009, 22:06   #1
Konuk

Varsayılan tedbir nafakasını çalışan kadınlar çocukları için alabilirmi

ben 10 yıllık evliyım.2 cocugum var.9 ve 3 yasında.eşim evlendigimiz yıldan itibaren sureklı maddı zarar verdı.evıne ve cocuklarına dogru durust kazandıgı paradan vermedı.ben calısıyorum.evın gecımını daha cok ustume yıkdı.kendısı kredıkartını arkadasına verdı.arkadası odemedı banka ıcra gondermesın dıye kendı odemeye basladı.bır baska yıl senet ımzaladı tarıhsız ısımsız.karsı taraf tarıh ısım yazarak ısleme koydu ıcralık olduk.her yılbır ıcralık vukuat.aslında cocuklar olmasa bosanmayı kesın dusunuyorum ama cocukların durumunu dusunerek bosanmadan tedbır nafakası davası acabılırmıyım.eve para vermıyor cocukların gecımını dusunmuyor.evın ıhtıyaclarını ve cocukların ıhtıyaclarını ben karsılıyorum.amakendı loto,sans oyunlarından hıc tavız vermıyor.yanı ne yol tutacagımı bılmıyorum,haklarımıda bılmıyorum.
ne yapabılırım.
Old 16-06-2009, 23:07   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Katılımcı,

Türk Medeni Kanunu'na göre eşlerden her biri evliliğin giderlerine güçleri oranında emek ve malvarlığı ile katılmakla yükümlüdür. Aile mahkemesinden isteminiz üzerine yargıç, eşinizin evlilik birliğine yapacağı parasal katkıyı belirler. Sizin ev işlerini görmeniz, çocuklara bakmanız katkı miktarının belirlenmesinde dikkate alınır. Ayrıca bunu geçmiş bir yıl ve gelecek yıllar için isteyebilirsiniz. Yani çalışsanız da eşinizin yapacağı katkının belirlenmesini isteyebilirsiniz, bu evlilik içinde eşinizin ödeyeceği nafakadır.

Bunun yanında eşinize borcu olan kişiler varsa birliğin giderlerine katılmadığı için yargıçtan ödemenin size yapılmasına karar verilmesini isteyebilirsiniz. Ayrıca ailenin ekonomik varlığının korunması için isteminiz üzerine yargıç tarafından belirlenen malvarlığı değerleri üzerinde sizin rızanız olmadan tasarrufta bulunmamak üzere tasarruf yetkisinin kısıtlanmasını isteyebilirsiniz.

Ayrıca yaşadığınız ev eşiniz adına kayıtlı ise tapu kütüğüne aile konutu şerhi verilmesini isteyebilirsiniz. Eşiniz aile konutunu sizin rızanız olmadan başkasına devredemez, üzerinde ipotek kuramaz. Eğer kiradaysanız yine rızanız olmadan kira sözleşmesini feshedemez, ama eğer sözleşmenin tarafı olmak isterseniz evi size kiraya veren kişiye bildirimde bulunarak sözleşmenin tarafı haline gelebilirsiniz.

Bütün bu haklarınızı güvenle kullanabilmek ve hak kaybına uğramamak için bir avukattan yardım almanızı önemle öneriyoruz. Eğer mali gücünüz elverişli değilse bulunduğunuz yerdeki baronun adli yardım birimine başvurmanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi