Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Sözel şiddet sonucu intihar ettim

Konuyu Kilitleyin
Old 24-08-2017, 01:52   #1
Konuk

Varsayılan Sözel şiddet sonucu intihar ettim

Eşimin süreklilik arz eden hakaret aşağılama ve ayrılık tehditlerine dayanamayıp bir anlık öfke ile intihara teşebbüs ettim hastane sürecinde 2 büyük ameliyat geçirdim ve şuan desteksiz yürüyemiyorum. Olaydan önceki gün psikiyatriye gittim depresyon olduğunu ve eşimin söylemlerinin paranoyatik cümleler olduğunu söyledi bunu eşimle paylaştım kendisine yalvardım bana destek olması için ama o beni evden göndermeye çalıştı hakaretlerine devam etti bunları hak edecek ne yaptım diye sorduğumda yapmadın ama yapacaksın öyle hissediyorum dedi bende sana kendimi ispat etmek için ne yapiyim kendimi mi atıyım dediğimde burdan atma git nerden atarsan at dedi malesef ki bir anlık öfke ile balkondan attım kendimi. Çocuk sahibi olmak istiyordum kendisinin ilk evliliğinden 2 çocuğu var bu yüzden benim tedavi olmamı engelleyerek senin karakterin çocuk yapmaya uygun değil seninle birlikte olurken hayatımı riske atıyorum diyordu. Bunlar bana çok ağır geldi. Ilk eşi için de şizofren olduğunu acıbadem hastanesinde raporu olduğunu söylemişti ilk tanıştığımizda. Hastanede yanıma gelip şikayetçi olmamam için yalvardı evimize dönelim gibi umut verici sözlerle benim vicdanımı kullandı. Şikayetçi olmadım ama taburcu olurken gelmedi hiç arayıp sormadı. Bende ailemin yanına getirildim kendisi tatile gitmiş. Bana anlaşmali boşanalım tek celsede bitsin istiyorum diye mesaj attı. Nafaka tazminat vermeyecekmiş. Malesef ki benim sözlü şiddetini ispat etmek için delilim yok bir avukatla görüştüm delil yok bişey yapamazsın dedi nasıl bir yol izlemeliyim bilmiyorum. Illa vücudumuzda iz bırakılması mi gerekiyor haklı olmamız için. Cinsel birliktelik sırasında küfür ve hakaretlerini ben nasıl ispat edebilirim ki? Dört duvarı nasıl koşturayım? Allah'ın şahitliğini mi talep edeyim? Kadınligima kişiliğime karakterime hakaret eden birine delil yok diye eyvallah mi diyeyim? Lütfen bana yardımcı olun
Old 24-08-2017, 15:19   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Boşanma şartlarını kabul etmediğinize göre sadece NAFAKA davası açabilirsiniz. Evlilik birliği devam ettiği için ve ayrı yaşamak zorunda bırakıldığınızı kanıtlayarak, hastane çıkışına gelmeyişi gibi..size nafaka takdir edilmesini aile mahkemesinden talep edebilirsiniz.
Alıntı:
Hastanede yanıma gelip şikayetçi olmamam için yalvardı evimize dönelim gibi umut verici sözlerle benim vicdanımı kullandı. Şikayetçi olmadım ama taburcu olurken gelmedi hiç arayıp sormadı. Bende ailemin yanına getirildim kendisi tatile gitmiş.
Bu anlattıklarınıza anneniz, babanız, kız veya erkek kardeşleriniz vs... tanık olmuş olabilir. Bu kişiler mahkemede yaşadığınız manevi eziyet ve hakaretleri ifade edebilirler.
Yukarıda belirttiğim gibi birlikte yaşamayı eşinizin istemediğini, sizi arayıp sormadığını, size destek olmadığını, tatile gitmeyi tercih ettiğini, eş gibi davranmadığını kanıtlayarak kendiniz için tedbir nafakasına hükmedilmesini sağlayabilirsiniz. Haklı bir sebebi yokken sizi istememesi veya evin kilidini değiştirmesi gibi haller onun kusuru olacaktır.

Ortak konutta kalmak istiyorsanız 6284 sayılı şiddetin önlenmesine yönelik yasanın hükümlerinden yararlanarak, ortak konutun ve ev eşyalarının sizin kullanımınıza bırakılmasını ve kişinin bu adreslere yaklaşmasının engellenmesini isteyebilirsiniz. Yine kişinin sizi iletişim araçları ile rahatsız etmesini, şiddete yönelik hareketlerine son vermesini talep edebilirsiniz. Bu davadan harç alınmaz. En yakın aile mahkemesinden alepte bulunabilirsiniz. Kişinin size destek olmak yerine, ruh ve moral yapınızı bozacak, hakaretlerde ve intihara teşvik edecek duygusuz tahrik edici söylemlerde bulunduğunu manevi şiddet uyguladığını dilekçenizde belirtiniz. Bu sebeple yaşadığınız olayı ve gördüğünüz tıbbi tedavileri de delil olarak ekleyiniz. Şu anda bulunduğunuz adrese de yaklaşmaktan men edilmesini isteyebilirsiniz. Durumunuza ve isteklerinize göre talepte bulunabilirsiniz.
Alıntı:
Hâkim tarafından verilecek önleyici tedbir kararları
MADDE 5. (1) Şiddet uygulayanlarla ilgili olarak aşağıdaki önleyici tedbirlerden birine, birkaçına veya uygun görülecek benzer tedbirlere hâkim tarafından karar verilebilir:

a) Şiddet mağduruna yönelik olarak şiddet tehdidi, hakaret, aşağılama veya küçük düşürmeyi içeren söz ve davranışlarda bulunmaması.

b) Müşterek konuttan veya bulunduğu yerden derhâl uzaklaştırılması ve müşterek konutun korunan kişiye tahsis edilmesi.

c) Korunan kişilere, bu kişilerin bulundukları konuta, okula ve işyerine yaklaşmaması.

ç) Çocuklarla ilgili daha önce verilmiş bir kişisel ilişki kurma kararı varsa, kişisel ilişkinin refakatçi eşliğinde yapılması, kişisel ilişkinin sınırlanması ya da tümüyle kaldırılması.

d) Gerekli görülmesi hâlinde korunan kişinin, şiddete uğramamış olsa bile yakınlarına, tanıklarına ve kişisel ilişki kurulmasına ilişkin hâller saklı kalmak üzere çocuklarına yaklaşmaması.

e) Korunan kişinin şahsi eşyalarına ve ev eşyalarına zarar vermemesi.

f) Korunan kişiyi iletişim araçlarıyla veya sair surette rahatsız etmemesi.

g) Bulundurulması veya taşınmasına kanunen izin verilen silahları kolluğa teslim etmesi.

ğ) Silah taşıması zorunlu olan bir kamu görevi ifa etse bile bu görevi nedeniyle zimmetinde bulunan silahı kurumuna teslim etmesi.

h) Korunan kişilerin bulundukları yerlerde alkol ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmaması ya da bu maddelerin etkisinde iken korunan kişilere ve bunların bulundukları yerlere yaklaşmaması, bağımlılığının olması hâlinde, hastaneye yatmak dâhil, muayene ve tedavisinin sağlanması.

ı) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması ve tedavisinin sağlanması.

(2) Gecikmesinde sakınca bulunan hâllerde birinci fıkranın (a), (b), (c) ve (d) bentlerinde yer alan tedbirler, ilgili kolluk amirlerince de alınabilir. Kolluk amiri evrakı en geç kararın alındığı tarihi takip eden ilk işgünü içinde hâkimin onayına sunar. Hâkim tarafından yirmidört saat içinde onaylanmayan tedbirler kendiliğinden kalkar.

(3) Bu Kanunda belirtilen tedbirlerle birlikte hâkim, 3/7/2005 tarihli ve 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanununda yer alan koruyucu ve destekleyici tedbirler ile 4721 sayılı Kanun hükümlerine göre velayet, kayyım, nafaka ve kişisel ilişki kurulması hususlarında karar vermeye yetkilidir.

(4) Şiddet uygulayan, aynı zamanda ailenin geçimini sağlayan yahut katkıda bulunan kişi ise 4721 sayılı Kanun hükümlerine göre nafakaya hükmedilmemiş olması kaydıyla hâkim, şiddet mağdurunun yaşam düzeyini göz önünde bulundurarak talep edilmese dahi tedbir nafakasına hükmedebilir.
Alacağınız KORUMA kararları deliliniz de olacaktır.

Eşinizle oturduğunuz ev yani aile konutunuz tapuda eşiniz üzerine kayıtlı ise; bu evi satıp devretmemesi için tapuya aile konutu şerhi konulması için başvurabilirsiniz.

Evlilik birliğinin bitmesinde bir kusurunuz yoksa karşı tarafın dava açmasını bekleyebilirsiniz. Boşanma davasını eşiniz açarsa sizin kusurunuzu ispat etmek zorunda. Böyle bir ispat yapamazsa davası reddedilecektir. Bu arada kendi tedavinizden kaçınmamanız da önemlidir.

Devam eden, sürekli ve sistemli manevi şiddet Araştırma Hastanelerinin psikoloji servislerinde tespit edilebilmektedir. Bu yolu da denemenizi öneriyorum.

Maddi durumunuz avukatlık ücreti ödemeye elverişli değilse, bulunduğunuz yer Barosundan kendinize ücretsiz avukatlık hizmeti verilmesi için yazılı talepte bulunabilirsiniz. İlçede iseniz Adliye binaları içindeki adli yardım büroları size yol gösterecektir.

Saygılarımla,
Old 26-08-2017, 15:10   #3
Konuk

Cevabınız için teşekkür ederim. Peki bu durumda maddi manevi tazminat isteyebilirmiyim? Bir de eşimi benim hasta olduğuma inandırmaya çalışan kendisini hiç tanımadığım bir kadın var emekli hemşire imiş, onun hakkında da yasal işlem başlatabilir miyim? Eşimin şuan hayatında bir kadın var telefon kayıtlarını isteyebiliyor muyum dava sürecinde. Eşim gelirini düşük gösteriyor ve kardeşinin hesaplarını kullanıyor bunları ispat için mahkemeden önce karar çıkartabilirmiyim?
Old 28-08-2017, 13:02   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Amacınız ve isteğiniz boşanmaksa bir boşanma davası açarak elbette maddi ve manevi tazminat talep edebilirsiniz. Tazminatlara ancak boşanma davası varsa hükmedilir. Eşinizin evlilik birliğini bozmaya yönelik kusurlu davranışlarını ispatlamak zorundasınız. Yukarıda belirttiğim biçimde tanık delilinden yararlanabilirsiniz. En yakın akrabaların söyledikleri de geçerlidir.

Bunun dışında eşinizin üzerine kayıtlı telefonların arama kayıtları da mahkemeden talep edilebilir. Kişinin güven sarsıcı tutum ve davranışlar içinde olduğu sadakat yükümlülüğünü ispat edebilmek için mahkemeden bu arama kayıtları istenebilir. Davayı açtığınız tarihten geriye doğru 1 yıllık sürenin telefon arama kayıtları ilgili gsm şirketlerince gönderilmektedir.

Eşinizin gerçek gelirini ispatlamak için de her tür delilden yararlanabilirsiniz. Banka kayıtları, tanık beyanları vs..

Bahsettiğiniz bayanın hakaret, iftira gibi eylemleri için de Savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Ancak bu iddialarınızı yine sağlam delillerle tanık beyanları, sms kayıtları, mesaj gibi kanıtlamanız gerekecektir. Telefonla rahatsız edilme gibi bir durumunuz varsa, savcılığa gidip kendi telefonunuzun dinlemeye alınmasını ve sizi rahatsız eden şahısların tespit edilmesini isteyebilirsiniz.

Öncelikle boşanma davası açıp açmayacağınıza karar vermeniz gerekmekte, eğer boşanma davası açmayacaksınız sedace TEDBİR nafakası davası açabilirsiniz. Ve her durumda 6284 sayılı şiddetin önlemesi yasası kapsamında koruyucu tedbirlerin alınmasını en yakın aile mahkemesinden talep edebilirsiniz.

Tüm bu adımlar için Doğrudan bir avukatla görüşmenizi veya ücretsiz avukat talebinde bulunmanızı öneriyorum.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi