Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma/yetki/velayet/davalının mahkemeye gelmemesi/masraflar

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-12-2011, 16:05   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma/yetki/velayet/davalının mahkemeye gelmemesi/masraflar

Ben 14 yıllık evliyim.30 yaşındayım. ilk yıllardan beri geçimsizliğimiz başladı 13 yaşında bir kızım 12 yaşında bir oğlum 2 yaşında bir kızım var.evlendiğimizden beri eşim hiç çalışmadı.kısa bir süre babası bir butik açtı oda bir sene içinde battı. kayın pederimin yardımı ile geçindik.eşim boşanmak istiyor ama dilekçe vermiyor iki yıl beni sıkıştırıp durdu.dilekçeyi benim vermemi istedi.bende vermedim.yurt dışına gideceğim evlenip gitmem gerekiyor diye beni kandırıyordu.bir kızla ilişkisi olduğunu öğrendim telefonuna gelen mesajları gördüm.olayı tartışınca bana dayak attı.omzumda çıkık yüzümde morluklar oldu dr. gittik adli vaka oldu.kayınpederimin baskısı ile şikayetçi olamadım ama eşim yinede ağaç dikme ve para cezası aldı.boşanmak üzere evden ayrıldım ama 2 ay sonra büyüklerin araya girmesi ile tekrar barıştık.8 aydır hayatımızda hiçbir değişiklik olmayınca ben küçük kızımı yanıma alarak evden ayrıldım.ikimizde boşanmak istiyoruz. Ama eşim dilekçe vermiyor anlaşma yapmıyor sebebini anlamıyorum benim mahkeme açmamı istiyor. ben başka şehirde ailemin yanında da yaşıyorum. işim yok gelirim yok burada mahkeme açabilir miyim, ücretsiz avukat isteyebilir miyim, çocuklarım dışında eşimden hiçbir talebim yok kurtulayım yeter. Çocuklarımı alabilir miyim. eşim mahkemeye gelmeyince boşanma gerçekleşir mi, mahkeme masrafı ne kadar olur.Bilgi verirseniz sevinirim.teşekkür ederim.
Old 30-12-2011, 17:41   #2
kezzy

Sayın katılımcı;

Şiddet gördüğünüzü belirtmişsiniz. Öncelikle şiddet uygulayan eşiniz hakkında, 4320 sayılı Ailenin Korunması Hakkında Kanun gereği tedbir talep edebilirsiniz.

Mahkeme kararında 6 ayı geçmemek üzere tedbirin uygulama süresi belirtilecek ve tedbire aykırı davranışta bulunulması halinde eşiniz hapis cezası istemli yargılanacaktır.

Yine eşinizin sizi darp etmesi suçtur dilerseniz Cumhuriyet başsavcılığına şikayet dilekçesi verebilirsiniz.

Eşinizin başka kadın ile ilşkisi olduğunu belirtmişsiniz.Türk Medeni Kanununda da belirtildiği üzere eşler , bu birliğin mutluluğunu elbirliğiyle sağlamak ve çocukların bakımına, eğitim ve gözetimine beraberce özen göstermekle yükümlüdürler. Eşler birlikte yaşamak, birbirine sadık kalmak ve yardımcı olmak zorundadırlar.Yargıtay son zamanlarda verdiği karalarla resmi nikahlı eşi olduğu halde başkabir kadınla evlilik dışı birliktelik yaşayan kişi ile birlikte yaşadığı kadının, resmi nikahlı eşe manevi tazminat ödemesine hükmetmektedir. Yani eşinizin sizi aldattığını İSPATLAMANIZ DURUMUNDA eşinizden ve birlikte yaşadığı kadından manevi tazminat talep etme hakkınız da bulunmaktadır.

Eşinizin, başka kadın ile ilişkisi olması ve yukarıda anlattığınız nedenler neticesinde müşterek haneyi terk etmeniz için haklı bir sebep olacaktır ve boşanma davasında kusur olarak değerlendirilemecektir.Ancak evi terk etmeniz durumunda, boşanma davanızda, "ayrı yaşamakta haklı olduğunuzu" ve / veya ayrı yaşamak zorunda kaldığınızı bırakıldığınızı kanıtlamalısınız. Aldığınız tedbir kararı ve savcılık başvuruları delil olarak kullanılabilir.

Boşanma davalarında yetkili mahkeme eşlerden birinin YERLEŞİM YERİ mahkemesi ve ya davadan önce son altı ay birlikte oturulan yer mahkemesidir.

Yine boşanma davası ile birlikte maddi ve manevi tazminat, dava tarihinden itibaren TEDBİR nafakası, boşanmaya karar verilip kesinleşmesinden sonra devam etmek üzere de YOKSULLUK nafakası talep etme hakkı bulunmaktadır. Yine aynı dava içinde çocukların velayetinin tarafınıza verilmesini isteyebilirsiniz. Çocuklarınız için de İŞTİRAK nafakasına hükmedilecektir.

Ancak konunun ayrıntıları gereği, hak kaybına uğramamak için her aşama bir avukattan DOĞRUDAN hukuki destek almanız gerektiğini unutmayınız. Maddi durumunuz elverişli değil ise bulunduğunuz il barosunun adli yardım servisine başvurabilirsiniz.

Kahdeme gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
Saygılarımızla
Old 02-01-2012, 10:42   #3
Konuk

Varsayılan davalının mahkemeye gelmemesi

Eşim mahkemeye gelmezse dava ne kadar uzar.2-3 celsede boşanabilirmiyiz.mahkeme uzadıkça masraflar artar mı.ben mi öderim?çok güzel bilgi veriyorsunuz, size çok teşekkür ediyorum.
Old 02-01-2012, 22:20   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Eşinize mahkemece usulüne uygun tebligat yapılmalıdır.Bu işlem tamamladığında bildirilen duruşma gününde gelip gelmemesi onun seçimi olacaktır.Eşiniz dilerse dosyaya dilekçe sunabilir,delillerini bildirebilir veya bir avukatla kendisini temsil ettirebilir.

Onun duruşmaları takip etmemesi ,sizin davanızı yürütmenize engel değildir.

Yeni usul yasası gereği masraflar dava açılırken alınmaktadır.

Her aşamada bir avukattan destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi