Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İpotekli Taşınmazı Satın Alanın Sorumluluğu/ Zamanaşımı/ İpotek Fekki

Yanıt
Old 18-04-2008, 11:14   #1
TRINITY

Varsayılan İpotekli Taşınmazı Satın Alanın Sorumluluğu/ Zamanaşımı/ İpotek Fekki

Sayın Meslektaşlarım,
Müvekkilim üzerinde TMSF'ye devredilen bir banka lehine ipotek tesis edilmiş olan (ticari kredi sebebiyle) 2 adet taşınmaz satın almıştır. Taşınmazları satan kredi borçlusu, 1992 yılında ipoteğin tesis edildiğini, hakkında icra takibi yapıldığını fakat borca itiraz etmesi sebebiyle takibin durduğunu ve itirazın iptali/kaldırılmasının bankaca talep edilmediğini söylemektedir. Ben ipoteğin fekki için uğraşıyorum ve bunu için görüştüğüm alacağı TMSF 'den devralan şirket çalışanı 900 YTL olan kredi borcunun 21.000,00 YTL olduğunu ve ipoteğin bunun ödenmesi halinde kaldırılacağını söyledi. Banka bu zamana kadar borcu tahsil etmemekle kötü niyetli davranmıştır, kaldı ki ticari faiz işletildiği için borç şu anda fahiş miktardadır. Borç ödenmediyse bile bunu zamanında tahsil etme yoluna gitmeyen banka kusurludur.
1-İ.İ.K. md 153'e göre ipotek bedelinin icra dairesine tevdii ile ipoteğin kaldırılmasını talep edebilir miyim?
2-İpoteğin fekki ya da menfi tespit davası açsam şansım ne olur?Borç miktarını indirebilir miyim?
Saygılar...
Old 18-04-2008, 16:14   #2
FYLOZOF

Sayın mesektaşım, ipotek, paraya çevrilmiş, ipotek borçlusu hallında takip yapılmış , takibe itiraz edilmiş, ve itirazın iptali davası açılmamaış ise, ve bu takip te 1992 yılında olmuşsa;
1- alacak zamanaşımına uğramıştır.
2- İcra müdürlüğüne başvurarak ilgili dosyada, alacağın zamanaşımına uğradığını, ipoteğin paraya çevrilmesi yoluyla takip yapıldığı halde, gayrimenkulün 2 yıl içinde satışa çıkarılmadığını.Dosyanın düştüğünü, belirtip, ipateğin fekkini talep edebilirsiniz.
İcra müürlüğü ipoteği kaldıracaktır.
Old 18-04-2008, 17:08   #3
TRINITY

Sayın FYLOZOF,
Öncelikle ilginiz için teşekkür ediyorum.
İpoteğin paraya çevrilmesi için herhangi bir takip yapılmamış sadece kredi borcu için 2002 yılında takip yapılmış o yüzden zamanaşımı kesilmiş oluyor. Ayrıca kredi borçlusu birden fazla kredi ilişkisine girdiği için ipoteğin üst sınır/ana para olup olmadığını da tespit edemiyoruz.
Old 18-04-2008, 17:46   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan FYLOZOF
Sayın mesektaşım, ipotek, paraya çevrilmiş, ipotek borçlusu hallında takip yapılmış , takibe itiraz edilmiş, ve itirazın iptali davası açılmamaış ise, ve bu takip te 1992 yılında olmuşsa;
1- alacak zamanaşımına uğramıştır.
2- İcra müdürlüğüne başvurarak ilgili dosyada, alacağın zamanaşımına uğradığını, ipoteğin paraya çevrilmesi yoluyla takip yapıldığı halde, gayrimenkulün 2 yıl içinde satışa çıkarılmadığını.Dosyanın düştüğünü, belirtip, ipateğin fekkini talep edebilirsiniz.
İcra müürlüğü ipoteği kaldıracaktır.

Takip dosyasının düşmesi başka şey, alacağın zamanaşımına uğraması başka şeydir.

Alıntı:
III. Zamanaşımı
MADDE 864.- Rehnin tapu kütüğüne tescil edilmesinden sonra alacak için zamanaşımı işlemez.

Alıntı:
Yazan TRINITY
Ayrıca kredi borçlusu birden fazla kredi ilişkisine girdiği için ipoteğin üst sınır/ana para olup olmadığını da tespit edemiyoruz.

İpotek akit tablosunu inceleyerek, üst sınır/ana para ipoteği olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Saygılarımla
Old 21-04-2008, 11:15   #5
TRINITY

Sayın Ergin,
İpotek akit tablosunu ve resmi senedi defalarca okudum fakat hangi ibareleri üst sınır ipoteğine yormam gerektiğini bilmiyorum. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
Saygılar...
Old 21-04-2008, 12:06   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan TRINITY
Sayın Ergin,
İpotek akit tablosunu ve resmi senedi defalarca okudum fakat hangi ibareleri üst sınır ipoteğine yormam gerektiğini bilmiyorum. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
Saygılar...

İleride doğacak alacaklar için kurulan ipoteğe üst sınır/azami meblağ/maksimal ipoteği denilmektedir.

Sizinki de (Bir taraf banka olduğuna göre) üst sınır ipoteğidir. Muhtemelen Resmi senette " Bankaya karşı doğmuş ve/veya doğacak borç tutarları" gibi bir ifade yer almaktadır.

Anapara ipoteği ise, mevcut(doğmuş) bir alacağın teminata bağlanması için kurulan bir ipotek türüdür.

Saygılarımla
Old 02-08-2010, 12:11   #7
ALAMUT

peki ipoteğin paraya çevrilmesi yolu ile bir takip yapılmamışsa, ipotek tesis edileli 12 sene olmuşsa, hiç zamanaşımına uğraması durumu söz konusu değil mi?
Old 02-08-2010, 12:16   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan ALAMUT
peki ipoteğin paraya çevrilmesi yolu ile bir takip yapılmamışsa, ipotek tesis edileli 12 sene olmuşsa, hiç zamanaşımına uğraması durumu söz konusu değil mi?

4 no.lu mesajda yasa maddesini aktarmışım. Okudunuz mu?
Old 18-02-2014, 10:34   #9
av.sally

Merhaba Suat Bey

Son 2 gündür tartışılan konuyu araştırıyorum.Belirttiğiniz TMK 864 md. hükmü her ne kadar mevcut ise de fiiliyatta bu hükmün geçerliliğini yitirdiğini Yargıtay içhatlarıyla anlıyor hatta anlayamıyorum.Nedeni ise bu maddenin uygulandığını gösterir tek içtihat bulamamam açıkçası.Şayet elinizde ipotekli alacaklar için zamanaşımı işlemediğine dair bir karar mevcut ise eklerseniz sevinirim.

Saygılar.İyi çalışmalar...
Old 18-02-2014, 15:35   #10
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.sally
Merhaba Suat Bey

Son 2 gündür tartışılan konuyu araştırıyorum.Belirttiğiniz TMK 864 md. hükmü her ne kadar mevcut ise de fiiliyatta bu hükmün geçerliliğini yitirdiğini Yargıtay içhatlarıyla anlıyor hatta anlayamıyorum.Nedeni ise bu maddenin uygulandığını gösterir tek içtihat bulamamam açıkçası.Şayet elinizde ipotekli alacaklar için zamanaşımı işlemediğine dair bir karar mevcut ise eklerseniz sevinirim.

Saygılar.İyi çalışmalar...

Sizin elinizde ipoteğin zamanaşımına uğradığına dair karar var mı? Şu anda 1975 yılında konulmuş bulunan ipoteği kaldırmak için, İİK 153 üncü maddedeki prosedürü işlettiğimiz bir olay var. İpotek bedelini icra dosyasına depo edeceğiz. Eğer zamanaşımına uğramış olsaydı, ben o kararı bulurdum.
Old 18-02-2014, 17:48   #11
eser_29

Suat Bey; bahsettiğiniz prosedürü anlatabilir misiniz?
Old 18-02-2014, 18:02   #12
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan eser_29
Suat Bey; bahsettiğiniz prosedürü anlatabilir misiniz?
Taşınmaz satışları ile ilgilenen icra müdürlüğüne , dosyayla birlikte talep açtık. Onlar tapu sicil müdürlüğüne müzekkere yazıp, “tapu kaydı, ipotek akit belgesi, lehine ipotek tesis edilenlerin isim ve adreslerini/varsa mirasçılarını ve adreslerini” istediler. Elden takip edip, cevabı dosyaya ibraz ettik. İpotek miktarını dosyaya depo ettik. Muhtıra çıkarıldı, tebligat sonucunu bekliyoruz.
Old 22-02-2014, 18:01   #13
Av. İsmet Ertan

Alıntı:
Yazan ALAMUT
Taşınmazın tapu kütüğüne tescil edilmiş bulunan ipotek, sınırlı ayni hak olması dolayısıyla ne kadar zaman geçerse geçsin zamanaşımına uğraması söz konusu değildir.
Old 10-10-2014, 13:54   #14
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Taşınmaz satışları ile ilgilenen icra müdürlüğüne , dosyayla birlikte talep açtık. Onlar tapu sicil müdürlüğüne müzekkere yazıp, “tapu kaydı, ipotek akit belgesi, lehine ipotek tesis edilenlerin isim ve adreslerini/varsa mirasçılarını ve adreslerini” istediler. Elden takip edip, cevabı dosyaya ibraz ettik. İpotek miktarını dosyaya depo ettik. Muhtıra çıkarıldı, tebligat sonucunu bekliyoruz.

Sonucunu yazmayı unutmuşum. Tebligatlar yapıldı, "ipotek fek" yazısı tapu müdürlüğüne götürüldü ve ipotek kaldırıldı.
Old 11-02-2015, 21:31   #15
komini

Varsayılan Alacak hesabı yapılamıyorsa...

20 sene önce konmuş bir teminat ipoteğini fek etmek istiyoruz. Ancak ipotek teminat ipoteği. 18 sene önce başlatılmış bir takip dosyası da yanmış gitmiş sanırım...

Şimdi alacak miktarı yok rakam belli değil. Şirket 3 defa başkalarına devredilmiş vs...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi