Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Ne yapabilirim ?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-09-2011, 11:34   #1
Konuk

Varsayılan Ne yapabilirim ?

Merhabalar öncelikle böyle güzel bir site hazırladığınız için teşekkür ederim. Benim sorunum ; eşim ile ayrı yaşamaktayız. Eşim ile üç senedir bir ayrı bir birarada yaşıyoruz. Küçük te bir oğlumuz var. Eşimin bir de hayatında birlikte olduğu bir kadın var. Bu kadın devlet memuru. Kendisi ve eşim hakkında soruşturma açılmış. Henüz sonuçlanmadı. Ancak eşim benden boşanmak üzere önceleri bana fiziksel şiddet uygularken şimdi de psikolojik şiddet uyguluyor. Yani küçük oğlumuza hiç bir şekilde maddi ve manevi desteği bulunmuyor. Bizi hiç bir şekilde arayıp sormuyor. Telefonlarıma cevap vermiyor. Mesajlarıma cevap vermiyor. oğlumuz henüz çok küçük. en çok tedirgin olduğum konu ise birlikte olduğu kadın ile birlikte bana türlü tezgah oyunlar hazırlıyorlar. En son ise eşimin arkadaşlarından birinin eşi beni dışarıya davet etti. Ve beni olacağı yerde beklemediğini gördüm. Özellikle kendisini aramamı yada mesaj çekmemi bekliyordu. Durumu sezinlediğim için aramadım mesaj çekmedim. Kendisi Geldin mi bekliyorum gibi bir mesaj çekti ben de onu aradım. Ve uzak bir mesafeden bana doğru geldi. Sonra bir yere oturalım diye ısrar etti. Devamlı birileriyle mesajlaşıyor benim yanımdan uzaklaşıp görüşmeler yapıyordu. Masadan ayrıldı. Yine bir telefon geldi. Bu arada yanım boş kaldığı için bir resim çekilip fotomontaj ile yanıma bir erkek vs. görüntüsü verilebilir mi. Böyle bir şey olursa sahtekarlık ortaya çıkarmı ? Ayrıca eşim ve beraber yaşadığı kadın nedeniyle bir oyuna gelirim diye devamlı korku içerisinde yaşıyorum. Bu duruma hukuki bir çözüm bulabilirmiyim ? Eşim ile çekilmiş görüntü ve fotoğrafları yok. Sadece onları görenler, durumu bildirenler ile ilgili kurumlarına yapılmış şikayetler ve soruşturma var. Onlar da kendilerini temize çıkarmak beni lekelemek karalamak için bir oyun oynarlar diye çok tedirginim . Bu konuda hukuki olarak ne yapabilirim . Ben ahlaklı, yuvasına bağlı bir kadınım . Ne olur hukuki olarak yapabileceğim neler vardır ? Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Haklarında şikayette bulunabilir miyim Bu iftira suçuna girermi Şikayette bulunmazsam ise onlar bu oyunlarına devam edecekler ve başım belaya girecek diye çok endişeliyim . Saygılar
Old 05-09-2011, 14:47   #2
üye31284

Sayın Katılımcı,

Eşinize boşanma davası açmadan dahi kandisinden dava yoluyla nafaka ve/ya katkı isteyebilirsiniz.

Sizi aldattığı kadına karşı tazminat davası açabilirsiniz.

Boşanma davasıyla birlikte, çocuğunuz ile kendiniz için nafaka, maddi/manevi tazminat ve diğer bağlı davaları açarak haklarınıza kavuşabilisiniz.

Birlikte fotoğrafları olmasa da onları gören tanıklar ve ortaya çıkabilecek telefon kayıtları, ne soruştuması olduğunu bilmesem de bahsettiğiniz soruşturma dosyası ile diğer her türlü delille aldatıldığınızı ispatlayabilirsiniz.

Fotomontaj yoluyla fotoğraflarınızın düzenlenebileceği endişenize gelince; böyle bir durum karşısında hem bilimsel olarak hem de başka pek çok delille fotoğrafların hileli olduğunu ispatlayabilirsiniz.

Size yönelik somut bir tehdit veya bahsettiğiniz endişelerinizle ilgili somut bir şüpheniz yoksa, sırf bir tedirginliğe dair suç duyurusunda bulunmanızı tavsiye etmem. Ancak bu hususta daha detaylı ve doğrudan anlatımlarınızla bir avukattan danışmanlık ve vekillik hizmeti almanız yararınızadır.

Neticede her aşamada kendi başınıza hareket etmeden doğrudan hukuki hizmet almanız menfaatinizedir.
Old 05-09-2011, 15:06   #3
kezzy

Sayın katılımcı;

Sorunuzdan boşanmak isteyip istemediğiniz anlaşılmamaktadır her iki ihtimalle de kısaca değerlendirmek gerekir ise;

Eşinizden boşanmak istemiyorsanız ve sadece anlattığınız olaydan anlaşılacağı üzere eşinizin kusurlu davranışları nedeniyle ayrı yaşamakta iseniz, eşinizden şiddet, psikolojik şiddet ve hakaret görüyorsanız ve ayrı yaşamakta haklı iseniz eşinize karşı boşanma istemi olmadan , kendiniz ve çocuğunuz için TEDBİR nafaka talebinde bulunup, sadece "nafaka" davası açabilirsiniz.

Davada "ayrı yaşamakta haklı olduğunuzu" ve / veya ayrı yaşamak zorunda kaldığınızı bırakıldığınızı kanıtlamalısınız. En yakın akrabalarınızın dahi tanıklığından yararlanabileceğiniz gibi eşiniz ve birlikte olduğunu iddia ettiğiniz kadın hakkında açılan davalar ve her türlü delille ispatlayabilirsiniz diye düşünüyorum.

Yine Türk Medeni Kanununda da belirtildiği üzere eşler , bu birliğin mutluluğunu elbirliğiyle sağlamak ve çocukların bakımına, eğitim ve gözetimine beraberce özen göstermekle yükümlüdürler.Eşler birlikte yaşamak, birbirine sadık kalmak ve yardımcı olmak zorundadırlar. Yargıtay son zamanlarda verdiği karalarla resmi nikahlı eşi olduğu halde başka bir kadınla evlilik dışı birliktelik yaşayan kişi ile birlikte yaşadığı kadının, resmi nikahlı eşe manevi tazminat ödemesine hükmetmektedir. Yani manevi tazminat talep etme hakkınız da bulunmaktadır.

Boşanma davası açmayı düşünüyorsanız;
Boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin KUSURLU olduğunu kanıtlamanız gerekir. Bu halde boşanmaya karar verilebilir.

Boşanma davası ile birlikte maddi ve manevi tazminat, dava tarihinden itibaren TEDBİR nafakası, boşanmaya karar verilip kesinleşmesinden sonra devam etmek üzere de YOKSULLUK nafakası ve çocuğunuzun velayetinin tarafınıza verilmesine hükmedilmesini isteyebilirsiniz.
Ancak boşanma davalarında bir eşin diğerinden maddi tazminat talebinde bulunabilmesi için öncelikle, tazminat talep eden eşin öncelikle boşanma sebebiyle mevcut veya beklenen menfaatlerinin zedelenmesi şartı aranmaktadır,bir diğer şartı ise tazminat talep edilen eşten daha az kusurlu olmak veya kusursuz olmaktır. Boşanmakta eşi kadar ya da eşinden daha ağır kusuru olan eşin maddi tazminat isteme hakkı bulunmamaktadır.

Çocuğunuzla ile ilgili bakımı ve yetiştirilmesi için İŞTİRAK NAFAKASI na hükmedilecektir.

Fotomontaj ile fotoğraflarınızın düzenlenebilmesi gibi bir durumla karşı karşıya kalmanızda bu foroğrağların hem bilimsel olarak hileli olduğunu ispatlayabiliceğinizden kaygılanmanızın yersiz olduğunu düşünüyorum.

Ancak her aşama bir avukattan hukuki destek almanız gerektiğini unutmayınız.

Maddi durumunuz avukatlık ücreti ödemeye elverişli değil ise, bulunduğunuz yer İl Baro'su müracaatınız halinde tarafınıza ücretsiz avukatlık hizmeti sağlayabilecektir.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi