Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tasarrufun İptalİnde Yetkİ

Yanıt
Old 14-02-2008, 13:40   #1
Mefkure

Varsayılan Tasarrufun İptalİnde Yetkİ

Merhabalar.Takip etmekte olduğum bir icra takibinde borçlu şirketin ,üçüncü şahıslarda olan alacağını başka bir şirkete temlik ettiğini öğrendik ve( temlikin iptali için ) tasarrufun iptali davası açtık ve bu davayıda bonodaki yetkili olarak gösterilen yer mahkemesinde açtık.Ancak kendisine temlik yapılan şirket yetki itirazında bulunmuş ve davalının ve sözleşmenin yani temlikin yapılıp icra edildiği yer mahkemsinin yetkili olduğunu beyan etmiştir.

Daha önce baktığım Yargıtay içtihatında bonoya dayalı olaylarda bonod agösterilen yer mahkmesininde yetkili olduğunu okumuştum.Ancak bu içtihatlara ulaşamıyorum.Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.
Old 14-02-2008, 21:46   #2
Yücel Kocabaş

Tasarrufun iptali davalarında özel bir yetki kuralı getirilmemiştir. HUMK. nun hükümlerine tabidir.9.maddeye göre borçlu veya 3.kişinin yerleşim yerinde açılabileceği sözleşmede (bono da) yazılı yerde de açılabilir. Borçlu ile 3.kişi arasında zorunlu dava arkadaşlığı bulunduğundan sözleşmede (bonoda) yazılı yetkli mahkeme kaydı 3. kişiyi de bağlar. Yetkili mahkeme konusunda davacının tercih hakkı bulunmaktadır.
saygılarımla.
T.C.

YARGITAY

15. HUKUK DAİRESİ

E. 1999/626

K. 1999/1475

T. 19.4.1999

DAVA : Yukarıda tarih ve numarası yazılı hükmün temyizen tetkiki davacı vekili tarafından istenmiş ve temyiz dilekçesinin süresi içinde verildiği anlaşılmış olmakla dosyadaki kağıtlar okundu gereği konuşulup düşünüldü.
KARAR : Dava, İİK.277 ve sonradan gelen maddelerine dayalı olarak açılmış tasarrufun iptali davasıdır. Aynı kanunun 282. maddesi hükmünce bu filen iptal davaları borçlu ve borçlu ile hukuki işlemde bulunan kişiler aleyhine açılır. Sözü edilen madde uyarınca borçlu ile doğrudan veya dolaylı şekilde işlem yapan kişiler arasında zorunlu dava arkadaşlığı vardır. Somut olayda 3.kişi durumundaki davalılar, davacı ile borçlu arasında yetki sözleşmesi bulunduğunu ve bu sözleşmeye sözü yetkili mahkemenin İzmir Mahkemeleri olduğunu kabul ettiklerinden dava, tercih hakkını kullanan davacı tarafından İzmir Mahkemelerinde açılabilir. Bu bakımdan mahkemece davanın esası incelenerek bir sonuca varılması gerekirken HUMK. 13. maddesinde düzenlemesi yapılan ve taşınmaz malların aynına ilişkin davalarda uygulama yeri olan kesin yetkiden sözedilerek yazılı şekilde yetkisizlik kararı verilmesi bozma nedenidir.
SONUÇ : Temyiz olunan kararın yukarıda açıklanan sebeplerle temyiz eden davacı yararına BOZULMASINA, istek halinde ödediği temyiz peşin harcının temyiz eden davacı'ya geri verilmesine, 19.4.1999 gününde oybirliğiyle karar verildi.
Old 29-04-2009, 15:34   #3
Av.Ebru Caner

Alıntı:
Yazan Mefkure
Merhabalar.Takip etmekte olduğum bir icra takibinde borçlu şirketin ,üçüncü şahıslarda olan alacağını başka bir şirkete temlik ettiğini öğrendik ve( temlikin iptali için ) tasarrufun iptali davası açtık ve bu davayıda bonodaki yetkili olarak gösterilen yer mahkemesinde açtık.Ancak kendisine temlik yapılan şirket yetki itirazında bulunmuş ve davalının ve sözleşmenin yani temlikin yapılıp icra edildiği yer mahkemsinin yetkili olduğunu beyan etmiştir.

Daha önce baktığım Yargıtay içtihatında bonoya dayalı olaylarda bonod agösterilen yer mahkmesininde yetkili olduğunu okumuştum.Ancak bu içtihatlara ulaşamıyorum.Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.

MEFKURE HNM MERHABA ŞİMDİ BENDE DAVA AÇICAM BENİM DE KAÇIRILAN TAŞINMAZ VE DAVALILAR İST.DA AMA SENETTE YETKİ KISMI ANKARA YAZILMIŞ ANKARADA AÇSAM YETKİ İTİRAZIYLA KARŞILAŞIRMIYIM
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi