Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eski eş mağduruyum

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-03-2008, 09:44   #1
Konuk80

Varsayılan Eski eş mağduruyum

Merhaba;

1-Boşanma davamız temyizde (velayet gibi konulardan)

2-Eski eşim işten atılmam için yaklaşık 2.5 senedir iş telefonundan beni,personeli ve amirlerimi rahatsız etme,küfür etme,beni karalayıcı çeşitli faaliyetlerde bulundu.Telefonları dinletmeme izin verilmedi,ama beni aralıksız aradığına dair dökümleri aldım.Kimse tanıklık etmez,insanları tehdit etti.Bana en kötü iftiraları attı

3-Bir banka genel müdürlüğünde çalışıyorum.Terfi aldığımı öğrenmiş.Atılmam için amirleri gece gündüz arayıp baskı yapıyor.Şimdi beni şubeye göndermeye çalışıyorlar.Bu da atılmam demek.Çünkü burada 7 yıllık bir personelim.Yeni gittiğim yerde tanınmayacağım ve deneme süresi olacak ve eski eşimin vereceği 1-2 rahatsızlıktan sonra beni işten çıkaracaklardır.

4-Dışarıda bu adamla yeteri kadar uğraşıyorum.Hiç olmazsa işyerinde kurumu rahatsız etmesi engellenemez miydi?Eski eş istiyor diye,ondan kurtulmak için,(başka sebepler öne süreceklerdir tabi)bir personel işten çıkarılır mı?

5-Ekmeğimle oynuyor,ben atılsam oğlumun velayetini de alır bana acı çektirmek için..

6-Zor durumdayım , yardımınıza ihtiyacım var.

Saygılarımla
Old 08-03-2008, 13:05   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Savcılığa tekrar bir suç duyurusu ile durumu aktarmanız, gerek iş gerekse özel yaşantınızın devamı için iyi olur.

Size, evinize ve çocuğunuza yaklaşmaması için tedbir de isteyebilirsiniz.

durumu burada aktardığınız gibi savcılık ifadenizde de tekrarlayınız ve özellikle bir tane bile olsa çalışmanızı engellemeye çalıştığı ile ilgili bir tanık bulsanız ne kadar iyi olurdu...

Size telefon açtığı ve bunları söylediği sırada yanınızda ailenizden biri oğlunuz da olabilir, bu kişilerin tanıklığıda işinize yarayacaktır.Savcılık suç nitelemesini kendi yapar siz meramınızı anlatın dilekçeye, eşinizin yaptığını söylediği şeyleri tanıklar duymuş olsun bunları aktarsınlar.Şimdi sesi dışarıya veren telefonlar var bu şekilde olabilir zaten, yalnız olmamaya dikkat edin ki yanınızda bir şeyleri tiraf eder, hakaret ederse tanığınız olur

Çalıştığınıza göre avukat da tutabilirsiniz ki, bu size hem hukuki hem akılcı bir destek olur.

Saygılarımla.
Old 09-03-2008, 00:57   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Boşanma davası temyide olduğuna göre hala evlisiniz.Bu durumda 4320 Sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun gereği en yakın Aile Mahkemesinden tedbir isteyebilir ve bu haksız davranışlarına son vermesi içim koruma kararı talep edebilirsiniz.Yasa gereği fiilen ayrı yaşayan eşler ve boşanma davası devamınca taraflar da tedbir isteyebilirler.

Burada çalışma özürlüğünüzün tehdit altında olması sözkonusudur ve bu da bir şiddettir.

Yine Ailenin Korunmasına Dair Kanununun uygulanmasına yönelik olarak yayınlanan yönetmelikte de belirtildiği gibi şiddet sadece kaba dayak demek değildir.Fiziksel, cinsel, ekonomik veya psikolojik zarar görmesiyle veya acı çekmesiyle sonuçlanması muhtemel hareketler, buna yönelik tehdit ve baskıyı ya da özgürlüğün keyfî engellenmesini de içerir.

Diğer yandan şiddet aynı zamanda bir suçtur ve daha önceki mesajda da belirtildiği gibi bu konuda savcılığa başvurabilirsiniz.

TCK da tehdit bir suç olarak düzenlendiği gibi aile üyelerine kötü muamele de suçtur

CMK da mağdurlar avukat talep etmek hakkına sahiptir.Avukatınız yoksa şikayetiniz sırasında talep ettiğinizde barodan bir avukat atanacaktır.

Bir avukattan hukuki yardım almanızı,mali durumunuz uygun değil ise varo adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi