Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

senet protestosu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-03-2011, 13:35   #1
Avbelgin

Varsayılan senet protestosu

değerli meslektaşlarım öncelikle merhabalar..
benim sorumla ilgili birçok konu açılmış,hepsini de inceleme fırsatı edindim.ancak benim konuma oturan bir cevap edinemedim..
Yasaların boşlukları nedeniyle mağduriyetleri gidermek ne zor ne meşakkatli,benim sorum acaba yel değirmenleri ile mücade etmek mi?size danışmak istedim..Çözebilirsem hak yerini bulmuş olacak,kanunen değil,insanlık adına..
benim müvekkil A diyelim,kendisi B firmasına senet vermistir,teminat babında.ancak senette teminat ibaresi bulunmadığı içinde haliyle teminat iddiası mümkün değil.Müvekkil A borcunu yıllar önce ödüyor,ancak senedini geri alamıyor.ödemeler de senede istinaden şeklinde yazmıyor haliyle ödemeleri de konuyla ilişkilendiremiyorum..
B firması da senetleri bir üçüncü kişiye C diyelim,ciro etmiş üstü doldurularak.müvekkil A nin sadece imzası var,sonucta imzası olması yazıyı da kabul anlamına geliyor..
Elle tutabileceğim haklı yanım yok gibi.Ancak hakkaniyet gereği acaba çözüm var mı diye de edüşünüyorum ve soruyorum..
C senedin tarihini dolduruyor,30.07.2007 yapıyor,Müvekkil A ile B yi borçlu gösteriyor.Protesto yok.25.08.2010 tarihinde icra takibi yapıyor..
Şimdi senette 3 yıllık takip süresi geçmiş,ben senet vasfını yitirdi desem,takip iptal olabilir sanırım..faiz senet tarihinden başladı faiz iptal olur,ödeme emrini 7 örnek yapabilir değil mi?faiz de takip tarihinden itibaren mi başlar?hadi onu geçtim 7 örnek e itiraz etsem,yazılı delil başlangıcı olacağı için her türlü delille ispat etmesi gerek,edebilir de gibi mi?iki tanık yemin tamam mı?
uzun oldu biliyorum,benim kısaca sorum ben bu borcu geç de olsa ödücem mi??yoksa kurtulabilecek miyim??
cevaplar için teşekkürler..
Old 01-03-2011, 14:03   #2
alpercelep

30.07.2007 tarihi keşide tarihi değilde ödeme tarihi ise 3 yıllık zamanaşımı süresi dolmuş.Kambiyo seneti vasfında değil ,takibi iptal ettirin.Çünkü faiz yasal faize göre fazla ,sonradan ilamsız takip yapsınlar itiraz edin dava açarlarsa şansınıza küsün çünkü icra inkar tazminatı büyük olasılıkla çıkıcaktır.
Old 02-03-2011, 13:01   #3
hewal65

vadeye bakın 3 yılı geçmiş ise itiraz edin. takipi iptal ettirin. onlar 7 örnek açsın. yine itiraz edin. kambiyo vasfını yitirdiğinden son ciranta sizinle ticari ilişkisi olmadığından red edilir size karşı. fakat B firmasına karşı ticari ilişkisini ispat edip kazanabilir. Daha sonra B firması rücu için size dönerse siz, menfi tespit açarsınız. ödeme belgelerinizi sunarsınız. takdiri hakime bırakırsınız artık
vade tarihi 3 yılı geçmemişse takibe yapacak pek bir şey yok; B firmasına karşı dava açabilirsiniz ancak....
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi