Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma süreci, iftira ve bekaretin ispatı

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-11-2011, 00:45   #1
Konuk

Varsayılan boşanma süreci, iftira ve bekaretin ispatı

merhaba eşimle evlendiğimiz 3 ay oldu ancak eşim şiddet gösterdiği için hakarette bulunduğu için ben yaklaşık bir ay önce annemle babamın yanına geldim şu anda boşanma davası açtığını ve beni bakire olmamakla suçladığını duydum .ne yapabilirim adli tıptan rapor alabilir miyim ? bakireliğimin 3 ay evvel bozulduğuna dair rapor almam mümkün mü 2 ay birlikte yaşadık ve böyle bir durum söz konusu bile değildi eşim defalarca dönmemi istedi fakat ben can güvenliğim olmadığından dolayı gitmedim iftira atıyor bana ben doktora gidelim dememe rağmen benim bu isteğimi reddetti ve şuan suçlamayla karşı karşı karşıyayım .ne yapmalıyım ?teşekkür ederim .
Old 04-11-2011, 15:55   #2
üye31284

Sayın Katılımcı,

Yaklaşık tespit için gerekli olan ortalama 15 günlük süre geçmiş.

Bu aşamadan sonra siz, 3 ay öncesinin tespitiyle ilgili bir rapor alamayacağınız gibi eşiniz de 3 aydan öncesine dair bir rapor, siz izin verseniz dahi alamaz.

Ancak işler bu noktaya gelmişse, eşinizin evlilik öncesi yaşamınız dolayısıyla bunu ispat yoluna en azından kanaat oluşturma yoluna gidebilir.

Davanızda pek çok ispat problemi olabilir ve sizi psikolojik olarak yıpratacak bir davayla karşılaşabilirsiniz. Bu aşamaları tek başınıza değil de bir avukatın doğrudan temsiliyle atlatmanız menfaatinizedir.

Maruz kaldığınız şiddet ve hakaretler nedeniyle şikayet hakkınızda bulunmaktadır.

Eşiniz dava açtım demesine rağmen açmamış da olabilir, bunlar yıpratma politikaları da olabilir.

Kendisinden dosya numarasını isteyebileceğiniz gibi, UYAP denilen sistem üzerinden de dava ile ilgili bilgileri edinebilirsiniz.

Bunu da başaramıyorsanız, doğrudan bir avukata başvurarak açılan davanın akibeti hakkında bilgi sahibi olmanızı ve sonrasında da doğrudan avukatınızın vekilliğinden yararlanarak davayı sürdürmenizi tavsiye ederim.
Old 04-11-2011, 17:06   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Cinsel yaşam ;yasa ve sözleşmelerle güvenceye alınan özel hayat kavramı içindedir ve kimse tarafından sorgulanamaz.Kadınlar da bu güvencelerden tüm yurttaşlar gibi yararlanırlar.

Bakire olup olmadığınız tamamen sizin sorunununuzdur.

Bazı yargı kararlarında bu konuda karşıyı yanıltacak beyanda bulunmak kusur olarak değerlendirilmiş ise de eşinizin evlendikten sonra 2 ay gibi bir süre beraberliği sürdürmesi,evden ayrıldıktan sonra sizi yeniden ortak konuta davet etmesi değerlendirildiğinde ,eşinizin bu düşüncesi ve iddiası sebebi ile boşanma davası açmadığı,ama sonradan açtığı davada size bu yönden isnatta bulunduğu düşünülebilir.

Eğer söylendiği gibi bir dava açılmış ise davalının kusurlarını ispatlayarak davanın reddini talep edebileceğiniz gibi kendi gerekçeleriniz ile boşanmaya karar verilmesi için yasal sürede karşı dava da açabilir ve koşulları varsa maddi manevi tazminat,nafaka gibi taleplerinizi ileri sürebilirsiniz.

Her aşamada bir avukattan hukuki yardım almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi