Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

nafaka-boşanma-çocuk

Konuyu Kilitleyin
Old 09-12-2017, 04:09   #1
Konuk

Varsayılan nafaka-boşanma-çocuk

Merhaba Sayın Avukat Hanımlar,
Bu hem iç dökme hem akıl alma postudur.
Eşim de ben de aylık 12-15 bin tl aralığında kazanıyoruz. İkimiz de üniversite mezunu ve iyi pozisyonlarda çalışıyoruz.
Yaklaşık 4 yıldır evliyim. 7 aylık da bir oğlum var.
Evlilik boyunca elimdekini avucumdakini ortaya koymama rağmen eşim bana sürekli 'aidatın yarısını öde,mutfak masrafının yarısı senin 'diyerek baskı yapıyordu. Çocuk olunca düzeleceğini bekledim.
Bundan yaklaşık 4 ay önce parası olup olmadığını sorduğumda 'hiç param yok' diyince delirdim. Oturduğumuz ev ve araba bana ait. Benden 3 kuruşu esirgeyen bir adamın kenarda bir köşede parasının olmaması beni kuşkulandırıyordu.
kendisine hesap sorduğum için evi terk edip ailesinin yanına gitti.
Bu hafta avukatım tarafından terk ihtarı yollandı.
Sormak istediklerim şunlardır:
1-Terk ihtarına icap etmezse kendisine boşanma davası açacağım. Fakat benim asıl merak ettiğim evlilik boyunca dolandırılmış olmam. Mahkemede kendisine ait hesapların dökümünü isteyebilir miyim?
2-oglum 4 aylıkken serseri hayat kadınları ile gezen ve alkolik ve benim hiç haz etmediğim dayısı ile oğlumu alıp götürmek istediler(dayısı bebeği görecekmiş) ben ağladım ve izin vermedim. Bebeğin bensiz hiç bir yere gidemeyeceğini söyledim. Boşanma sonrası bebeğimi bensiz bir yere götürebilir mi?
3-Kendime ait 2 evimde de onun 1 tl'si yok. Fakat ne yazık ki evler onunla evlendikten sonra alındı. Bana evleri başkasının üzerine yapmamı söylüyorlar. Fakat bu hakim için kötü intiba olmaz mı?
4-oglum henüz 7 aylık eşit miktarda kazanan eşler için çocuk iştirak nafakası ne kadar olur? Ben 3000 tl kadar istemeyi düşünüyorum. Çünkü oğlumun bundan sonra uzun bir eğitim hayatı olacak. Cevaplar için şimdiden teşekkürler..
Old 09-12-2017, 11:29   #2
Av Hatun Olguner

Varsayılan Terk nedenine Dayanamazsınız

Terk ihtarı için 4 aylık bir zaman geçmesi gerekir. 4 ay geçmeden yapılan terk ihtarı geçersizdir. İhtardan itibaren de 2 ay geçmesi
gerekir. Siz eşinizin sizi terkettiğini,evlilik birliğinin kendisine yüklediği yükümlülükleri yerine getirmekten kaçındığını belirterek genel boşanma sebebine yani evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebebine dayanabilirsiniz.

Evleri evlenmeden önceki birikimlerinizle almışsanız eşiniz hak iddia edemez. Evlendikten sonraki emeğinizle yaptığınız ödemelerin yarısı oranında hak iddia edebilir. Evleri başkasının üzerine yapsanız bile alacak hakkı devam eder. Boşanma davası açılmadan 1 yıl önceki olağan üstü bağışlar ve 1 yıla bağlı kalmadan alacağı azaltmak amacıyla ile yapılan devirler eklenecek değer olarak hesaplamaya girer.
Eşinizin hesap dökümlerini isteyebilirsiniz.

Bebeğiniz çok küçük olduğu için babaya yatılı görüş verilmeyeceğini düşünüyorum. Ancak şahsi ilişki süresi içinde bebeği istediği yere götürebilir...

Nafaka tarafların gelir durumuna bebeğin ihtiyaçlarına göre değişebilir. Mahkemece bağlanacak iştirak nafakasını tahmin etmek zordur...

Davanızı bir avukat yardımı ile yürütünüz...Hak kaybına uğramazsınız...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi