Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Yargitay kararina itiraz

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-09-2013, 16:00   #1
Konuk78

Varsayılan Yargitay kararina itiraz

Iyi gunler...

10 sene evli kaldigim esim 5 sene once bosanma istedi. Bunun sebebi baska bir kadindi. Evliligin son zamanlarinda siddet ve hatta bicakla hayati tehdide maruz kaldim. Bunu mahkemede kanitlamayi basardim.

Mahkeme 5 senedir devam ediyor, mahkeme kizimin velayetini bana verdi, cocugun nafakasina ek olarak agir kusurlu olarak esimi hukmetti ve bana manevi tazminata hukmetti. Esim durumu Yargitay'a tasidi ve ne yazik ki Yargitay mahkeme tum sahitleri dinlemeden karar verdi diye karari bozdu.

Bu surede hayatima yeni biri girdi ve bosanma kesinlesirse, evlenmeyi dusunuyoruz. Yargitay'in bu kararindan sonra eski esim beni bosanma kesinlesmeden bir erkek arkadas edindigim icin beni mahkemede kusurlu taraf olarak gosterecegini, sadece tazminattan degil, nafakadan kurtulacagini ve hatta cocugumu elimden alacagini soyluyor.

Sizlere 2 sorum var:

1)Tum sahitler dinlenmedi diye Yargitay mahkeme kararini bozabilir mi? 10 sahitten 7si zaten dinlenmisti.
2) 5 senedir devan eden bir bosnma davasinda tanistigim 2 yillik erkek arkadasim oldugu icin mahkemede kusurlu duruma dusebilir miyim? Eski esim gercekten tazminatta, nafakadan kurtulur ve cocugumu alabilir mi?

Ilginize simdiden tesekkurler...
Old 29-09-2013, 12:39   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

1- Yargıtay'ın kararı bozduğunu söylemişsiniz zaten. Tüm tanıkların dinlenmemesi sebebiyle boşanma kararları bozulabilmektedir.

2- Boşanma davalarında eşlerin sadakat yükümlülüklerinin boşanma kararı kesinleşene kadar sürmesi gerektiği son yıllarda Yargıtayca kabul edilmektedir.

Bu nedenle bir başkası ile ilişki yaşamanız halinde, eşinizle eşit kusurlu hale gelmeniz söz konusu olabilecektir. Bu halde de manevi tazminat isteminin reddi gerekir. Yoksulluk nafakası ise, eşit kusur halinde de verilir. Evlilik halinde kesilir.

Başkası ile ilişki yaşıyor olmanız, çocuğunuzun velayetinin sizden alınmasına tek ve yeterli sebep olamaz. Bu ilişkinin çocuğunuza zarar verdiği kanıtlanmadıktan sonra velayet için öncelikli düşünülürsünüz. Velayetin sizde kalması ile de iştirak nafakası almaya devam edersiniz.

Avukat desteğini doğrudan almanız sizi hak kaybından korur.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi