Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

nafaka artışı

Konuyu Kilitleyin
Old 20-02-2014, 23:42   #1
Konuk

Varsayılan nafaka artışı

eşimle 1 yıl önce şubat 6 da anlaşmalı olarak ayrıldık 1 hafta sonra da karar kesinleşti çocuğum ve bana 250 tl nafaka bağladı ve her yıl tüfe ve tefe oranında artırılmasına karar yazıldı her ay düzenli olarak ödedi fakat bu ay şu tarihe kadar ne artırdı ne de ödeme yaptı nafaka hükümlerine uymamak adıyla dava açabilir miyim en geç hangi tarihe kadar ödeme yapabilir ödeme yapılmazsa nereye başvurabilirim asgari ücretle çalışıyorum. ayrıca eski esim yeni bir evlilik yaptı daha önce kirada otururken şimdi annesinin evinde kira vermeden kalıyor her ne kadar da asgari ücretle çalışıyorum dese de geliri yüksek nafaka artırma davası da açabılır mıyım
(ayrıca kazanmış olduğum ziynet davasından her ay 1000 tl olarak bana ödeme yapıyor 2015 sonuna kadar bu devam edecek nafaka artırma davası açarsam benim gelirim asgarı ücret ama bu aldığım ziynet param da var sened olarak imzaladık bu nafakanın artışına etki eder mi bankada bir miktar hesabım var yani bu ziynetler ödenmeye başladıktan sonra bu para ne derecede etki eder ) cevaplarınız için teşekkürler
Old 22-02-2014, 22:40   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Alıntı:
her ay düzenli olarak ödedi fakat bu ay şu tarihe kadar ne artırdı ne de ödeme yaptı nafaka hükümlerine uymamak adıyla dava açabilir miyim en geç hangi tarihe kadar ödeme yapabilir ödeme yapılmazsa nereye başvurabilirim

Ödenmeyen nafakanın tahsili için önce icra takibi yapılmalıdır.Takipte yıllık artış da dikkate alınmalıdır.

Takibin kesinleşmesinden sonra en az bir ay ödeme yapılmaz ise nafaka ödememek sebebi ile İcra Mahkemesine şikayette bulunabilirsiniz.

Alıntı:
asgari ücretle çalışıyorum. ayrıca eski esim yeni bir evlilik yaptı daha önce kirada otururken şimdi annesinin evinde kira vermeden kalıyor her ne kadar da asgari ücretle çalışıyorum dese de geliri yüksek nafaka artırma davası da açabılır mıyım

Nafakanın karar tarihinden sonra tarafların ihtiyaçlarında ve gelirlerinde önemli değişiklik olduğunda nafakanın değiştirilmesi için elbette dava açılabilir.

Alıntı:
(ayrıca kazanmış olduğum ziynet davasından her ay 1000 tl olarak bana ödeme yapıyor 2015 sonuna kadar bu devam edecek nafaka artırma davası açarsam benim gelirim asgarı ücret ama bu aldığım ziynet param da var sened olarak imzaladık bu nafakanın artışına etki eder mi bankada bir miktar hesabım var yani bu ziynetler ödenmeye başladıktan sonra bu para ne derecede etki eder ) cevaplarınız için teşekkürler

Takılardan aldığınız para ve asgari ücret kazancı yoksulluğunuzu ortadan kaldırmıyorsa karşı taraf sizin için takdir edilen yoksulluk nafakasının kaldırılmasını talep edemez.

Yazdıklarınıza göre nafaka kararı henüz bir yıl önce verilmiştir.Öncelikle nafakanın tahsili için gerekli hukuki girişimde bulunmanız ve nafaka artışı davasını-koşulların önemli ölçüde değişmemesi ve nafaka kararının üzerinden henüz makul zaman geçmemesi ve nafaka kararında yıllık artış uygulanacak olması sebebi ile -daha sonraya bırakmanız düşünülebilir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi