Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

1929 tarihli ipotek/ ipotek alacaklısı bulunamıyorsa ne yapılabilir?

Yanıt
Old 26-05-2008, 11:27   #1
Av.Abdülkadir ÖZ

Varsayılan 1929 tarihli ipotek/ ipotek alacaklısı bulunamıyorsa ne yapılabilir?

Değerli meslektaşlarım;

Müvekkillerin murisine ait taşınmazın üzerinde 1929 yılında 2 yıl süreli konulan bir ipotek (2 madeni lira değerinde) olduğunu tespit ettik. Yaptığımız araştırmada ipotek alacaklısı olarak gözüken kişi Ahmet Oğlu Ahmet isminde biri.
Bu tarihi ipoteğin fekki için dava açmaktan başka bir yol yok. Ahmet oğlu Ahmet'in soyadını bilmiyoruz. Yaşıyorsa eğer şimdi en az 97 yaşında filandır.Ölmüş kişiye karşı dava açılamaz. Mirasçıların tespiti gerek. Ancak mirasçıların tespiti de mümkün görünmüyor. Siz değerli dostlarımla fikir jimnastiği yapmak ve çözüm bulmak istiyorum. Zaman ayıran tüm üyelere şimdiden teşekkürler.
Old 26-05-2008, 12:24   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Abdülkadir ÖZ
Değerli meslektaşlarım;

Müvekkillerin murisine ait taşınmazın üzerinde 1929 yılında 2 yıl süreli konulan bir ipotek (2 madeni lira değerinde) olduğunu tespit ettik. Yaptığımız araştırmada ipotek alacaklısı olarak gözüken kişi Ahmet Oğlu Ahmet isminde biri.
Bu tarihi ipoteğin fekki için dava açmaktan başka bir yol yok. Ahmet oğlu Ahmet'in soyadını bilmiyoruz. Yaşıyorsa eğer şimdi en az 97 yaşında filandır.Ölmüş kişiye karşı dava açılamaz. Mirasçıların tespiti gerek. Ancak mirasçıların tespiti de mümkün görünmüyor. Siz değerli dostlarımla fikir jimnastiği yapmak ve çözüm bulmak istiyorum. Zaman ayıran tüm üyelere şimdiden teşekkürler.

Aşağıdaki linklerde İİK 153 üncü maddeye göre ipoteğin fekki konusu tartışıldı. Maddedeki "alacaklının gaip ve yerleşim yerinin meçhul bulunduğu" hükmünden yararlanabilirsiniz, diye düşünüyorum. Bence asıl sorun ipotek bedelini depo etmek istediğinizde 2 madeni lirayı nereden bulacağınızdır.

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...ghlight=ipotek

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...ghlight=ipotek

Saygılarımla
Old 07-12-2009, 16:08   #3
aedilis

Varsayılan Merhabalar

Şimdi İpoteğin Fekki İçin dava açacaksınız ama husumeti kime yönelteceksiniz sorusu gündeme gelecek.1929 yılında taşınmaza ipotek koyan bu kişinin yaşaması her ne kadar mümkün değilse de bu kişi aleyhine dava açmak ve mahkemeden, mal memurlarından birinin bu kişi adına kayyım tayin edilmesini talep etmek gerektiği düşüncesindeyim.Böylelikle hem davada taraf teşkili sağlanmış olacak hem de yatırdığınız ipotek bedeli yarın öbür gün hak sahibi olduğunu iddia eden biri çıkarsa da bu hususu gerekli belgelerle kanıtlamak suretiyle ipotek bedelini alabilecektir.

Ayrıca ,Mal Memurlarının Kayyım Tayin edilmesine ilişkin yürürlükte olan 3561 sayılı bir yasa mevcut.
Old 05-10-2015, 16:36   #4
Analiz

Benzer bir durumla da ben karşı karşıyayım.Daha önceden böyle bir konu ile ilgilenen meslektaşlarımdan yardım istemekteyim.

Müvekkilin annesine ait bir arsa üzerinde ipotek mevcut.İpotek eski tarihli.Tapudan sorduğumda Ali oğlu Veli den öteye başka hiç bir bilgiye ulaşamadım. İpotek alacaklısının öldüğünü düşünüyoruz.

İpoteği kaldırmak için nasıl bir yol izlemeliyim? (iik 135 bu duruma uygunmudur?)
Murislere nasıl ulaşabilirim? (Tc no yok ,tapudaki kayıtta da başka herhangi bir bilgi yok)
Old 05-10-2015, 17:15   #5
kezzy

İİK. md. 153

Alıntı:
İPOTEKLİ ALACAKTA ALACAKLININ GAİP BULUNMASI VEYA BORCU ALMAKTAN İMTİNAI:
İpotekle temin edilmiş ve vadesi gelmiş bir alacağın borçlusu icra dairesine müracaatla alacaklısının gaip ve yerleşim yerinin meçhul bulunduğunu veya borcu almaktan ve ipoteği çözmekten imtina ettiğini beyan ederse icra dairesi on beş gün içinde daireye gelerek parayı almasını ve ipoteği çözmesini alacaklıya usulüne göre tebliğ eder. Alacaklı bu müddet içinde gelmediği veya gelipte kanunen makbul bir sebep beyan etmeksizin parayı almaktan ve ipoteği çözmekten imtina eylediği takdirde borçlu borcunu icra dairesine tamamiyle yatırırsa icra mahkemesi verilen paranın alacaklı namına hıfzına ve ipotek kaydının terkinine karar verir. Bu karar tapu dairesine tebliğ edilerek ipotekli taşınmazın sicilline geçirilir.
Old 06-10-2015, 11:07   #6
Analiz

Alıntı:
Yazan kezzy
İİK. md. 153

Sayın Kezzy öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.
Ancak olayımızda murislerin adı sanı hiçbir bilgisi mevcut değil.İcra dairesi kime nasıl tebligat çıkaracak? Taraf olarakta sadece ipotek alacaklısının ismi mevcut.Ayrıca çoğu meslektaşımız benzer konuda İTM lerin değilde genel yetkili Asliye Hukuk Mahkemelerinde davanın açılarak bir sonuca gidilmesini beyan etmişler. Açıkcası kafam karıştı ne yapmalıyım tam bilemedim.
Yol gösterecek her fikre açığım.Şimdiden teşekkürler.
Old 06-10-2015, 13:28   #7
kezzy

Alıntı:
Yazan Analiz
Sayın Kezzy öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.
Ancak olayımızda murislerin adı sanı hiçbir bilgisi mevcut değil.İcra dairesi kime nasıl tebligat çıkaracak? Taraf olarakta sadece ipotek alacaklısının ismi mevcut.Ayrıca çoğu meslektaşımız benzer konuda İTM lerin değilde genel yetkili Asliye Hukuk Mahkemelerinde davanın açılarak bir sonuca gidilmesini beyan etmişler. Açıkcası kafam karıştı ne yapmalıyım tam bilemedim.
Yol gösterecek her fikre açığım.Şimdiden teşekkürler.

İpotek alacaklısının öldüğünden emin değilsiniz zira kimlik bilgisi yok, bunun için mirasçılar ile uğraşmak yerine alacaklının gaip bulunması maddesinin uygulanması daha yerinde olur kanaatindeyim.

Kanun maddesinde de anlaşılacağı üzere alacaklıya usulüne uygun tebliğ yapılması gerekmekte, alacaklının tapu da kayıtlı mevcut adresi dahi bulunmuyor ise ilanen tebligat yoluyla tebliğ yapılabilir.

İcra Müdürlüğüne İİK md. 153 uyarınca talepte bulunmanız yeterli.Daha sonra ipotek bedelini dosyaya depo edeceksiniz. İcra Mahkemesi dosya üzerinden yapılan inceleme ile ipoteğin kaldırılmasına karar verecek
Old 06-10-2015, 22:26   #8
Av. Nevzat Yağız

Meslekdaşım uygulamada benim başımdan geçti ve sonuç aldım, İİK. 153 maddenin konulma amacı zaten genel mahkemede uzun süren ipoteğin fekki davası için uğraşmayı engellemek içindir, yani İİK. 153 madde ile kesin sonuç alırsınız.
Tapu'da sadece ipotek alacaklısının adı var diyorsunuz. Tapuya giderek bu gayrimenkule ilişkin dosyayı çıkartırıp iyice inceleyin, ipotek dışında başka belgeler olmalı, örneğin o bina yapılırken bu ipotek alacaklısı arsa sahibi mi idi, mütahit mi idi, mutlaka bunlar bellidir ve ipotek alacaklısının nüfus kaydının tapuda olması ihtimali çok kuvvetlidir, zira tapu memuru kimlik bilgisi almadan işlem yapmamıştır.
Bu kişinin kimlik bilgisini aldıktan sonra ilgili nüfus müdürlüğünden sağ olup olmadığını, mernis adresini, sağ değil ise İİK. 153 maddeye göre yapacağınız icra takini yönlendireceğiniz mirasçılarının nüfus kayıt ve adreserini bulmanız çok kolay olacaktır.
Bulunca nüfus kayıtlarını da hazırlayacağınız tek bir dilekçe ile , icra dairesine başvurarak icra takip dosyası açıyorsunuz, burada müvekkilinizin ipotek borçlusu olduğunu beyan ediyorsunuz, yani adeta kendi müvekkilinizin borçlu olduğu bir takip açmış oluyorsunuz ve ipotek alacaklısına veya o ölmüş ise mirasçılarının her birine 153'deki hükmü ihtiva eden tebligat gönderiyorsunuz. Ben yaptım oldu, bu yolu denemenizi tavsiye ederim.
Not. Takip sırasında icra dairesi bu nüfus kayıtlarını yeterli görmeyip bu kişilerin ipotek alacaklısının mirasçısı olduğunu ispat edin derse, oradan alacağınız yetki belgesi ile notere başvurarak veraset kararı alırsınız, noter bazen eski kayıtları göremiyor ve veraset kararını veremiyor, bu durumda sulh hukuk mahkemesinde duruşma yapılmadın dahi veraset kararını kısa yoldan alabilirsiniz.
Old 07-10-2015, 13:13   #9
Analiz

Alıntı:
Yazan Av. Nevzat Yağız
Meslekdaşım uygulamada benim başımdan geçti ve sonuç aldım, İİK. 153 maddenin konulma amacı zaten genel mahkemede uzun süren ipoteğin fekki davası için uğraşmayı engellemek içindir, yani İİK. 153 madde ile kesin sonuç alırsınız.
Tapu'da sadece ipotek alacaklısının adı var diyorsunuz. Tapuya giderek bu gayrimenkule ilişkin dosyayı çıkartırıp iyice inceleyin, ipotek dışında başka belgeler olmalı, örneğin o bina yapılırken bu ipotek alacaklısı arsa sahibi mi idi, mütahit mi idi, mutlaka bunlar bellidir ve ipotek alacaklısının nüfus kaydının tapuda olması ihtimali çok kuvvetlidir, zira tapu memuru kimlik bilgisi almadan işlem yapmamıştır.
Bu kişinin kimlik bilgisini aldıktan sonra ilgili nüfus müdürlüğünden sağ olup olmadığını, mernis adresini, sağ değil ise İİK. 153 maddeye göre yapacağınız icra takini yönlendireceğiniz mirasçılarının nüfus kayıt ve adreserini bulmanız çok kolay olacaktır.
Bulunca nüfus kayıtlarını da hazırlayacağınız tek bir dilekçe ile , icra dairesine başvurarak icra takip dosyası açıyorsunuz, burada müvekkilinizin ipotek borçlusu olduğunu beyan ediyorsunuz, yani adeta kendi müvekkilinizin borçlu olduğu bir takip açmış oluyorsunuz ve ipotek alacaklısına veya o ölmüş ise mirasçılarının her birine 153'deki hükmü ihtiva eden tebligat gönderiyorsunuz. Ben yaptım oldu, bu yolu denemenizi tavsiye ederim.
Not. Takip sırasında icra dairesi bu nüfus kayıtlarını yeterli görmeyip bu kişilerin ipotek alacaklısının mirasçısı olduğunu ispat edin derse, oradan alacağınız yetki belgesi ile notere başvurarak veraset kararı alırsınız, noter bazen eski kayıtları göremiyor ve veraset kararını veremiyor, bu durumda sulh hukuk mahkemesinde duruşma yapılmadın dahi veraset kararını kısa yoldan alabilirsiniz.

Üstadım açıklayıcı cevabınız için çok teşekkür ederim.İpotek alacaklısının sadece adı ve baba adı var.Cilt no-aile sıra no tarzı bir ibare göremedim.Zaten o kısımda takıldım.Bu bilgilerle şahsa yada murislere ulaşamayacağımdan anlayamamıştım olayı açıkcası. Dediğiniz gibi başlatacağım işlemi.Eğer bir hususta takılırsam buradan yardımınızı isterim.
Saygılarımla.
Old 08-10-2015, 10:22   #10
Av. Nevzat Yağız

Rica ederim, sorunuz olursa tabiki cevaplamaya çalışırım.
Aklıma gelmiş iken, tapu kayıtlarına bakarken o tarihte işlem yapılırken örneğin birbirine vekaleten iş yapmışlar ise vekaletname örneği de vardır, tabii olark nüfus kayıtları vekaletname de mevcuttur, var ise ondan da yararlanabilirsiniz diye düşündüm.
İyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi